Najlepsze wnętrze 2020

Najlepsze wnętrze 2020. Biblioteka z Chin z nagrodą ArchDaily. 

Nagrody przyznawane przez amerykański portal architektoniczny ArchDaily to jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie architektury. Popularny serwis co roku tworzy zestawienie, w którym prezentowane są najlepsze projekty i realizacje  architektoniczne z różnych kategorii. W zestawieniu znalazła się między innymi biblioteka z chińskiego miasta Guizhou, o którym pisaliśmy jakiś czas temu. Biblioteka została wyróżniona w kategorii Best Interior Architecture, czyli Najlepsze wnętrze 2020 roku. 

Biblioteka Chongqing Zhongshuge Bookstore uznana za najlepsze wnętrze 2020 roku powstała w stolicy chińskiej prowincji Kuejczou. Inspiracją dla architektów były formacje skalne i jaskinie, które są swego rodzaju wizytówką regionu. Wapienne skały, wśród których płyną podziemne rzeki, są jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych prowincji Kuejczou. Region słynie również z dziesiątek rzek i starych koryt rzecznych, które dzielą formacje skalne na ostre, powcinane doliny śródgórskie. Charakterystyczną cechą prowincji są także wysokie lasy bambusowe, które znalazły swoje odzwierciedlenie w bibliotece.


Biblioteka w mieście Guizhou ma kształt poziomego walca, który przypomina miejscowe jaskinie. Po obu stronach korytarza stoją wysokie półki wykonane z drewna bambusowego. Są zagięte ku górze, dzięki czemu oddają klimat wyginających się od własnego ciężaru bambusów, a jednocześnie nadaje wnętrzu cylindryczny kształt. Sufit biblioteki zdobią lampy, które zostały rozmieszczone w taki sposób, by oddawać fluktuacyjne ruchy wody, płynącej w naturalnych jaskiniach.

Biblioteka ma kilka pięter, na które prowadzą nietypowe klatki schodowe, będące swego rodzaju wizytówką tego miejsca. Schody inspirowane były  tarasami skalnymi i innymi formacjami wynikającymi z erozji skał, które można spotkać w regionie Kuejczou . Sufit oraz podłoga pokryte zostały odbijającym światło czarnym lakierem, dzięki czemu optycznie powiększono wnętrza.

O architektach: 
X+Living – pracownia założona w 2011 r. przez chińskiego architekta Li Xiang. X+Living jest międzynarodową firmą projektową, która stawia sobie za cel doskonałą integrację estetyki artystycznej i funkcji praktycznych. Pracownia tworzy projekty, które dotyczyły wielu dziedzin biznesu, w tym hotele, biura, lokale handlowe, kulturowe i muzealne.

Czytaj też: Ciekawostki | Chiny | Biblioteka  | Wnętrza | Architektura

zdjęcia: Feng Shao
źródło:  Best Interior Architcture / Najlepsze wnętrze 2020/ ArchDaily

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły