kaplica

Najlepsza świątynia 2020. Drewniana kaplica z nagrodą ArchDaily. 

To już kolejna opisywana przez nas nagroda przyznana przez najpopularniejszy serwis architekotnicznyc ArchDaily. Ostatnio opisywaliśmy najlepszą restaurację 2020 roku, która została doceniona przez amerykański portal. Przeczytacie o tym TUTAJ. A także najlepsze wnętrze 2020 roku, które trafiło do biblioteki w chińskim mieście Guizhou, o czym przeczytacie TUTAJ. W kategorii najlepsza świątynia 2020 roku zwyciężyła niemiecka kapliczka, która stanęła na skraju lasu. 

Projekt tej wyjątkowej kaplicy powstał w pracowni John’a Pawson’a, który postanowił stworzyć niewielką przestrzeń publiczną dla spacerowiczów i rowerzystów, dającą odpoczynek podczas podróży, a dla wierzących miejsce na modlitwę i refleksję. Tak wygląda najlepsza świątynia 2020 roku. 


Kaplica powstała na obrzeżach miejscowości Unterliezheim w południowej części Niemiec. Budynek inspirowany był tradycyjnymi, bawarskimi leśniczówkami i wiejskimi chatami. Do jego wykonania wykorzystano drewniane bale pochodzące od lokalnych właścicieli lasów. Architekt zamierzał stworzyć prostą przestrzeń, w której wędrowcy, rowerzyści, czy leśniczy będą mogli się zatrzymać, ogrzać albo po prostu odpocząć. Jednocześnie, budynek ze względu na swój sakralny charakter, zyskał wycięty w ścianie krzyż, który działając jak świetlik, wpuszcza do środka światło, dając ciekawy efekt. 

O architekcie: 
John Pawson spędził ponad trzydzieści lat tworząc rygorystycznie prostą architekturę, która mówi o podstawach, ale ma też skromny charakter. Jego dorobek obejmuje szeroki zakres prac. Pawson podjemuje się projektowania domów prywatnych, budynków publicznych, obiektów sakralnych, galerii, muzeów, hoteli, czy nawet wnętrz jachtów oraz przedmiotów codziennego użytku. “Czy to w skali klasztoru, domu, zwykłego kuchennego rondla, czy też wieżowca, wszystko sprowadza się do spójnego zestawu trosk o masę, objętość, powierzchnię, proporcje, połączenie, geometrię, powtarzalność, światło i rytuał. W ten sposób nawet coś tak skromnego jak widelec może stać się nośnikiem o wiele szerszych pomysłów na to, jak żyjemy i co cenimy.” – czytamy na stronie architekta

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Las | Drewno | Niemcy

źródło: archdaily.com
zdjęcia: Photography Felix Friedmann