Najdziwniejsza apteka na świecie? Zbudowali ją w okrągłym pawilonie

Okrągła apteka znajduje się w stolicy Łotwy – Rydze. Jej projekt przygotował architekt Arnis Dimins prowadzący swoją autorską pracownię.

Budynek stanął na rogu ulic Jūrmalas oraz Dzirciema. To swego rodzaju hybryda budynku i pawilonu, którego niecodzienna forma wyraźnie wyróżnia go od otoczenia.

Architekt projektował na niewielkim skwerze, chcąc wykorzystać jak najwięcej przestrzeni zaproponował budynek na zaokrąglonym planie. Ażurowa elewacja wykonana została z metalowych paneli i niczym mozaika delikatnie zdradza, co znajduje się w środku. Głównym elementem dekoracyjnym jest system lamp, które układają się w symbol aptek – krzyż. Lampy świecą jasnozielonym kolorem, dzięki czemu apteka jest bardzo dobrze widoczna z daleka.

Konstrukcja nośna budynku oparta jest na czterech słupach żelbetowych umieszczonych pośrodku. Taki zabieg sprawił, że możliwe było maksymalne przeszklenie elewacji.


Projekt apteki architekt konsultował z urzędnikami, którzy zgodzili się, by budynek posiadał dwie kondygnacje. Według pierwszego pomysłu budynek apteki miał być parterowy. Po wprowadzeniu zmian powstał dwukondygnacyjny gmach, którego powierzchnia wynosi w sumie 222 m kw. Dodatkowo przebudowano też najbliższe otoczenie budynku, na którym pojawiły się elementy małej architektury.

Budynek apteki został nominowany do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Ciekawostki | Łotwa | Zdrowie | Metal | Szkło

fot. Arnis Dimins, źródło: EUMies Award