hala sportowa krakowie
Hala sportowa w Krakowie projektu eM4

Najpiękniejsza w Polsce? Szkolna hala sportowa od pracowni eM4

Hala sportowa powstała przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie. Jej projekt przygotował architekt Marcin Brataniec z pracowni eM4.

Nad projektem hali pracowało także dwóch innych architektów – Damian Mierzwa oraz Marek Bystroń. Budynek powstał w miejscu rozebranej wcześniej starej hali, która była zbyt mała, aby sprostać wyzwaniom szkoły. Budowa nowego obiektu pozwoliła zachować i jednocześnie domknąć dziedziniec pomiędzy szkołą, boiskami i ulicą. Powstała prostopadłościenna bryła o mocnym charakterze, którą wbudowano w żyjącą już strukturę.

Wrażenie robi fasada, która koresponduje z otoczeniem. Dziedziniec przenika do hallu przez wysokie przeszklenie, drewniana elewacja staje się tarasem, a boiska zdają się wspinać na elewację. Dach szatni staje się widownią szkolnych rozgrywek i daje szansę wglądu do wnętrza hali.

Zabawa architekturą kontynuowana jest we wnętrzu. Zaproponowany układ poziomów, klatka schodowa z nową windą pozwalają teraz na szybkie przejście od szkolnego basenu do pięter, do których dostęp był wcześniej utrudniony. Architekci zastosowali grę światła i cienia. Z podłogi hali widać wodę basenu i ruch w siłowni na piętrze. W obiekcie znalazła się też ścianka wspinaczkowa, dzięki czemu cały kompleks zdaje się tętnić życiem.hala sportowa krakowie


Tło jest stonowane, by przyjąć kolorowe i spontaniczne życie szkoły. Dominuje surowy beton ścian i posadzek, jasne drewno i stal – opisuje architekt Marcin Brataniec.

Projektanci ostrożnie dawkowali kolory, dzięki czemu dobrze połączyli przestrzenie. Znaki, tablice, malowana balustrada i wybrane ściany, kierują ku miejscom, a ciemnoniebieska posadzka hali wprost odnosi się do kolory niecki basenu.

Kompleks został zaprojektowany tak, aby być możliwie uniwersalnym. Powstała salka fitness może być w każdej chwili zaciemniona i zmienić się w szkolny teatr. Kółko teatralne zyskało więc miejsce do prób i spektakli.

czytaj więcej: Edukacja | Sport | Kraków

źródło: eM4 PRACOWNIA ARCHITEKTURY . BRATANIEC