fot. Iver Daaland Åse

Najdłuższy na świecie tunel dla rowerów. Jest jak dzieło sztuki

Najdłuższy na świecie tunel dla rowerów znajduje się w Bergen w Norwegii. Pozwala on mieszkańcom szybciej poruszać się w obrębie miasta, bez konieczności pokonywania licznych wzniesień. Uwagę przyciąga nietypowy wystrój tunelu, którego kolorowe ściany i umieszczona w centralnym punkcie instalacja przywodzą na myśl galerie sztuki.

Bieg tunelu rozpoczyna się u podnóża góry Løvstakken. Jego budowa kosztowała 300 milionów koron norweskich (około 120 mln zł) i trwała cztery lata. Przejazd tunelem trwa około 10 minut. Ten sam odcinek pieszo można pokonać w 40 minut. Tunel nie jest otwarty całą dobę. Można z niego korzystać od godziny 5:30 do 23:30. Tunel ma długość wynoszącą 2,9 km.

Nie jest to jednak wyłącznie obiekt służący do transportu. Tunel ozdobiły liczne instalacje artystyczne. Wszak cała konstrukcja nie ma okien, dlatego ważne było umieszczenie elementów graficznych, które rowerzystom pozwolą oszacować swoje położenie oraz czas, jaki pozostał im do opuszczenie tunelu. W tym celu tunel zyskał kolorowe ściany oraz oświetlenie.

Atrakcyjnie wygląda zwłaszcza instalacja w centralnym punkcie, która przypomina zegar słoneczny. Wprawdzie do zegara nie docierają promienie słońca, ale Norwegowie wykorzystali sztuczne oświetlenie, dzięki temu sygnalizują aktualną porę dnia.

W tunelu powstał pas dla rowerzystów o szerokości 3,5 m oraz pas dla ruchu pieszego o szerokości 2,5 m. Co ciekawe, zamiast asfaltu w tunelu położono gumową nawierzchnię w niebieskim kolorze, podobną jak na bieżni. Dzięki temu chodzenie po takiej nawierzchni jest przyjemniejsze.


Skąd wziął się pomysł, by zbudować najdłuższy na świecie tunel dla rowerów? Okazuje się, że tunel powstał “przy okazji”. Zbudowano go bowiem obok nowej trasy tramwajowej, która również biegnie przez górę. Przepisy wymagały stworzenie tunelu ewakuacyjnego, ale lokalne władze zdecydowały, by tunel ewakuacyjny stał się ogólnodostępnym obiektem.

fot. Iver Daaland Åse

Czytaj też: Norwegia | Ciekawostki | Komunikacja miejska | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły