Najdłuższy wiszący most dla pieszych otwarto w Portugalii.

Najdłuższy wiszący most dla pieszych otwarto w parku Arouca Geopark znajdującym się w północnej części Portugalii. Podwieszana konstrukcja ma ponad 516 metrów długości i łączy dwa zbocza gór. Most zawieszono na wysokości 175 metrów nad poziomem morza.

Najdłuższy wiszący most dla pieszych nazwany od swojej lokalizacji i długości 516 Arouca zaprojektowali architekci i inżynierowie z Instytutu Badań i Rozwoju Technologii dla Budownictwa, Energii, Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju. Most powstał w 2 lata, a jego koszt wyniósł 2 miliony euro (ok. 9 milionów złotych).Most ma być nie tylko łącznikiem między dwiema górami przedzielonymi doliną, ale także atrakcją turystyczną, która ma przyciągać gości do regionu. Obiekt ma zapewniać widoki na wąwóz Pavia i pobliski wodospad Aguieiras. Most połączony został ze znaną ośmiokilometrową ścieżką Paiva Walkways, wijącą się wśród gór. 

„To niezwykłe dzieło krajowej inżynierii z pewnością będzie jedną z najbardziej kultowych budowli w gminie Arouca i w kraju i z pewnością stanie się dowodem nowoczesności regionu ” – powiedziała burmistrz Arouca, Margarida Belém.

Po powstaniu obiekt stał się najdłuższym podwieszanym mostem w Europie deklasując szwajcarski most Charlesa Kuonena o długości 494 metrów. Twórcy projektu uważają, że most jest również najdłuższym na świecie wiszącym mostem dla pieszych, choć do tego tytułu pretenduje również Baglung Parbat Footbridge w Nepalu.

Czytaj też: Portugalia | Technologia | Podróże | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki

źródło: dezeen.com