Najlepsze budki dla ptaków. Przedstawiamy zwycięskie projekty! 

Prezentowane przez nas najlepsze budki dla ptaków powstały w ramach konkursu Legendary Bird Home 2020 organizowanego przez organizację Bee Breeders. Prezentujemy listę 3 zwycięskich prac, które zostały wyróżnione za swoją funkcjonalność, dizajn i materiały, z których powstały. W jury konkursu nie zabrakło ornitologów, projektantów, czy konstruktorów. 

1ST PRIZE WINNER
Nazwa: KNOEST 
Kraj: Belgia 
Zespół: Fabian De Vriendt, Arnout Stevens, Mathias Spiessens

Jury wybrało ten projekt jako zwycięski ze względu na wszechstronność jego konstrukcji. Projekt przewidywał możliwość skalowania i adaptacji dla różnych gatunków ptaków bez konieczności rezygnacji z elementów konstrukcyjnych. Jury doceniło również fakt, że budka jest łatwa w konstrukcji, wymaga niewielkiego zaangażowania pracy, a żeby ją stworzyć wystarczą najbardziej podstawowe materiały dostępne na całym świecie. Projekt może być również produkowany na masową skalę, co również doceniło jury.

Wywiad ze zwycięskim zespołem TUTAJ

2ND PRIZE WINNER
Nazwa: House 3 Bird Home
Kraj: Kanada 
Zespół: Kenyo Jacob Musa, Ifta Khairul Ridan, Thai Cao Nguyen

Projektowi kanadyjskiego zespołu przyznano drugie miejsce, ponieważ wyróżniał się nowym podejściem do tradycyjnej wersji domku dla ptaków. Proporcje zostały dobrze przemyślane, a pochylenie do przodu dodaje do projektu zarówno praktyczny, jak i estetyczny element, ponieważ pochylenie do przodu ułatwia ptakom wydostanie się na zewnątrz, a także przeciwdziała zalania budki podczas deszczu.

Wywiad z zespołem, który zajął drugie miejsce TUTAJ

3RD PRIZE WINNER
Nazwa: The Burrow Project
Kraj: Cypr 
Zespół: Kerry Kyriakou

Inspiracją dla tego projektu były naturalnie występujące nory ptaków, które zakładają swoje gniazda na ziemi lub formacjach skalnych na zboczach klifów. Jury przyznało trzecie miejsce ze względu na jego ciekawą unikalną koncepcję. Niżej ocenione zostały kwestie związane z łatwością wdrożenia projektu do produkcji. 

Wywiad z zespołem, który zajął trzecie miejsce TUTAJ 

Czytaj też: Budki lęgowe  | Zwierzęta | Ekologia | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://architecturecompetitions.com/birdhome2020/
temat: Najlepsze budki dla ptaków. Przedstawiamy zwycięskie projekty!