Najbardziej zielone miasto w Polsce - SOPOT
Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Najbardziej zielone miasto w Polsce wybrane. Które miasto wygrało?

Najbardziej zielone miasto w Polsce wybrane po raz kolejny! Sopot zwyciężył w rankingu najbardziej zielonych miast w Polsce. W mijającym roku w Sopocie dosadzonych zostało ponad trzysta drzew i 20 tys. krzewów. Tereny zielone w każdym mieście odgrywają bardzo ważną rolę. Zieleń jest naturalnym filtrem powietrza z unoszących się w nim zanieczyszczeń. Drzewa zdobią, ale także redukują nadmierną ilość gazów cieplarnianych. W procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla, w zamian uwalniając tlen. Jedno niewielkie drzewo wytwarza rocznie około 118 kg tlenu. Drzewa mają wpływ na nasze zdrowie, środowisko i samopoczucie.

W roku 2022 w Sopocie zasadzone zostały 304 drzewa, ponad 20 tysięcy krzewów, blisko 10 tys. roślin cebulowych. Łąki kwietne w Sopocie zajęły ponad 3 tys. m².

“W Sopocie konsekwentnie sadzimy drzewa, m.in. uzupełniamy szpalery i historyczne aleje. Funkcje przyrodnicze zadrzewień, głównie jako siedlisk roślin i zwierząt, są nie do przecenienia. Ale zieleń jest też ważnym elementem układu przestrzennego Sopotu, tworząc unikalny charakter naszego, zielonego miasta.” – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

“Sadzimy w mieście drzewa, bo oprócz spokoju, jaki wnoszą, łączenia nas z naturą, tłumienia hałasu, oczyszczania powietrza i produkcji tlenu, drzewa robią o wiele, wiele więcej. Schładzają ulice, zapewniają schronisko wielu gatunkom zwierzętom i owadów, dla których są źródłem pożywienia i naturalnym środowiskiem, wzmacniają glebę i przeciwdziałają jej erozji” – wyjaśnia Monika Sawicka-Menkina, kierownik działu Zieleni i Lasów Komunalnych ZDiZ.

W rankingu Polska Zachwyca na Najbardziej Zielone Miasta w Polsce, Sopot zajął pierwsze miejsce!

Jak czytamy w uzasadnieniu: „udział terenów zielonych z lasami wynosi aż 58,5%. Tak duży udział roślinności w mieście sprawia, że mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się doskonałym powietrzem. Na dobrą jakość powietrza wpływa także bliskość morza oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy, które skuteczne eliminują nadmiar dwutlenku węgla w mieście. Duża ilość parków i lasów sprzyja spacerom, które doceniają nie tylko mieszkańcy Sopotu, ale także odwiedzający miasto turyści”.

Nowe drzewa w Sopocie 

W 2022 roku w Sopocie zasadzono kilkaset nowych drzew, w tym:
– 139 drzew na przebudowanych 2 fragmentach ul. 3 Maja
– 97 drzew na oddanym w tym roku woonerfie w kwartale ulic: Parkowa, Kordeckiego, Drzymały, Traugutta
– 69 drzew w ramach własnych nasadzeń i uzupełniania szpalerów
– 70 drzew w grudniu br. również w ramach własnych nasadzeń.

Wśród nowych drzew najwięcej jest lip, robinii, kasztanowców, grabów, dębów i olsz.

Najbardziej zielone miasta w Polsce – TOP 10

Jest sporo miast w Polsce, które przyciągają do siebie zielenią i miejscami do spacerów. Oto 10 miejsc, które należą do najbardziej zielonych biorąc pod uwagę ilość lasów, parków, zieleńców i zieleni osiedlowych:

10. Tychy – 30,2%

9. Jelenia Góra – 32,2%

8. Wałbrzych – 32,6%

7. Bydgoszcz – 34,7%

6. Jaworzno – 35,2%

5. Koszalin – 36,7%

4. Katowice – 42,8%

3. Gdynia – 45%

2. Zielona Góra – 53,1%

1. Sopot – 58,5%

Jak oceniacie wynik konkursu? Zgadzacie się z tym, że Sopot to najbardziej zielone miasto w Polsce?

źródło: UM Sopot / https://www.sopot.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ekologia | Ciekawostki | Zieleń | Sopot | Place, Skwery, Parki  | Las

Najbardziej zielone miasto w Polsce - SOPOT
Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły