Najlepsze mydła 2019

Najlepsze mydła 2019. Zestawienia najciekawszych produktów i gadżetów do higieny.

Tematy związane z higieną, myciem rąk i zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa są obecnie tematem numer jeden na całym świecie. Właśnie dlatego postanowiliśmy zebrać dla was kilka najciekawszych mydeł i związanych z nimi gadżetów, które ułatwią codzienne dbanie o zdrowie swoje i bliskich. Zapraszamy do przejrzenia subiektywnego zestawienia „Najlepsze mydła 2019” i związanych z nimi gadżetów, które mieliśmy okazję opisywać w ostatnich miesiącach. 


„Najlepsze mydła 2019”
Mydło w proszku. Zamiast plastikowego opakowania wystarczy papierowa szaszetka. 

Redukcja opakowań to jedno z najważniejszych zadań stojących przed projektantami. Nadmierną ilość zużywanego plastiku w branży kosmetycznej zauważyła firma Form Us With Love. Pracownia stworzyła mydło w proszku, które wymaga znacznie mniejszych nakładów materiałów potrzebnych do wyprodukowania opakowań oraz upraszcza procesy logistyczne związane z transportowaniem i magazynowaniem.

Zestawienie „Najlepsze mydła 2019” rozpoczynamy projektem nazwanym FORGO, który powstał w szwedzkiej pracowni projektowej Form Us With Love, która nawiązała współpracę z jedną z lokalnych firm kosmetycznych. Celem, który postawili sobie architekci było zaprojektowanie nowych kosmetyków, takich jak mydło, które będą wymagały mniejszych nakładów potrzebnych do opakowania produktów.

Rozwiązanie okazało się wyjątkowo proste, a korzyści które przyniosą spore. Projektanci z Form Us With Love postanowili stworzyć mydło w proszku, które po zalaniu wodą i zamieszaniu zmienia się w mydło w płynie. Dzięki temu zabiegowi projektanci ograniczyli „rozmiar” produktu. Zamiast standardowej butelki, mającej 250 mililitrów wystarczy kupić niewielką, papierową saszetkę, w której znajdziemy 12 gramów skondensowanego mydła w proszku.

Ograniczenie rozmiarów pozwoliło na odejście od plastikowych flakonów i zastąpienie ich papierowymi saszetkami. Zmniejszyły się również rozmiary opakowań, co zredukowało emisję gazów cieplarnianych pochodzących z produkcji plastiku. Korzystnie wpływa to również na transport produktu. Mydło w proszku jest lżejsze i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

“Zapytaliśmy samych siebie. Czy można zrobić coś lepiej? Odpowiedź brzmiała – oczywiście, że tak . Dlatego dzisiaj możemy to zrobić ze wszystkimi kosmetykami – do mycia ciała, mycia twarzy, dezodorantami, pastami do zębów. Właściwie to sam testuję obecny produkt i działa on świetnie w przypadku mycia naczyń naczyniami. To wszystko jest naprawdę takie samo” – zapewniają autorzy projektu Forgo.

Jednocześnie firma stworzyła ekologiczne flakony wielokrotnego użytku, do których można wielokrotnie wsypywać proszek i zalewać go wodą tworząc swoje ulubione zapachy. Mydło od Form Us With Love zostało zaprezentowane po raz pierwszy podczas szwedzkich targów designu – Stockholm Design Week.


„Najlepsze mydła 2019”
Dyspenser na mydło w kostce. Dzięki niemu ograniczysz zużycie plastiku. 

Dąbrowska Groch Studio stworzyli drukowany w 3d dyspenser na mydło w kostce ograniczający
zużycie plastiku. Projektanci Olga Dąbrowska i Adam Groch z Dąbrowska Groch Studio, stworzyli projekt dyspensera mydła w kostce: “Zasadę”.

Dyspenser na mydło w kostce “Zasada” ma formę zgrabnego pojemnika z wbudowaną wewnętrzną tarką, a jego którego górną powierzchnię stanowi duży przycisk. Jego delikatne wciśnięcie wprawia tarkę w ruch i sprawia, że mydło w kostce zamienia się w drobne wiórki, wylatujące z dołu pojemnika na dłoń lub wilgotną gąbkę. Drobinki
wraz z wodą tworzą wygodny odpowiednik płynnego detergentu, pozostawiając mydło suche i niewidoczne dla oka. Dzięki temu rozwiązany zostaje problem nieestetycznych, wymydlonych kostek czy mydlanych zacieków wynikających z użytkowania mydła.

Kostka zwykłego mydła może zasadniczo wpłynąć na ekologię i ekonomię. Jest biodegradowalna. Jej produkcja i transport pozostawia o 25% mniejszy ślad węglowy w porównaniu do detergentu w płynie. Zalet jest więcej: nie wymaga plastikowego opakowania i jest średnio 9-cio krotnie tańsza od płynnego odpowiednika. Jest uniwersalna i występuje w wielu odmianach: może pielęgnować skórę oraz włosy, ale i wyczyścić zabrudzoną tkaninę lub wymyć naczynia. Pomimo tych wszystkich zalet, ostanie 50 lat przegrała z produktami w płynie: mydłami, szamponami, detergentami. Niestety kostka mydła nie jest “wygodna” i to sprawia, że większość ludzi sięga po jej alternatywę.

Dyspenser na mydło w kostce to nie tylko tarka, na twarde zasadowe mydła w kostce, ale przede wszystkim wielopłaszczyznowy projekt społeczny. Ma na celu zwiększenie świadomości konsumenckiej, poprzez edukację oraz ułatwienie tworzenia dobrych nawyków. Przestrzeganie prostych zasad, związanych z wyborami zakupowymi może wpłynąć na kondycję środowiska naturalnego – w tym ograniczyć produkcję odpadów plastikowych oraz emisję dwutlenku węgla i zużycie wody.

“Zasad” nie można kupić, ale bardzo łatwo je mieć. Wybrane elementy, przygotowane są do wykonania w technologii druku 3d. Dzięki tej metodzie produkcji, “Zasadę” może wykonać na własnej drukarce FDM lub zlecić je w profesjonalnym centrum druku np. w FabLab’ie. Pozostawienie wykonawstwa po stronie konsumenta, pozwala na zapobieganie szkodliwej nadprodukcji.


„Najlepsze mydła 2019”
To urządzenie zmieni resztki tłuszczu po smażeniu w domowe mydło. 

Kolejnym produkt w zestawieniu „Najlepsze mydła 2019” jest  urządzenie do domowej produkcji mydła z resztek tłuszczu. Zaprojektowała je Danielle Coffey, absolwentka Northumbria University. Dzięki niemu możesz zmienić resztki tłuszczu lub oleju do smażenia w domowe mydło, które jest w pełni ekologiczne i bezpieczne dla człowieka.

Urządzenie nazwane Sápu, co po islandzku oznacza mydło to projekt wyjątkowo ciekawy. Ma zachęcać ludzi do lepszego wykorzystywania żywności, a także edukuje, że nawet z najbardziej niepozornych „odpadów” można zrobić coś pięknego i praktycznego.

W jaki sposób działa Sápu? Już tłumaczymy. W pierwszej kolejności wlewamy zużyty tłuszcz, lub olej do urządzenia, które za pomocą trzyetapowej filtracji oczyszcza je z zanieczyszczeń i resztek żywności, dzięki specjalnym filtrom. Odpady filtruje się przez nietoksyczną, biodegradowalną bibułę filtracyjną wykonaną na bazie polisacharydów – węglowodanów takich jak celuloza lub skrobia.

Następnie produkt wpada do głównej komory urządzenia, gdzie miesza się go z sześcioma łyżeczkami wody i dwiema łyżkami ługów (wodorotlenkiem sodu), który jest jednym z podstawowych składników proszków do prania. W ten sposób powstaje płynna mieszanka, którą użytkownik może spersonalizować dodając zioła, olejki eteryczne, skórki, czy nasiona. Ostatnim etapem jest przelanie substancji do foremek i odczekanie aż masa zgęstnieje.

To nie koniec planów, jakie postawiła przed sobą Danielle. W planach ma stworzenie kolejnych urządzeń, które zmienią tłuszcz w „kulki tłuszczowe” dla psów, czy ptaków na zimę, a także urządzenie, które miałoby zmieniać olej w nawóz do roślin. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem!


„Najlepsze mydła 2019”
Mydło opakowane w mydło. Alternatywa dla plastikowych butelek. 

Według badań przeciętny Polak zużywa jedną butelką żelu pod prysznic oraz jedną butelkę szamponu na miesiąc. W skali całego świata, daje to ponad 75 tysięcy ton plastikowych odpadów każdego roku, które rozkładają się nawet przez 500 lat. Właśnie dlatego powstało SAOP BOTTLE – piękne opakowanie wykonane z mydła.

Autorem tego wyjątkowego opakowania jest pochodząca z Niemiec projektantka Jonna Breitenhuber. Młoda Niemka postanowiła znaleźć alternatywę dla plastikowych butelek na żel pod prysznic, czy szampon, które są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Projektantka eksperymentowała z wieloma biodegradowalnymi materiałami, aż w końcu wpadła na pomysł stworzenia opakowań na mydło wykonanych właśnie z samego mydła.

 

Co więcej mydło, które zastosowała do stworzenia SOAP BOTTLE jest stworzone z ekologicznych składników takich jak naturalne tłuszcze i barwniki, czy ekstrakty z ziół i kwiatów. Ma to jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Rozpuszczające się pod wpływem wody opakowanie pozbawione jest chemikaliów, które mogłyby zanieczyścić wody gruntowe, czy glebę. Dzięki temu po butelce nie pozostanie żaden ślad – ani fizyczny, ani środowiskowy.

Oczywiście projektantka sama zaznacza, że opakowanie nie jest pozbawione wad, jednak na etapie projektowania starała się przekuć je na zalety. SOAP BOTTLE z oczywistych względów nie jest tak wytrzymałe jak plastik, a jego powierzchnia pod wpływem działania wody zaczyna się rozpuszczać i staje się śliska. Jonna Breitenhuber zaznacza jednak, że cecha ta jest swego rodzaju zaletą. Pozwala nam na własne oczy obserwować biodegradowalność produktu, a śliska powierzchnia wprowadza do codziennej kąpieli element zabawy. Dodatkowo opakowanie zostało stworzone w taki sposób, by rozpuszczające się ścianki butelki zmieniały swoje kolory na lekkie gradienty, które mają dać nam dodatkowe wrażenia estetyczne, a także informować nas za pomocą kolorów o „długości życia” danej butelki.


„Najlepsze mydła 2019”
Szampon opakowany w mydło. Po butelce nie zostanie nawet ślad. 

Wspaniały projekt prosto zza oceanu. Absolwentka brytyjskiej uczelni Central Saint Martins stworzył alternatywę dla tradycyjnych plastikowych butelek do szamponu. Mi Zhuo postanowiła opakować je w … mydło! 

Z wyliczeń młodej Chinki wynika, że przeciętny człowiek średnio co 1-2 miesiące zużywa jedną butelkę szamponu. W ciągu życia daje to mniej więcej 800 sztuk plastikowych odpadów, które w większości nie nadają się do recyklingu, a ich rozkład może trwać od kilkaset, do kilku tysięcy lat! Liczby te, pomnożone przez wszystkich ludzi dają gigantyczne ilości śmieci, które w najlepszym przypadku trafiają na wysypiska śmieci.

Mi Zhuo wpadła na genialny pomysł i postanowiła opakować szampon w fiolki wykonane ze specjalnego, naturalnego mydła. Dzięki temu, do zera zredukowała ilość potrzebnego plastiku, jednocześnie dając opakowanie, które jest w pełni biodegradowalne. Co więcej, gdy zużyjemy szampon, opakowanie można traktować jako właśnie mydło i zużyć je podczas kąpieli, lub włożyć je do wody, a ono po kilku godzinach się rozpuści. Dzięki zastosowaniu naturalnych składników, mydło nie jest toksyczne dla środowiska, a otrzymany po rozpuszczeniu roztwór można bez problemu wylać na trawnik przed domem. Ciekawe są również same kształty opakowań. Absolwentka inspirowała się antycznymi wazami i zdobionymi fiolkami.


„Najlepsze mydła 2019”
Mydło jak betonowe zapory. Wreszcie przestanie się wyślizgiwać. 

Tetra Soap to naprawdę pomysłowy gadżet. Nie tylko zachwyca swoim nietypowym, jak na mydło kształtem, ale również pomysłową funkcjonalnością. Projektanci z Hongkongu zbierają pieniądze na swój projekt poprzez platformę Kickstarter!

Tetra Soap zostało zainspirowane żelbetowymi konstrukcjami, które początkowo wykorzystywane były w celu zastopowania erozji wybrzeży, a następnie stosowano je jako zapory przeciwczołgowe. Projektantami, którzy opatentowali ów czteroramienny kształt, byli francuscy inżynierowie Pierre Danel oraz Paul Anglès d’Auriac.

 

Twórcy mydła Tetra Soap zastosowali taki kształt z kilku powodów. Po pierwsze, unikalny wygląd. Po drugie, dzięki wystającym „nogom” mydło wygodnie trzyma się w rękach podczas kąpieli, a wystające krańce pozwalają na wygodny i pewny chwyt. Dzięki temu mydło nie wyślizguje się z rąk. Trzecim argumentem projektantów jest fakt, że często mydło leży na mokrych półkach przy wannie, czy zlewie. Zwykłe owalne mydło w kostce dotyka wilgotnych – jednocześnie niehigienicznych – elementów łazienki niemal całą swoją powierzchnią, przez co szybciej się rozpuszcza. Dzięki wprowadzonemu kształtowi Tetra Soap problem ten został rozwiązany. Samo mydło powstało z włoskiej oliwy z oliwek, połączonych z mleczkiem kokosowym, a także olejkami eterycznymi.



Czytaj też: Łazienka | Ciekawostki | Ekologia | Recykling | Opakowania