W niewielkim Sanoku na Podkarpaciu powstają okapy Ciarko, których designu może pozazdrościć niejeden producent urządzeń do domu. Unikalny design okapów to zasługa projektanta Łukasza Paszkowskiego oraz zespołu ekspertów, którzy w niewielkich bryłach zmieścili nowoczesną technologię. 

Okapy linii Ciarko Design powstają w zakładzie firmy Ciarko w Sanoku, który działa od ponad 30 lat. W sumie linię designerskich urządzeń stanowi 13 okapów blatowych, sufitowych, wyspowych i kominowych. Urządzenia znad Wisły trafiają też do zagranicznych klientów, w tym między innymi do Niemiec, Skandynawii i Rosji. Nic w tym dziwnego, atutów polskich urządzeń jest wiele! Marka jest prekursorem rozwiązań z zakresu filtracji powietrza, wyciszenia pracy silników, oświetlenia LED i sterowania dotykowego. Urządzenia nim trafią do sprzedaży są testowane w laboratorium Ciarko w Sanoku.

Okapy Ciarko na tle polskiej i zagranicznej konkurencji wyróżniają się jakością materiałów, funkcjonalnością, niezawodnością i wysokim komfortem użytkowania – mówi Ryszard Ziarko, prezes firmy Ciarko.

Jednak atutem, który przemawia do nas szczególnie jest design urządzeń. Linia Ciarko Design powstała z myślą o wymagających klientach, którym oprócz funkcjonalności zależy na aspektach wizualnych okapów. Takie urządzenia mają nie tylko ułatwiać gotowanie, ale zdobić kuchnię.

Okap przyścienny Ciarko Eclipse

fot. Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Linia Ciarko Design zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym między innymi nagrodę Red Dot Design Award, Dobry Wzór, Gazele Biznesu i Teraz Polska. Okapy z tej linii zaprojektował Łukasz Paszkowski, który już w 2013 r. zgarnął nagrodę Red Dot Design Award za model Ilumia – pierwszy zaprojektowany okap dla Ciarko.

Ilumia zdobyła światowe uznanie, ponieważ przełamała standardowe myślenie o okapie. Została wyposażona w rozwiązania technologiczne, które wówczas były czymś niespotykanym, a nawet dziś jeszcze czynią ten okap wyjątkowym. To, co najbardziej urzeka każdego, kto stanie przed tym okapem, to ruchomy panel z oświetleniem. Pozwala on dowolnie kierować światło np. na blat bądź wnętrze kuchni. Intuicyjna, przyjazna człowiekowi forma oraz zaawansowana technologia nie mogły pozostać niezauważone na arenie międzynarodowej – mówi projektant Łukasz Paszkowski.

W pracy projektowej szalenie ważne jest zbadanie rynku, trendów i gustów klientów. Te ostatnie są uzależnione od miejsca, do którego trafiają urządzenia z Sanoka. 

Gusty Europejczyków są różne – mieszkańcy krajów zachodnich wolą proste formy, natomiast Europejczycy ze wschodu wolą okapy bardziej urozmaicone. Polska jest pośrodku tego wszystkiego, co tworzy ciekawy rynek. Dzięki temu potrafimy sprostać bardzo odmiennym oczekiwaniom – dodaje Łukasz Paszkowski.

Okap wyspowy TUBUS W

Przeglądając linię Ciarko Design warto zwrócić uwagę na kilka modeli:

Okap blatowy Moondraft to okap wysuwany z blatu na wysokość 50 cm (najwyżej wysuwający się okap w tej kategorii produktowej na rynku). Dzięki zastosowaniu mechanizmu znanego również z przemysłu motoryzacyjnego urządzenie niezwykle stabilnie wysuwa się i opuszcza. Skutecznie pochłania zapachy, cząsteczki pary i tłuszczu.

Okap blatowy Moondraft


Okap Wizard to innowacyjne połączenie płyty indukcyjnej i okapu kuchennego. Urządzenie łączy funkcjonalność, design i cichą pracę. Okap wyposażony został w nowat orską technologię Ciarko (m.in. nowy bezszczotkowy silnik BLDC) i jest jednym z najcichszych urządzeń w swojej klasie dostępnych na rynku.

okapy Ciarko

Okap Wizard


Okap wyspowy Miss W to designerska dekoracja każdej kuchni. Wyjątkowy kształt przypomina bardziej ozdobny żyrandol niż powszechnie znany okap kuchenny. Nie sposób przejść obok niego obojętnie! Okap Miss W został wyposażony w panel LED, który dodatkowo pełni funkcję lampy – to prosty dodatek, ale okazuje się, że jest niezwykle potrzebny w kuchni.

okapy Ciarko

Okap wyspowy Miss W


Okap Ilumia, czyli urządzenie, które otworzyło drzwi do powstania linii Ciarko Design. Okap Ilumia to połączenie wykonanej ręcznie stalowej konstrukcji i walorów funkcjonalnych, takich jak sterowanie gestem i timer. Urządzenie potrafi też wietrzyć całe pomieszczenie. Ilumia jest naszą ulubioną pozycją z serii. Projektant wykazał się tutaj ogromnym talentem, tworząc okap o ponadczasowym designie, który z powodzeniem może zdobić kuchnie przez długie lata.

okapy Ciarko

Okap Ilumia

Więcej okapów z linii Ciarko Design znajdziecie na stronie www.ciarkodesign.com.

Czytaj też: Kuchnia | Minimalizm | Wnętrza | Marmur

źródło: materiały prasowe Ciarko Design (ciarkodesign.com)