Najlepsze domy jednorodzinne w Polsce. Zestawienie 2019! 

To dla nas wielka radość, że możemy opisywać tak wspaniałe projekty i realizacje, które powstały, lub powstawały w Polsce w 2019 roku. Postanowiliśmy stworzyć subiektywne zestawienie. Znajdziecie w nim domy jednorodzinne, które w minionym roku spodobały się wam najbardziej. Zestawienie stworzyliśmy po burzliwej debacie naszej redakcji, opierając się na ilości rekacji pod publikacjami, zdobytymi przez budynek wyróżnieniami, a także osobistymi gustami i argumentami. Kolejność w zestawieniu jest przypadkowa. Dajcie nam znać, który dom jednorodzinny był waszym faworytem w 2019 roku.


DOM POD WARSZAWĄ. ARCHITEKT SKRYŁ GO WŚRÓD DRZEW
Architekci: Mobius
Lokalizacja:
okolice Warszawy

Las skrywa swoje tajemnice. Na bazie tej filozofii architekt Przemysław Olczyk z pracowni Mobius zaprojektował dom zorientowany do wewnątrz. Projekt zakłada budowę domu w bezpośrednim otoczeniu drzew. Część z nich stanie się nieodłącznym elementem konstrukcji.

Dom “Circle Wood” powstaje w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. Budynek ma 400 m kw. powierzchni i zaprojektowany został na rzucie owalu, którego centralną część stanowi strefa dzienna. Do jego budowy architekt zaproponował żelbetową konstrukcję licowaną panelami drewnianymi Okume z zachodniej Afryki równikowej. Mimo dużej powierzchni zatopiony w leśnym krajobrazie dom nie przytłacza wielkością. Nietypowy kształt budynku ma przywodzić na myśl pień z wyciosanymi otworami. To one tworzą kieszenie pomieszczeń i kameralnych otwarć, dzięki którym mieszkańcy mogą się czuć swobodnie i intymnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ! 


SKYGARDEN – PASYWNY DOM W WARSZAWIE Z UKRYTYM OGRODEM NA SZCZYCIE
Architekci: Menthol Architects
Lokalizacja:
Warszawa

Ma 219 m kw. powierzchni i znajduje się w Warszawie. SkyGarden to dom pasywny zaprojektowany przez architektów z pracowni menthol architects. Na jego szczycie powstał specjalny, całoroczny ogród.

SkyGarden to dom pasywny. Do jego ogrzewania i wentylacji potrzeba niewiele energii w porównaniu do typowego domu jednorodzinnego. Budynek wykorzystuje energię słońca i ziemi do ogrzewania i produkcji ciepłej wody. Architekci zaprojektowali go tak, aby sam dostosowywał się do warunków panujących na zewnątrz wykorzystując naturalną wentylację dzięki specjalnie zaprojektowanej przestrzeni centralnego holu z możliwością wentylacji poprzez efekt ciągu komina. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


DOM Z WARMII Z PRESTIŻOWĄ NAGRODĄ W LONDYNIE. DACH W CAŁOŚCI POKRYWA ZIELEŃ!
Architekci: Mobius
Lokalizacja:
wieś na Warmii

Warmia to obszar o niskiej intensywności zabudowy. Z tego powodu upodobali go sobie prywatni inwestorzy szukający ustronnych, dzikich miejsc i bliskości z naturą. W sąsiedztwie jezior powstał dom, który czerpie z tradycji regionalnej zabudowy, jest nowoczesny i dyskretnie wpisany w kontekst miejsca. Dom nazwany przez architektów Green Line zrealizowany według projektu Przemka Olczyka z Mobius Architekci z Warszawy, zdobył Grand Prix w plebiscycie European Property Awards 2019 -2020.

Dom pozostaje osamotniony w pejzażu, bez sąsiadującej zabudowy, z dala od dróg. Surowość otoczenia skłoniła architekta Przemka Olczyka, autora projektu do zastosowania przejrzystej i czytelnej tektoniki umożliwiając swobodne wpisanie budynku w morfologię działki.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


ZBUDOWALI GO NAD JEZIOREM. DOM OD PRACOWNI REFORM MARCINA TOMASZEWSKIEGO
Architekci:
Reform 
Lokalizacja:
nieznana 

Dom nad Jeziorem to ostatnia realizacja architektów z pracowni REFORM. Budynek  niedawno oddano do użytku. Zbudowany został na niewielkim wzniesieniu, w bezpośrednim sąsiedztwie wody.

Chyba każdy marzy o malowniczych widokach za oknem swojego domu czy mieszkania. Rodzinny Dom nad Jeziorem powstał w Polsce. Do dyspozycji mieszkańców oddano liczącą blisko 600 m kw. powierzchnię z nowoczesną architekturą. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


DOM PO DRODZE OD ROBERTA KONIECZNEGO. ZAGLĄDAMY DO ŚRODKA!
Architekci: KWK Promes
Lokalizacja:
nieznana

Polskie biuro projektowe KWK Promes po raz kolejny trafiło na pierwsze strony najważniejszych magazynów architektonicznych na świecie. Dlaczego? Poznajcie Dom po drodze i przekonajcie się sami!

Robert Konieczny to jeden z najwybitniejszych i najbardziej popularnych architektów we współczesnej historii polskiej architektury. Jego dzieła, takie jak między innymi słynna Arka Koniecznego, pojawiały się w najważniejszych czasopismach architektonicznych, a sam Robert Konieczny uchodzi za niekwestionowanego eksperta i jednego z najważniejszych ludzi w świecie architektów. Dziś zaglądamy do jego najnowszego projektu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


OTULONY DREWNEM I CIEMNĄ BLACHĄ. NOWOCZESNY DOM POD WARSZAWĄ
Architekci: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI
Lokalizacja:
pod Warszawą

Budynek znajduje się w Owczarni pod Warszawą i wyróżnia się nietypową formą. Jego projekt powstał w pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI, oto CWA House. 

Inwestorzy chcieli mieszkać w domu, którego wygląd będzie odbiegał od typowych projektów znanych z katalogów rodzinnej zabudowy. W efekcie architekci Magdalena Beczak oraz Maciej Beczak zaproponowali budynek o rzeźbiarskiej formie, którego kształt przywodzi na myśl kryształ.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


WARSZAWA: ARCHITEKCI PRZEBUDOWALI ZWYKŁY DOM Z LAT 70. 
Architekci: MFRMGR Architekci
Lokalizacja:
Warszawa

Zwykły dom z lat 70 w Warszawie zyskał nietypową część. To pomysł architektów z pracowni MFRMGR Architekci. Ażurowy fragment intryguje w zestawieniu z kostką. Dom po przebudowie zgłoszono do konkursu Brick Award 2019, w którym zajął I miejsce i pokonał inne zgłoszone domy jednorodzinne w Polsce.

Zadaniem architektów była przebudowa skrajnego segmentu domu szeregowego z lat 70. XX wieku. Jego nowy właściciele spotkali się z typowymi problemami dla budynków z tego okresu. Słabej jakości materiały budowlane, wyniesiony parter i niepraktyczny układ ścian wewnętrznych – z tymi utrudnieniami musieli zmierzyć się architekci.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


DOM NA PRZEDMIEŚCIACH KRAKOWA. JEGO DACH JEST POKRYTY TRAWNIKIEM!
Architekci:
SUPERHELIX
Lokalizacja:
Kraków

Dom zlokalizowany jest w podmiejskiej strefie Krakowa. Budynek jest częścią osiedla składającego się z 10 domów jednorodzinnych. Osiedle charakteryzuje gęsta zabudowa będąca następstwem wysokich cen gruntu. W celu zapewnienia prywatności mieszkańcom, od strony drogi dojazdowej oraz północnych sąsiadów dom schowany został za połacią dachu schodzącą prawie do samej ziemi, co tłumaczy nazwę – Dom za Dachem.

Dynamicznie rozwijające się miasto zagarnia coraz większe obszary zieleni, dlatego szczególnie istotne było ekologiczne podejście przy projektowaniu. Północny dach budynku pokryto rozchodnikami, a na dobrze nasłonecznionej części południowej zlokalizowano ogniwa fotowoltaiczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


DREWNIANY DOM POD GŁOGOWEM. JEST SKROMNY I PIĘKNY
Architekci: Blank Architects
Lokalizacja:
Głogów

Niewielki dom zaprojektowała architektka Magda Cichoń z pracowni Blank Architects. Budynek stanął w XIX-wiecznej wsi pod Głogowem.

Projektując budynek architekci chcieli w maksymalnym stopniu wykorzystać walory otaczającej dom przyrody. Wokół niego roztaczają się pola, na których żyją dzikie zwierzęta. Działka na której znajduje się dom, zlokalizowana jest na samym końcu jeden z dwóch ulic i zaznacza linię graniczną wsi.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


DOM JEDNORODZINNY W GDYNI. STOI TUŻ PRZY PLAŻY NAD ZATOKĄ GDAŃSKĄ!
Architekci: Arch-Deco
Lokalizacja:
Gdynia

Nowoczesna bryła, wysokie przeszklenia i widok na Morze Bałtyckie. Brzmi jak opis nowo powstającego hotelu lub biurowca. Jest to jednak jednorodzinna rezydencja zaprojektowana przez pracownię Arch-Deco!Wielkie brawa dla projektantów!

Gdyńska rezydencja zaprojektowana przez biuro projektowe Arch-Deco ma szansę stać się najpiękniejszym domem jednorodzinnym na polskim wybrzeżu. Architekci stworzyli piękny obiekt pomimo wielu trudności, które spotkali po drodze. Jakie wyzwania stały przed nimi? Między innymi trudny teren. Działka, na której stanęła rezydencja jest pochylona w stronę morza co sprawiło trudności już na etapie projektowania fundamentów. Architekci rozwiązali ten problem w bardzo rozsądny sposób. Udało się to osiągnąć, dzięki zastosowaniu przez projektantów dwuspadowych dachów ze stropodachami i otwartymi tarasami.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


NIEZWYKŁE DOMY W RYBNIKU JAK ZATOPIONE W ZIEMI
Architekci: Jojko+Nawrocki architekci
Lokalizacja:
Rybnik

Projekt kilku domów jednorodzinnych w Rybniku zaprojektował zespół architektów z pracowni jojko+nawrocki architekci. To jedne z najciekawszych domów w regionie. Swego czasu otrzymały nawet tytuł najpiękniejszych w województwie.

Domy powstały ze ścisłej współpracy inwestorów z architektami. Chcąc w maksymalnym stopniu wykorzystać nierówności działki architekci prace projektowe rozpoczęli od symulacji podziału parceli. Ostatecznie z długiej i wąskiej działki wydzielono trzy mniejsze, na których należało zaprojektować dwa domy jednorodzinne odpowiadające różnym potrzebom i budżetom. Inwestorzy mieli jednak konkretny warunek – domy miały być nowoczesne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


PRZEBUDOWA WILLI Z KOLUMNAMI. ARCHITEKT ZMIENIŁ JĄ W NOWOCZESNY DOM
Architekci: REFORM
Lokalizacja:
Rudy Las

Polska architektura lat 90. uchodzi chyba za najbardziej kontrowersyjną. Projekty, które powstawały w tamtych latach cechują obłe kształty, kolumnady i mocne kolory. Estetyka takich budynków niestety ulega upływowi czasu i analizowana z punktu widzenia teraźniejszości może wywoływać uśmiech na twarzy. Doskonale widać to na przykładzie budownictwa jednorodzinnego. Właśnie z takim projektem zmierzył się architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM, który przygotował koncepcję przebudowy domu jednorodzinnego, który ma wyglądać jak z żurnala.

Dom w Rudym Lesie to projekt metamorfozy budynku jednorodzinnego w elegancką i nowoczesną chatę. Co ciekawe, architekt nie mógł pozwolić sobie na powiększenie obrysu nowego obiektu – ten musiał się zmieć w obrysie starego domu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!

 


JEST JAK BIAŁA KOSTKA. JEDNORODZINNY DOM POD POZNANIEM OD PL.ARCHITEKCI
Architekci: PL.Architekci 
Lokalizacja:
Lusowo pod Poznaniem

Dom LUS_3 to jednorodzinny dom, który zbudowany został w Lusowie pod Poznaniem. Jego projekt przygotowali architekci Bartłomiej Bajon oraz Katarzyna Cynka z pracowni PL.architekci we współpracy z architektką Joanną Sypniewską.

Budynek powstał na działce o nietypowym kształcie. Dostępna przestrzeń stawiała architektom ograniczenia, które ci wykorzystali w najlepszy sposób. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 208 m kw., a jego kształt przypomina kostkę o przesuniętych ścianach.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


DOM PO PRZEKĄTNEJ. POWSTAŁ W OKOLICY PUSZCZY KAMPINOSKIEJ.
Architekci: 81.Waw.Architekci 
Lokalizacja:
pod Warszawą

Dom po przekątnej to projekt podmiejskiej willi, której elewację pokryto deską zmieniającą kolor wraz z upływem czasu. Architekci z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL mieli za zadanie stworzenie dla przyszłych lokatorów nowoczesnego i komfortowego projektu, który jednocześnie wpisywałby się w okolicę Puszczy Kampinoskiej.

Dom składa się z dwóch brył – białej, dla której charakterystyczne są płaskie elewacje, obłożone elementami drewna oraz szarej, cofniętej względem białej – wyjaśnia Anna Paszkowska-Grudziąż współautorka projektu.
Właśnie w tej drugiej bryle na parterze budynku znajduje się główne wejście, zaprojektowane tak, by nie było go widać bezpośrednio z ulicy. Projektanci ukryli je we wnęce, tuż obok bramy wjazdowej do garażu. Na pierwszy rzut oka jest ono niewidoczne, przez co budynek jeszcze bardziej wydaje się być częścią natury.   Oprócz salonu, na dole znajdziemy także przestronny hol, który tworzy część centralną i daje bezpośredni dostęp do części dziennej z kuchnią, jadalni oraz garderoby łączącej się z garażem mogącym pomieścić dwa samochody. Na piętrze, na które z holu prowadzą schody, szara bryła to zadaszone tarasy z wyjściem z sypialni dziecięcych i sypialni głównej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego domu jednorodzinnego?
Kliknij TUTAJ!


Który dom jednorodzinny z 2019 roku spodobał Wam się najbardziej?
Dajcie nam znać w komentarzach! 

Sprawdź podobne: wnętrza | architektura | architekt | ciekawostki | mieszkanie | zieleń | łazienka | kuchnia | meble | domek letniskowy | las  | beton | dom jednorodzinny