przestrzeń do pracy

Najlepsza przestrzeń do pracy – dobry projekt i szwajcarska jakość

Wyremontowana siedziba firmy Evoltec w Warszawie to dowód na to, jak stworzyć dobrą przestrzeń do pracy. Evoltec to rodzinna firma z ponad trzydziestoletnią tradycją i doświadczeniem w dostarczaniu maszyn automatyzujących produkcję wiązek kablowych oraz komponentów wspierających ten proces. Główni partnerzy firmy pochodzą ze Szwajcarii i Niemiec. Cztery lata temu Evoltec przejął budynek przy ul. Bekasów w Warszawie, dostosowując się do zastanej przestrzeni. W tym roku przeprowadzono gruntowny remont siedziby – estetykę typową dla lat 90. zastąpił nowoczesny, powściągliwy, biurowy styl, którego głównym wyznacznikiem jest jakość.

Za odświeżenie i przystosowanie wnętrz do aktualnych potrzeb firmy odpowiadała arch. Bibianna Stein-Ostaszewska, która miała już wcześniej okazję współpracować z tym inwestorem. Dobrze się wówczas rozumieli i dlatego właściciel Evoltec powierzył jej przeprowadzenie liftingu biura. Inwestorowi zależało przede wszystkim na pozbyciu się przestarzałych materiałów, kolorystyki i rozwiązań typowych dla lat 90. Kompletnie nie pasowały one do wizerunku nowoczesnej firmy z branży technicznej. Zadaniem pracowni Bibi Space stało się więc ujednolicenie wystroju, doświetlenie wnętrz i organizacja przestrzeni zgodnie z zasadami ergonomii. Tak aby odświeżona siedziba wreszcie stała się wizytówką Evoltec.

Dobry design już od wejścia

Specyfika działalności firmy, jej przywiązanie do jakości i solidności znalazły odzwierciedlenie w wystroju. Znajdziemy tu najwyższej jakości materiały i najlepsze światowe marki. Na dobry design trafiamy tuż za progiem – w otwartym lobby stanęły fotele Cassina Utrecht w kolorze nawiązującym do firmowych barw Evoltec. Nad minimalistyczną recepcyjną ladą z szafek USM Haller zawisła lampa marki Delta Light. Podobną znajdziemy również nad stołem w przeszklonej sali konferencyjnej, którą projektantka ulokowała tuż obok recepcji. Wygodne, ergonomiczne krzesła Vitry oraz meble USM tworzą komfortowe warunki do szkoleń i spotkań z kontrahentami.

przestrzeń do pracy


Architektce zależało na dyskretnym przenikaniu wnętrz o różnych funkcjach, tak aby poszczególne pomieszczenia płynnie się ze sobą łączyły. Elementem spajającym przestrzeń parteru stała się jednolita posadzka z żywicy syntetycznej, którą wylano bezpośrednio na bardzo zniszczone i przestarzałe płytki. Dzięki jaśniejszej kolorystyce przestronne lobby zyskało całkiem nowe oblicze.

Perfekcyjne wykończenie

W popielatoszarej ścianie w holu przy schodach ukryto drzwi prowadzące do toalety dla gości. Tuż obok znajduje się identyczna toaleta, z której korzystają pracownicy Evoltec. Wystrój obu łazienek jest bardzo prosty, wręcz surowy, utrzymany w odcieniach szarości i grafitu. Od ciemnego tła zdecydowanie odcina się biel ceramiki. Podstawowy walor toalet stanowi perfekcyjne wykończenie pomalowanych farbą ścian i wyposażenie najwyższej jakości. Właściciel Evoltec, który na co dzień współpracuje ze Szwajcarami szczególnie docenia klasę producentów z tego kraju. Od początku było dla niego jasne, że biurowe łazienki wyposaży w produkty Geberit. Do swojego pomysłu nie musiał przekonywać Bibianny Stein-Ostaszewskiej, która projektując wnętrza prywatne i publiczne także od lat sięga po produkty tej marki.

Geberit to pewność, bezpieczeństwo i jakość produktu, dlatego cieszy się zaufaniem zarówno architektów, jak i inwestorów. Wybrana przez nas ceramika z kolekcji Geberit iCon harmonijnie łączy walory estetyczne i stricte użytkowe. Wyróżnia ją proste, a przy tym lekkie wzornictwo, na którym szczególnie nam zależało – mówi Bibianna Stein-Ostaszewska.

W siedzibie Evoltec wybrano umywalki Geberit iCon o szerokości 60 cm oraz miski wc Geberit iCon Square. Spora misa wewnątrz umywalki jest bardzo wygodna w codziennym użytkowaniu, eliminując problem zachlapanej wodą podłogi. Bardzo praktycznym rozwiązaniem okazało się też ukrycie dyspenserów i suszarki do rąk za lustrem nad umywalką. Ponieważ inwestorowi zależało na rozwiązaniach podnoszących poziom higieny, wybrał miski wc typu Rimfree, czyli pozbawione wewnętrznego kołnierza, na którym najczęściej osadza się brud i bakterie. Kryte mocowania i gładka powierzchnia miski na zewnątrz i w środku ułatwiają utrzymanie toalety w czystości, co w przypadku biurowych łazienek ma szczególne znaczenie. Do zamontowania wiszącej toalety wykorzystano podtynkowy stelaż Geberit Duofix z systemem spłukiwania Geberit Sigma. Dodatkowo, dbając o komfort pracowników zastosowano także zestaw do izolacji akustycznej miski wc. Stylowym wykończeniem całości jest przycisk uruchamiający Geberit Sigma 30.

Komfort pracowników i gości

Na parterze, oprócz lobby i sali konferencyjnej mieści się jeszcze showroom, gdzie klienci Evoltec mają możliwość zapoznania się z działaniem urządzeń usprawniających pracę w zakładach produkcji wiązek elektrycznych. Na tym samym poziomie ulokowano również główną część biurową oraz zaplecze socjalne dla pracowników firmy. Tu także znajdziemy sprzęty i meble najlepszych światowych marek, takich jak Vitra, USM czy Balma. Wystrój kuchni – prosty, a jednocześnie przytulny, zdominowany przez drewno, biel i butelkową zieleń – wyraźnie kontrastuje z przestrzenią do pracy. To celowy zabieg, projektantce zależało bowiem na tym, by pracownicy czuli się tu swobodnie i mogli oderwać się od służbowych obowiązków.

Gabinet prezesa ulokowano na piętrze. Aby do niego trafić musimy przejść po szklanej kładce rozciągniętej nad lobby. Ten niecodzienny element to oryginalny pomysł architektów budynku, który inwestor zdecydował się unowocześnić. Wypełnienie masywnej konstrukcji przezroczystym szkłem pozwoliło doświetlić lobby, dodając mu lekkości i przestronności. Z gabinetem prezesa sąsiaduje pokój do pracy dla gości – zagranicznych partnerów handlowych, którzy często odwiedzają Evoltec i korzystają z gościnności firmy. W trosce o ich komfort na piętrze ulokowano również niewielką toaletę. Inwestor wybrał dla siebie i swoich gości dokładnie takie samo wyposażenie, jak w łazienkach na parterze. Geberit to dla niego synonim komfortu, dobrej jakości i solidnych rozwiązań na lata, które doceniają zarówno pracownicy, jak też partnerzy handlowi i kontrahenci firmy.

przestrzeń do pracy

Urządzenia sanitarne Geberit wykorzystane w tej realizacji: umywalka Geberit iCon szer. 60 cm; wisząca miska WC Geberit iCon Square, lejowa, ukryte mocowania, Rimfree; deska sedesowa Geberit iCon Square; element montażowy Geberit Duofix do wiszących misek WC, 112 cm, ze spłuczką podtynkową Sigma 12 cm; przycisk uruchamiający Geberit Sigma 30 do spłukiwania dwudzielnego.

Czytaj też: Ceramika | Łazienka | Biuro | Wnętrza | Detal

fot. Yassen Hristov, źródło: materiały prasowe Geberit

Projekt: pracownia BIBI SPACE, arch. wnętrz Bibianna Stein-Ostaszewska

Współpraca: arch. wnętrz Aleksandra Baranowska

Powierzchnia: 390 m kw.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły