Najdłuższa promenada w Polsce została otwarta. To nowa atrakcja Kołobrzegu

Na jej otwarcie mieszkańcy czekali kilka lat. Najdłuższa promenada w Polsce została otwarta w Kołobrzegu. Jej otwarcie związane jest z zakończeniem trzeciego etapu przebudowy morskiego deptaka w Kołobrzegu.

Liczy około 4 kilometrów, biegnie wzdłuż plaży, kilkanaście metrów od brzegu Bałtyku, jest więc nie lada atrakcją. Wyremontowany III odcinek promenady został oficjalnie otwarty.

Modernizacja promenady odbywała się stopniowo. Przebudowana spacerowo-rowerowego szlaku rozpoczęła się w 2009 roku. Pierwszy etap renowacji reprezentacyjnego deptaku objął odcinek od ul. Mickiewicza przez ul. Rodziewiczówny do krzyżówki z ul. Sikorskiego. Kolejny doprowadził do Kamiennego Szańca. Trzeci i ostatni etap, przedłużono do wjazdu do przepięknego obszaru Ekoparku sąsiadującego z torfowiskami czy wydmami.

Możemy mówić, że jesteśmy miastem, które ma najdłuższy deptak nadmorski, z czego ponad 3 km stanowi nadbałtycka promenada – powiedziała prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Tylko ostatnia część inwestycji pochłonęła 17 mln zł, z czego ponad 7 mln zł przekazał z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Urząd Marszałkowski.

fot. UM Kołobrzeg

Nasz piękny Kołobrzeg jest jeszcze piękniejszy. Nowa promenada robi wrażenie i zachęca do spacerów, do aktywności ruchowej. Są nowe zejścia na plażę, podświetlone podesty z ławkami w kształcie fal i trasa rowerowa – ocenił inwestycję marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Ta nowoczesna infrastruktura sprawia, że właściwie wszystko gotowe jest już do sezonu – dodała obecna na otwarciu członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

Rewitalizacja promenady kosztowała Miasto Kołobrzeg ponad 40 mln zł. Sporą część wydatków pokryły unijne fundusze. To aż 26 mln zł.

źródło: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Czytaj też: Meble miejskie | Podróże | Place, Skwery, Parki  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie