Poznaliśmy zwycięskie budynki w piątej edycji konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Obiekty kandydujące do Nagrody Architektoniczne Prezydenta Warszawy rywalizowały w kilku kategoriach. Jeden z budynków nagrodzili sami mieszkańcy. Jury w tym roku przyznało też dwie nagrody specjalne – za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.
W kategorii „Najlepszy obiekt mieszkalny” zwyciężył budynek przy ul. Witebskiej 6. To pięciopiętrowy blok, który został doceniony przez członków jury, którzy argumentowali, że budynek „wyróżnia się jakością wśród peerelowskich mikrowców i punktowców w tej części Targówka”.
Najlepszym budynkiem użyteczności publicznej okazał się być ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, który znajduje się w pasażu Wiecha. Dodatkowo ten budynek zdobył nagrodę mieszkańców. W uzasadnieniu jury czytamy: „Udało się zachować lekkość oryginalnego projektu profesora Jana Bogusławskiego, mimo rozbudowy i wprowadzenia nowych funkcji. ZODIAK ma teraz kondygnację podziemną, parter na wystawy i piętro z tarasem”.
Za najlepszy budynek komercyjny uznano biurowiec Nowogrodzka Square, który zdobył też główną nagrodę Grand Prix. „Budynki z lat trzydziestych XX wieku w stylu przedwojennego modernizmu mają wertykalny układ elewacji. Nowy biurowiec nawiązuje do otaczającej zabudowy. Jego elewacje tworzy układ samonośnych ram z prefabrykowanego betonu architektonicznego. Budynek jest zasilany wyłącznie energią ze źródeł odnawialnych, oświetlenie i windy są energooszczędne” – tak jury tłumaczy przyznanie głównej nagrody właśnie temu budynkowi.

Z kolei za najlepszą rewitalizację uznano Centrum Praskie Koneser, a najlepszą przestrzenią publiczną jest Tężnia solankowa, która stanęła na placu Hallera. Przyznano też nagrodę za najlepsze wydarzenie architektoniczne. W tej kategorii nagrodzono wystawę „Muzeum szklanych domów” Wolskiego Centrum Kultury.
Wyróżnione obiekty łączy dobre wpisanie się w miejskie uwarunkowania przestrzenne i odpowiedź na obecne potrzeby. ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury już jest impulsem ożywiającym Pasaż Wiecha i miejscem przyciągającym warszawianki i warszawiaków wystawami i wydarzeniami, biurowiec Nowogrodzka Square pokazuje, jak ważne jest uzupełnianie tkanki miejskiej w sposób zapewniający spójność przestrzenną miasta, budynek wielorodzinny przy Witebskiej to kunszt architektoniczny przy skromnym budżecie, Centrum Praskie Koneser jest manifestem, jak myśleć o łączeniu funkcji w mieście, Tężnia na placu gen. Józefa Hallera to wyraz tęsknoty za miastem zdrowym i przyjaznym, a wystawa w Muzeum Szklanych Domów – stworzona wspólnie z mieszkańcami – pokazuje, że bardzo nas ciekawi nasza miejska tożsamość i nasze dziedzictwo architektoniczne. Szczególną nagrodą jest Grand Prix przyznawane przez jury jednemu z laureatów ze wszystkich sześciu kategorii. W tym roku wyróżnienie to przypadło obiektowi biurowemu, który pięknie wpisał się w miasto, sprawiając, że fragment Alej Jerozolimskich zyskał blask – otrzymał ją komercyjny budynek biurowy Nowogrodzka Square – pisał o konkursie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Laureaci:
Adres: Aleje Jerozolimskie 93
Autorzy: HRA Architekci, Wojciech Hermanowicz, Błażej Hermanowicz, Stanisław Rewski, Michał Chrzanowski; zespół autorski: Baltazar Brukalski, Adam Wojtalik, Monika Chełmińska, Mariusz Rakus, Agata Dobrowolska, Agata Jakubek-Oktaba, Zofia Mikołajczak, Marta Zofińska, Robert Ptasiński, Elżbieta Kozłowska
Inwestor: Yareal Polska
Adres: ul. Witebska 6
Autorzy: TZA, Aleksandra Targońska, Marcin Zadrożny, współpraca: Karolina Stejskał, Sylwia Pałatyńska
Inwestor: Agena Inwestycje
Zdjęcia: Piotr Krajewski
Autorzy: Juvenes-Projekt, Krzysztof Tyszkiewicz, Krzysztof Matwiejuk, Sławomir Stankiewicz, ARE Stiasny/Wacławek, Jakub Wacławek, Grzegorz Stiasny
Inwestor: BBI Development NFI S.A., Liebrecht & wooD
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Autorzy: Hanna Radziejowska (kuratorka wystawy), Adam Kadenaci, Marta Michowska (zespół kuratorski); instalacja artystyczna: Maciej Pałka, Maciej Połynko; projekt i aranżacja wystawy: Kuba Rudziński, Kuba Drzastwa, Karolina Chyziak-Włodarczyk; projekt graficzny: Studio Lekko; wykonanie wystawy: Kontra – pracownia plastyczna Tomasz Marzec; produkcja: Katarzyna Tadeusz
Organizator: Wolskie Centrum Kultury