fot. Dawid Majewski

Najpiękniejsze domy jednorodzinne w Polsce. Edycja 2022 [GŁOSUJ!]

Zebraliśmy dziesięć budynków, które w ostatnim roku cieszyły się największą popularnością naszych czytelników. To zdecydowanie najpiękniejsze domy jednorodzinne w Polsce. Poprzednie zestawienie opublikowaliśmy w połowie 2021 r. (zobacz TUTAJ). Również teraz obok wielkich, modernistycznych willi znajdziecie klasyczne budynki z dwuspadowymi dachami, domy z ceglanymi lub skromnymi elewacjami z drewna. Pod zestawieniem zamieściliśmy sondę, w której pytamy, który z domów jest najładniejszy? Kolejność opublikowanych budynków jest przypadkowa.

1. ZŁAMANY DOM W POZNANIU

Architekt: Ultra Architects
Lokalizacja: Poznań

Dom swoją nietypową, „złamaną” formę zawdzięcza działce o wydłużonym kształcie oraz śmiałej wizji architektów. 

Dom stanął na działce o kształcie wydłużonego równoległoboku. Warunki zabudowy określały obowiązującą linie zabudowy (czyli taką, na której trzeba było postawić jedną ze ścian budynku), kąty pochylenia dachu, oraz maksymalna wysokość kalenicy. Te warunki spowodowały, że architekci zaprojektowali bryłę o klasycznym kształcie, z dachem o dwóch połaciach, ze wschodnią elewacją opartą na wskazanej przez urząd linii zabudowy. Aby tak stojący budynek spełniał oczekiwania inwestorów i wpasował się w działkę, w miejscu kalenicy bryła została nieco “złamana”.

Złamany dom stoi na dość trudnym geotechnicznie terenie, dlatego cała jego konstrukcja zaprojektowana został z żelbetu, co nadało mu odpowiednią sztywność, było uzasadnione ekonomicznie, i pozwoliło nam na bardziej odważne rozwiązania przestrzenne – tłumaczą projektanci z Ultra Architects.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.


2. DOM OTWARTY 

Architekt: Z3Z Architekci
Lokalizacja: Brwinów

Budynek został zaprojektowany z myślą o młodej rodzinie, która marzyła o tym, by ich dom wyglądał jak nowoczesna stodoła. W efekcie powstał projekt Domu Otwartego, który wypełnił wąską działkę inwestorów. W sumie jego powierzchnia to 185 m kw.

Kształt działki zdeterminował wygląd budynku. Wydłużony prostokąt pozwolił na pojawienie się ogrodu wzdłuż domu, ale największa połać zieleni zlokalizowana jest przed budynkiem, który został odsunięty na tyły działki. Dzięki temu przeszklona elewacja frontowa nie odbiera mieszkańcom intymności, lecz zaprasza ogród do wnętrza.

Dom Otwarty to dom idealny dla czytelnika, który marzy o wieczornym zaszyciu się z książką, pozostając w kontakcie z naturą i zachodem słońca. Sam budynek przypomina książkę. Wykończone drewnem przegrody zewnętrzne stanowią okładkę do historii, która pisze się w jej wnętrzu.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.


3. PRZEBUDOWA BLIŹNIAKA W GDAŃSKU 

Architekt: Pracownia 111
Lokalizacja: Gdańsk

Projekt przebudowy domu bliźniaczego przygotowali architekci z Pracowni 111 – Dominika Miąskiewicz, Tomasz Miąskiewicz. Projektanci nie mieli łatwego zadania. Pracowali na zastanej tkance, która powstała kilkadziesiąt lat temu. Po kilku latach pracy udało się zakończyć inwestycję.

Dom Zabliźniak to konstrukcja, która garściami czerpie z nowoczesnych rozwiązań. Bryła budynku z każdej strony wygląda inaczej, ale jest przy tym wizualnie spójna. Jak udało się to osiągnąć?

Zabliźniak jest jednym z najciekawszych zadań, nad jakimi pracowaliśmy w całej naszej praktyce – a jego realizacja, ukończona po 9 latach od rozpoczęcia prac koncepcyjnych, przyniosła nam wielką radość. Dla nas jednak prawdziwa wartość tego projektu nie leży w wyglądzie elewacji – wręcz przeciwnie: architektoniczna niepozorność rezultatu świadczy o tym, że karkołomny proces, obejmujący rozbiórkę, rozbudowę, modernizację oraz projekt wnętrz, zakończył się sukcesem – mówią autorzy przebudowy.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.


4. DOM NA JEDNYM POZIOMIE 

Architekt: RS+ Robert Skitek
Lokalizacja: Żory

Dom powstał w częściowo zainwestowanej okolicy na działce z lekkim zachodnim spadkiem. Głównym życzeniem inwestorów było, aby pomimo spadku działki i dość dużego metrażu wszystkie pomieszczenia w domu znalazły się na jednym poziomie.

Budynek został usytuowany równolegle do drogi i zajmuje niemal całą szerokość działki, zachodnią jej część pozostawiając na obszerny ogród. Obie dłuższe elewacje zostały objęte charakterystycznymi surowymi żelbetowymi ramami dla uspokojenia kompozycji całości. Wydzielają one również kameralne strefy ogrodów i tarasów.

Ze względu na różnice w poziomach terenu zachodnia strefa ogrodu w obrysie ramy  została obniżona tworząc z tarasem rodzaj kaskady. Poza ramy wychodzi jedynie po stronie zachodniej zawieszony kubik zawierający strefę sypialną. Pokój dzienny z jadalnią znajdują się w centralnej części domu przy patio, które otwiera się również na kuchnię zarazem lekko ją oddzielając. W południowym skrzydle znajduje się strefa dzieci, w północnym techniczno-gospodarcza.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.


5. DOM NAD JEZIOREM W WIELKOPOLSCE

Architekt: UGO Architecture Hugon Kowalski
Lokalizacja: Wielkopolska

Letniskowy dom zbudowany został nad jeziorem w Wielkopolsce. Jego głównym elementem jest taras, wokół którego zbudowano budynek.

Malownicza lokalizacja to połowa sukcesu. Drugim elementem jest nietypowa forma, która przyciąga wzrok i po prostu dobrze wygląda. Bryłę budynku otacza z trzech stron rozległy taras, który stanowi punkt centralny domu. Otwiera się w stronę zachodnią dostarczając wnętrzu słońce i optymalne widoki. Podwyższona platforma tarasu jest główną przestrzenią do życia, pozwala na nieustanny kontakt z naturą, bez ingerowania w nią.

Dom powstał na szczycie skarpy nad jeziorem, we wschodniej części Wielkopolski. Pierwotny projekt domu miał być w typie nowoczesnej stodoły, której jedna ściana szczytowa byłaby całkowicie przeszklona i otwierała w ten sposób salon w stronę jeziora. Jednak w takim układzie tylko część dzienna miałaby zapewniony widok na wodę, pozostałe pomieszczenia, w tym sypialnie, byłyby skierowane na boki. Architekci wskazali na dwa główne atuty działki: widok na jezioro oraz porastające ją sosny.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.


6. FROM THE GARDEN HOUSE

Architekt: KWK Promes Robert Konieczny
Lokalizacja: Polska

Zaprojektowanie tak dużego domu było wyzwaniem. Właściciel przyszedł do pracowni architektonicznej z gotowym projektem ogrodu, który był już w zaawansowanej realizacji. Brakowało tylko domu.

Coś, co w pierwszym momencie wydawało im się niedorzecznym odwróceniem biegu rzeczy, finalnie okazało się absolutnie logiczne. Właścicielowi zależało, by po zakończeniu budowy i wprowadzeniu się do domu, mógł od razu cieszyć się w pełni z dorodnego ogrodu – informuje pracownia KWK Promes.

Aby uzyskać docelową wielkość, rośliny potrzebują więcej czasu niż trwa realizacja domu, a sadzenie wysokich drzew generuje duże koszty. Co więcej, transport dorodnych drzew jest kłopotliwy i wątpliwy ekologicznie – wymaga przewiezienia dużych drzew z odległych miejsc oraz użycia ciężkiego sprzętu.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.


7. DOM POD WARSZAWĄ

Architekt: Mobius Architekci
Lokalizacja: Izabelin

Jego powierzchnia to 450 m kw. Jednorodzinny dom w Izabelinie pod Warszawą zaprojektował architekt Przemysław Olczyk, który prowadzi autorską pracownię Mobius Architekci.

Budynek otaczają drzewa, jego projekt wykonany został w taki sposób, aby uniknąć ich wycinki. Dom Wind House zbudowany został w otulinie Puszczy Kampinoskiej. Otacza go gęsty, sosnowy las, stanowiący naturalne przedłużenie Puszczy Kampinoskiej. Ten budowlany obszar położony we wschodniej części otuliny parku narodowego, stanowi jeden z atrakcyjniejszych rejonów, które upatrzyli sobie mieszkańcy Warszawy.

Piaszczyste gleby i strzeliste sylwetki smukłych drzew tworzą niebywały, nieco filmowy klimat miejsca, który zauroczył inwestorów i zainspirował architekta.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.


8. CEGLANY DOM W WARSZAWIE

Architekt: Łukasz Wolf
Lokalizacja: Warszawa

Dom znajduje się w dzielnicy Wawer w Warszawie. Budynek zdobi cegła, którą pozyskano z lokalnego zakładu. Ceglany dom zaprojektował architekt Łukasz Wolf.

Wawer to największa dzielnica Warszawy położona po prawobrzeżnej stronie miasta. To również jedna z najbardziej zielonych części stolicy. Właśnie w tak urokliwym, zalesionym miejscu powstał ceglany dom. Działka, na której stanął budynek otoczona jest drzewami. Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu 80 proc. powierzchni działki musi pozostać leśna, więc właściciele mają pewność, że zieleń będzie towarzyszyć im przez długie lata. W budynku mieszka rodzina z trójką córek i gromadką jamników.

Dom był projektowany od wewnątrz. Co to znaczy? Dla architekta najważniejszy był komfort mieszkańców, dlatego dokładnie zaplanował układ funkcjonalno-przestrzenny oraz rozmieszczenie okien, aby zapewnić dużą ilość naturalnego światła i wykadrować najlepsze widoki na las. Efektem jest intrygująca, modernistyczna bryła, która wygląda jak ociosana kostka. Powstałe “szczeliny” kostki pozwalają światłu swobodnie przenikać do wnętrza. Dużo pomieszczeń ma okna z dwóch stron, a najważniejsze – takie jak kuchnia, salon i sypialnia rodziców – mają okna z trzech stron.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.


9. JEDNORODZINNY DOM RE: VERO CASA

Architekt: REFORM Architekt Marcin Tomaszewski
Lokalizacja: Polska

RE: VERO CASA to dom, którego wygląd przywodzi na myśl mieszkaniową zabudowę Toskanii. 

Kiedy architekt przyjechał na miejsce nowej inwestycji to nie zastał tam pustej działki. Był tam już dom, zamieszkały przez obecnych inwestorów. Bardzo charakterystycznych dla budownictwa sprzed 20-lat. Można to było poznać m.in. po układzie i dwóch wieżyczkach. To sprowokowało w głowie architekta myśl, że ten dom ma klimat taki jaki widział w Toskanii. Nie chciał go stracić, a wręcz okazało się, że to będzie motyw przewodni całego projektu.

W tym projekcie bardzo zależało mi na wzmocnieniu włoskiego stylu, przy czym inwestorzy potrzebowali większej przestrzeni. Nie wyobrażałem sobie, że mogę ten stary dom zburzyć. Postanowiłem postarzyć tę zastaną bryłę i doprojektowałem do tego zupełnie nową. Umiejętne ich połączenie w jednym miejscu spowodowało, że projekt jest spójny. Ciekawy, a przede wszystkim patrząc całościowo – czuć tu powiew Toskanii – mówi architekt Marcin Tomaszewski.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.


10. SKROMNY DOM NA GRUNWALDZIE

Architekt: Ktura Architekci
Lokalizacja: Poznań

Dom zbudowany został na Grunwaldzie w Poznaniu. Jego forma koresponduje z wyglądem innych domów stojących w dzielnicy. 

Dzielnica Grunwald w Poznaniu charakteryzuje się zabudową jednorodzinną, która intensywnie rozwijała się w latach 30. XX wieku. Budowano wtedy domy, które realizowały idee miasta-ogrodu. Dziś dzielnicę wypełniają domy jedno i wielorodzinne, które często mają willowych charakter i zieloną przestrzeń wokół. Właśnie w takim krajobrazie powstał dom projektu Ktura Architekci.

Budynek ma 190 m kw. Jego budowa formalnie zakończyła się w 2021 r. Dla architektów przygotowanie projektu domu było sporym wyzwaniem. Działka, na której stoi ma zaledwie 400 m kw. powierzchni.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.

Który z dziesięciu domów podoba wam się najbardziej? Dajcie znać głosując w sondzie! 

Najpiękniejszy jednorodzinny dom w Polsce to?

  • 1. ZŁAMANY DOM W POZNANIU (20%, 377 Votes)
  • 6. FROM THE GARDEN HOUSE (18%, 342 Votes)
  • 7. DOM POD WARSZAWĄ (15%, 273 Votes)
  • 10. SKROMNY DOM NA GRUNWALDZIE (8%, 158 Votes)
  • 4. DOM NA JEDNYM POZIOMIE  (8%, 156 Votes)
  • 3. PRZEBUDOWA BLIŹNIAKA W GDAŃSKU  (8%, 141 Votes)
  • 9. JEDNORODZINNY DOM RE: VERO CASA (6%, 116 Votes)
  • 2. DOM OTWARTY  (6%, 105 Votes)
  • 5. DOM NAD JEZIOREM W WIELKOPOLSCE (6%, 104 Votes)
  • 8. CEGLANY DOM W WARSZAWIE (5%, 100 Votes)

Total Voters: 1 872

Loading ... Loading ...

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Elewacja | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: opracowanie whiteMAD