Najbrzydszy wieżowiec Paryża zmieni się w wielkie lustro. Odwróci miasto do góry nogami. 

Wieża Montparnasse to prawdopodobnie najbardziej znienawidzony budynek Paryża. Krytyka spadła na niego już w latach 1969-72 gdy był budowany, dziś na mocy międzynarodowego konkursu, ma się on zmienić nie do poznania. 

Ciekawi i oburza – dlatego paryżanie go nienawidzą. 

Wieża została zbudowana w latach 1962-1972 na terenach, gdzie wcześniej znajdował się dworzec Montparnasse. Mierzący ponad 210 metrów monolityczny wieżowiec, krytykowany był już podczas budowy, przez swoje proporcje, zbyt duży rozmiar, a także o to, że zniszczyła ona atmosferę dawnego Montparnasse. Krytyka była tak silna i odbiła się echem na całym świecie, dlatego władze Paryża zakazały budowania podobnych budynków na terenie centralnego Paryża. Kolejny skandal wybuchł, gdy podczas badań technicznych w 2005 roku wykryto zbyt dużą ilość azbestu, która szkodzi zdrowiu pracowników. Wymiana płyt azbestowych nie wchodziła w grę. Po pierwsze wynika to z niewiarygodnych kosztów, po drugie wieża musiałaby zostać zamknięta na 3 lata – jeśli zostanie zamknięta w pełni. Jeśli remont byłby przeprowadzany przy „otwartych drzwiach” trwałby on ponad 10 lat. Przypieczętowaniem złej sławy Wieży Montparnassebył wynik konkursu na portalu VirtualTourist, gdzie
budynek uznano za najbrzydszy obiekt na świecie.


Zburzenie nie wchodzi w grę! Co teraz? 

Niechęć mieszkańców stolicy Francji do wieży jest na tyle duża, że planowano juz rozebrać budynek, a w jego miejscu postawić plac połączony z dworcem. Plany te jednak szybko prysły, gdy badania pokazały, że rozbiórka może uszkodzić strukturę dworca oraz pobliskich tuneli i przystanków metra. Wtedy padł powtórnie pomysł remontu, którch wynika z możliwego dofinansowania ze strony państwa, a jednocześnie nowych technologii, które w 2005/6 roku nie były tak powszechne. Rozpisano międzynarodowy konkurs, wyłoniono finalistów, a spośród nich, my wybraliśmy dla was nasz ulubiony. Gigantyczne Lustro od MAD Architects.

Pomysł polega na wymianie fasady, która obecnie jest prostą, czarno-szarą płaszczyzną, niewątpliwie nie pasującą do pobliskich kamienic i ulic. Nowa fasada wykonana ma być z wysokiej jakosci paneli lustrzanych, które będą reflektować światło w taki sposób, by przedstawiać Paryż do góry nogami. Najciekawiej prezentować się będzie Wieża Eiffel’a, której charakterystyczna bryła będzie wyglądała, jakby wbita w ziemię.

[foogallery id=”40477″]

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły