Najmniejszy dworzec PKP w Polsce będzie wyremontowany

Kolejarze podpisali umowę na przebudowę dworca w Jabłoni Kościelnej, niewielkiej wsi w województwie podlaskim. Znajduje się tam jeden z najmniejszych dworców kolejowych w Polsce.

Przystanek Jabłoń Kościelna według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca lokalnego. Znajdują się tam dwa perony, z którego podróżni mogą odjeżdżać w stronę Białegostoku lub Warszawy. To fragment międzynarodowej linii Rail Baltica.

W ramach prac najmniejszy dworzec PKP zyska nowe okna i drzwi. Obiekt zyska nowe pokrycie dachu oraz zyska instalacje techniczne. Odnowiona zostanie elewacja budynku. Podczas prac remontowych odnowione mają być detale architektoniczne. Zasadnicze kształty brył obydwu budynków nie ulegną zmianie, ale w ramach przebudowy zostanie im przywrócony historyczny wygląd. Rozebrana ma być dobudówka budynku dworcowego jak i drewniany budynek gospodarczy.

Dzięki przebudowie pasażerowie zyskają dworzec, który będzie klimatyzowany latem i ogrzewany zimą. Będą mogli w nim wygodnie czekać na pociąg i skorzystać z toalety. Obiekt będzie przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Najmniejszy dworzec PKP
Najmniejszy dworzec PKP zostanie wyremontowany

W ramach inwestycji uporządkowane zostaną także tereny przy dworcach. Zaprojektowane zostały miejsca parkingowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz chodniki i nasadzenia zieleni. Wybudowane zostaną wiaty rowerowe i śmietnikowe, a na zewnątrz pojawi się oświetlenie ledowe. Łączny koszt modernizacji wyniesie 3,7 mln zł. Część kwoty pokryje dofinansowanie z funduszy unijnych.

W województwie podlaskim kolejarze wyremontują w sumie 12 dworców. Odnowiony będzie też budynek dworca w Szepietowie.

Czytaj więcej: Dworzec kolejowy | Cegła | Metamorfoza | Zabytek

źródło: PKP S.A.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły