Najładniejsze wnętrza w Polsce. Które z nich jest najlepsze? [GŁOSUJ]

Wybór najlepszej dziesiątki nie był prosty, wszak w ciągu ostatniego roku pokazywaliśmy ich setki. Zebraliśmy dziesięć wnętrz, które cieszyły się największą popularnością wśród czytelników whiteMAD.pl. Znajdziecie tu mieszkania w kamienicach, kawalerki w nowym budownictwie i wnętrza domów jednorodzinnych. To zdecydowanie najładniejsze wnętrza w Polsce, ale które z nich zasługuje na tytuł tego najlepszego? Pod zestawieniem czeka na was sonda. Wspólnie wybierzmy zwycięską realizację!

1. MIESZKANIE W KAMIENICY W WARSZAWIE

Projekt: Tatemono – Anna Pydo i Justyna Szadkowska
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 100 m kw.

Jest jasne i wypełnione mocnymi dodatkami, które harmonijnie urozmaicają przestrzeń. Mieszkanie znajduje się w kamienicy na Mokotowie.

Mieszkanie ma 100 m kw. powierzchni i charakteryzuje się centralnym układem, idealną ekspozycję na trzy strony świata, z której żadna nie jest północą. Lokal znajduje się w modernistycznej kamienicy na harmonijnie zabudowanej ulicy warszawskiego Mokotowa. Jest przestrzenne i pełne światła. Nowi właściciele czujnie dostrzegli potencjał tego wnętrza. Jednak konieczne było wprowadzenie zmian.

Mieszkanie zyskało światło, nieobecne wcześniej w wydzielonych korytarzach. Sypialnia gospodarzy, dostępna przez śluzę z szaf ukrywających garderobę połączona została bezpośrednio z małą ale wygodną łazienką. Druga łazienka, skrywająca również pralnię dostępna jest z centralnej części mieszkania. Wejście do niej wkomponowane zostało w ścianę otwartej biblioteki – tłumaczą autorki projektu.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

fot. ONI Studio

fot. ONI Studio

2. WNĘTRZE DOMU W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ

Projekt: ZARYSY – Jan Sekuła
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Powierzchnia: 238 m kw.

Dom położony jest na działce nad jeziorem. Jego wnętrze zaprojektował Jan Sekuła prowadzący pracownię ZARYSY. Powstała przestrzeń dla trzyosobowej rodziny z pasją do odważnego designu. W tym domu pełno jest nieoczywistych rozwiązań, jednak zebrane razem dają genialny efekt.

Elementy takie jak butikowy garaż z autorskim oświetleniem czy prywatny domek na drzewie w pokoju dziecięcym sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowe. Stylistyka domu jest współczesną interpretacją leśnej chaty w odrobinę bardziej ‘luksusowym’ wydaniu z akcentami w nurcie mid-century – opisuje architekt.

Wnętrze powstało na bazie spójnego połączenia i przenikania się brył, faktur i kolorów. Architekt chciał, aby natura przenikała się z designem i domownikom umożliwiała łatwiejszy kontakt z przyrodą – jest to możliwe dzięki ogromnym przeszkleniom bez ram. Kluczowe dla projektu są podziały, które dzielą dom na konkretne strefy jednocześnie przenikając się i tworząc spójną całość. To połączenie rysunków podłóg i sufitów, ścian, faktur i kolorów jest niezwykle ważne. Należy przyjrzeć się detalom, ponieważ tego typu projektowanie – które podkreśla połączenia pomiędzy wszystkimi płaszczyznami w domu wymaga niesamowitej precyzji projektowej i wykonawczej.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

fot. Tomo Yarmush
fot. Tomo Yarmush

3. PEŁNE HARMONII MIESZKANIE W GDAŃSKU OLIWIE

Projekt: Pracownia EM2 – Ela Sawicka
Lokalizacja: Gdańsk
Powierzchnia: 90 m kw.

Mieszkanie powstało dla młodego małżeństwa, które szukało nowego, wygodnego miejsca do życia. Głównym założeniem projektu było stworzenie komfortowej przestrzeni, która dzięki ograniczonej palecie kolorów będzie miała przytulny, spokojny charakter. Z okien mieszkania rozciąga się piękny widok na trójmiejski park krajobrazowy, a mieszkanie jest bardzo słoneczne. 

We wnętrzu ograniczono się zatem do koloru naturalnego dębu, godząc się na wszystkie jego naturalne niedoskonałości i przebarwienia, oraz do subtelnego koloru oliwkowego. Te dwa kolory grają główną rolę w naszej koncepcji, dzięki temu że pochodzą z natury pozytywnie wpływają na samopoczucie, łagodzą stres oraz działają odprężająco.

Bardzo zależało nam na uzyskaniu takiej przestrzeni, która w całokształcie estetyczno–funkcjonalnym będzie miała pozytywny wpływ na samopoczucie mieszkańców. Podczas projektowania bawiliśmy się teksturą i fakturą w obrębie ograniczonej kolorystyki, nad blatem w kuchni oraz na ścianach w łazience mamy płytki ułożone we wzór jodełki, podłoga w kuchni wykonana z gresu wielkoformatowego ma powierzchnię matową, lekko nierówną, blaty wykonane są z terrazzo o zielonym wybarwieniu i satynowym wykończeniu. Salon podzielony jest na trzy strefy, kuchenną, wypoczynkową i jadalnianą, wszystkie te przestrzeni tworzą razem harmonijną całość – tłumaczy architekt Ela Sawicka z pracownia EM2.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

© Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio
© Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio



4. MIESZKANIE W ŁÓDZKIEJ KAMIENICY

Projekt: BO/SKO – Daria BOlewicka i Daria SKOczylas
Lokalizacja: Łódź
Powierzchnia: 100 m kw.

Mieszkanie w kamienicy znajdującej się w samym centrum miasta to projekt Darii BOlewickiej i Darii SKOczylas z pracowni BO/SKO. “W naszych projektach duży nacisk kładziemy na indywidualizm, zwracamy uwagę na kontekst miejsca oraz charakter jego użytkowników. Nasza kolejna realizacja to projekt wnętrza prywatnego, znajdującego się w zabytkowej kamienicy w centrum Łodzi” – tłumaczą architektki. 

W przypadku tego projektu, praca rozpoczęła się od.. pokoju dziecięcego –  zadaniem było wykreowanie interesującego wnętrza dla odważnego, ruchliwego chłopca. Samo pomieszczenie nie było zbyt ustawne: wąskie, długie, z podwójnym oknem na końcu oraz zabudowanym piecem tuż przy wejściu. Architektki postanowiły wykorzystać atut kamienicy czyli wysokość: zaproponowałyśmy antresolę, która pełni rolę sypialni. To założenie ustawiło nam przestrzeń, postanowiłyśmy wykorzystać konstrukcję antresoli: w jednej części znajduje się pod nią spora szafa. Idąc dalej, szafa przekształca się w regał i schody prowadzące do góry. Miejsce do spania jest zabezpieczone siatką i drewnianymi listewkami – mówią autorki projektu wnętrza.

Zaprojektowany regał jest nieregularny, co pomaga przy chowaniu różnych skarbów, udało nam się także wydzielić kryjówkę do czytania. Spód antresoli wykończony jest sklejką w kolorze granatowym, w niej wykonane są nieregularne otwory, leżąc na dywanie, mamy wrażenie, jakbyśmy patrzyli w gwieździste niebo. Na tym tle wyeksponowany jest oryginalny balon – zabawka, która towarzyszyła mieszkańcom. Ściana na przeciwko zabudowy jest wykończona korkiem – to galeria prac dziecka, w przyszłości może tam stanąć biurko. Bliżej okna znajduje się ścianka wspinaczkowa wykończona według naszego projektu. Kolory w tym wnętrzu są stonowane: granat, terakota i szałwiowa zieleń, nawiązująca do barw pojawiających się w pozostałych pomieszczeniach.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

Mieszkanie w łódzkiej kamienicy. Zielony piec kaflowy przykuwa wzrok!
fot. Jakub Nanowski
fot. Jakub Nanowski

5. MIESZKANIE W WILANOWIE

Projekt: Mili Młodzi Ludzie – Przemysław Nowak i Lech Moczulski
Lokalizacja: Wilanów, Warszawa
Powierzchnia: 95 m kw.

Wypełnione pozytywnymi barwami mieszkanie znajduje w Warszawie. Projekt wnętrza powstał dla pary, która uwielbia dalekie podróże. Główną inspiracją była ich podróż do miasta w skale Monsanto w Portugalii. Z zachwytu tym miejscem, przewrotne serce mieszkania stanowi złoty kamień włożony do środka pomieszczenia.

Projektując wnętrze architekci wprowadzili kilka zmian inwestorskich. W oryginalnym układzie funkcjonalnym miało tylko salon z aneksem oraz dwa pokoje, co było niewystarczające dla inwestorów mających dzieci. Aby właściciele nie musieli spać w salonie, zmieniono jego układ wkładając w środek kubik tworzący ich sypialnię. Część tą zamyka wspomniany już złoty kamień. Pomieszczenie jest przechodnie, a na jego końcu znajduje się łazienka.

Ciekawym rozwiązaniem jest powiększenie otworów drzwiowych, dzięki czemu skrzydła drzwi sięgają od podłogi aż do sufitu. Projektanci pozostawili nieotynkowane ściany i sufity, dzięki czemu nadali wnętrzu surowego klimatu. Wszystko uzupełnia betonowa, wylewana posadzka oraz surowe elementy konstrukcyjne, takie jak słupy żelbetonowe.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

fot. Oni Studio
fot. Oni Studio



6. W MODERNISTYCZNEJ KAMIENICY W WARSZAWIE

Projekt: Hyz Projektuje – Aleksandra Hyz
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 115 m kw.

Mieszkanie znajduje się na granicy Śródmieścia i Starego Mokotowa w Warszawie. To licząca 115 m kw. przestrzeń w przedwojennej kamienicy utrzymanej w modernistycznym stylu. 

Wnętrze powstało dla rodziny z dwójką nastoletnich dzieci. Mieszkańcy do swojej dyspozycji mają salon z kuchnią, trzy sypialnie oraz dwie łazienki. Jedna dla rodziców, a druga dla dzieci. W centralnej części lokalu jest długi korytarz, który oddziela strefę dzienną od prywatnej. Sypialnia rodziców znalazła się obok salonu. Wyróżniają ją ozdobne drzwi wykonane na zamówienie. Drzwi nie tylko dzielą dwie przestrzenie, ale też dekorują ją, stając się wyjątkowym tłem salonu.

Jednak nim udało się osiągnąć finalny efekt konieczna była dokładna analiza układu wnętrza. Przestrzeń sprawiała wrażenie zamkniętej, w mieszkaniu były liczne zakamarki. Każdy pokój miał dostęp do mniejszych pomieszczeń typu garderoby. Z jednej strony był to atut bo można w nich było ukryć mnóstwo przedmiotów, ale z drugiej strony te małe pomieszczenia zabierały powierzchnię większym.

Właściciele mieszkania byli otwarci na propozycje architektki. Ostateczny projekt powstał po kilku spotkaniach. Po przebudowie otwarto widok na długi korytarz. Zamiast kilku małych pomieszczeń gospodarczych właściciele zyskali ogromną szafę, która ciągnie się przez długość korytarza. Na jego końcu znalazły się stare, oryginalne drzwi dwuskrzydłowe, które prowadzą do łazienki. Dzięki tej zmianie zachodnie słońce wpada do salonu, a rano delikatnie budzi domowników w ich sypialniach.

Mieszkanie jest eklektyczne, nie ma wyznaczonego konkretnego stylu. Taka była idea, aby gospodarze czuli się tutaj swobodnie – mówi Aleksandra Hyz.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio

7. KAWALERKA Z WIDOKIEM NA ODRĘ WE WROCŁAWIU

Projekt: Ania Haudek i Joanna Major
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia: 42 m kw.

Niewielkie mieszkanie znajduje się na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Projektantki stworzyły tu świetny klimat. Wnętrze oglądamy na zdjęciach wykonanych przez zespół ZASOBY STUDIO – Katarzynę Ramocką i Michała Woroniaka.

Mieszkanie powstało z przeznaczeniem na wynajem. Jego wnętrze musiało być ładne, komfortowe i uniwersalne – aby spodobało się przyszłym lokatorom. Dlatego tak ważny był przemyślany projekt – wygodna sypialnia, kąt z biurkiem do pracy zdalnej i w pełni wyposażona kuchnia, która mimo niewielkich rozmiarów pozwoli realizować kulinarne wyzwania mieszkańców.

Projektantki zdecydowały się na zupełnie nowy układ funkcjonalny. Ściany działowe przewidziane przez dewelopera zostały w większości wyburzone. Aby optycznie powiększyć przestrzeń oddzielenie strefy dziennej od sypialni zrealizowano przy zastosowaniu przeszklenia. Ten zabieg sprawił, że salon zyskał głębię.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

fot. Zasoby Studio
fot. Zasoby Studio

8. WNĘTRZE Z ZIELONYM MOTYWEM WE WROCŁAWIU

Projekt: FinchStudio
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia: 180 m kw.

Zielone Flamingi we Wrocławiu – bynajmniej chodzi tu o ptactwo z wrocławskiego zoo. Zielone flamingi to nazwa najnowszej realizacji pracowni Finchstudio, która na zlecenie prywatnych inwestorów zaprojektowała nietuzinkowe wnętrze domu jednorodzinnego we Wrocławiu. 

Inwestorzy zgłosili się do zespołu FinchStudio z polecenia cioci jednej z architektek. Od samego początku, architektka miał dość dużą dozę zaufania, a to zawsze dobrze wróży dla owocnej współpracy. Inwestorami była młoda para z dwójką dzieci, zaś dom zlokalizowany w jednej z zielonych dzielnic Wrocławia.

Dom składa się z trzech pięter – na parterze mamy część dzienną, z otwartą kuchnią. Na pierwszym piętrze znajdują się pokoje dziecięce wraz z gabinetem rodziców, zaś na samej górze – część otwarta, która miała połączyć funkcje sypialni, garderoby i miejsca wypoczynku rodziców.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

Zielone Flamingi we Wrocławiu
fot. Zasoby Studio
Zielone Flamingi we Wrocławiu
fot. Zasoby Studio

9. MIESZKANIE W CENTRUM KRAKOWA

Projekt: Matuszewski Studio – Krzysztof Matuszewski
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia: 100 m kw.

Projektując wnętrze architekt nie miał łatwego zadania. Jak bowiem połączyć przestrzeń do pracy oraz do życia dla rodziny z dwójką małych dzieci, a jednocześnie stworzyć idealne miejsce do wypoczynku i wytchnienia?

Prace projektowe trwały ponad dwa lata i zaczęły się razem z budową bloku. Rozpoczęcie projektu na tak wczesnym etapie pozwoliło na stworzenie optymalnego układu funkcjonalnego pod klientów, wykorzystującego zastaną przestrzeń w sposób maksymalny, ale też odebranie bez dodatkowych kosztów stanu surowego mieszkania wybudowanego pod projekt prosto od dewelopera.

Mieszkańcy spędzają w tym mieszkaniu cały dzień, pracując, bawiąc się i odpoczywając. Zaprojektowanie przestrzeni tak, by przez cały ten cykl zapewniała odpowiedni komfort było największym wyzwaniem projektowym. Więc jak się to udało?

100-metrowe mieszkanie w centrum Krakowa jest wyraźnie podzielone na strefy: dzienną, nocną, zaplecze czy część do pracy. Ale chociaż mieszkanie jest jasno wydzielone na przestrzenie, dużo w nim przenikania, otwartych kadrów, połączeń wizualnych. Dzięki temu unikamy wrażenia zamknięcia w jednym, ciasnym pokoju, ale też pozbywamy się minusów otwartych przestrzeni, gdzie nic nie ma swojego miejsca.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

fot. Zasoby Studio
100-metrowe mieszkanie w centrum Krakowa. To wnętrza ma duszę!
fot. Zasoby Studio

10. MIESZKANIE REŻYSERKI W WARSZAWIE

Projekt: Mood Works – Dora Kuć i Karina Snuszka
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 130 m kw.

Mieszkanie należy do reżyserki młodego pokolenia. Jego wystrój wyraża osobowość właścicielki oraz jej życiowe pasje. Mieszkanie znajduje się w przedwojennej kamienicy w Warszawie.

Siłą wnętrza zaprojektowanego przez Mood Works jest wykorzystanie i podkreślenie atrybutów nienaruszonego układu pomieszczeń, typowego dla ekskluzywnych budynków mieszkalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. O charakterze apartamentu decydują znajdujące się w nim ikony designu, wyselekcjonowana sztuka – często mająca silny pierwiastek feministyczny – oraz umiejętna gra kolorami. Wnętrze jest kobiece, ale równocześnie pozostaje spójne i zdyscyplinowane estetycznie.

Apartament znajduje się w zacisznym zakątku, który od momentu powstania, był miejscem zamieszkania warszawskiej elity towarzyskiej i intelektualnej. Swoistą oazą dla literatów, filmowców, ludzi sztuki, ale też polityków i dyplomatów. Modernistyczny budynek w niezmienionej formie dotrwał do czasów współczesnych. Dlatego głównym zadaniem projektowym było pieczołowite zachowanie cennej architektonicznej tkanki oraz opowiedzenie współczesnym językiem projektowym historii miejsca.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

fot. Tom Kurek
fot. Tom Kurek

Które z dziesięciu wnętrz podoba wam się najbardziej? Dajcie znać, głosując w sondzie poniżej. Wspólnie wybierzmy najładniejsze polskie wnętrze roku!

Najlepiej zaprojektowane wnętrze to:

  • 8. WNĘTRZE Z ZIELONYM MOTYWEM WE WROCŁAWIU (30%, 652 Votes)
  • 6. W MODERNISTYCZNEJ KAMIENICY W WARSZAWIE (28%, 616 Votes)
  • 7. KAWALERKA Z WIDOKIEM NA ODRĘ WE WROCŁAWIU (10%, 221 Votes)
  • 2. WNĘTRZE DOMU W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ (9%, 209 Votes)
  • 4. MIESZKANIE W ŁÓDZKIEJ KAMIENICY (7%, 159 Votes)
  • 5. MIESZKANIE W WILANOWIE (5%, 102 Votes)
  • 1. MIESZKANIE W KAMIENICY W WARSZAWIE (4%, 83 Votes)
  • 9. MIESZKANIE W CENTRUM KRAKOWA (3%, 69 Votes)
  • 3. PEŁNE HARMONII MIESZKANIE W GDAŃSKU OLIWIE (2%, 50 Votes)
  • 10. MIESZKANIE REŻYSERKI W WARSZAWIE (2%, 40 Votes)

Total Voters: 2 201

Loading ... Loading ...

PS zobacz plebiscyt na NAJŁADNIEJSZY DOM W POLSCE (TUTAJ) oraz na największą ARCHIWPADKĘ ROKU (TUTAJ).