To już kolejna edycja plebiscytu whiteMAD na najpiękniejsze domy w Polsce. Jednak o tym, który dom zwycięży zdecydują czytelnicy. Pod zestawieniem znajdziecie sondę. Uwaga: każdy może oddać maksymalnie dwa głosy! W plebiscycie zebraliśmy dziesięć budynków, o których artykuły były najchętniej czytane w 2024 r. W zestawieniu znajdziecie nowoczesne domy z płaskimi dachami, wille, domy w zabudowie bliźniaczej czy metamorfozy skromnych starych chat. Który dom podoba wam się najbardziej? Głosować można do końca stycznia! Czas START!
Najpiękniejsze domy z poprzednich lat znajdziecie w publikacjach:
1. JEST W OTOCZENIU NATURY. NOWOCZESNY DOM W BESKIDACH
Projekt: RS+ Robert Skitek
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
Lokalizacja: Beskidy
Dom w Beskidach ma 241 m kw. powierzchni. Zespół architektów nadał mu nowoczesną formę i ozdobił drewnianą elewacją, która koresponduje z najbliższym otoczeniem.
Budynek powstał w malowniczym krajobrazie Beskidu Żywieckiego na terenie o dużym nachyleniu, w otoczeniu lasu. Dom usytuowany został na działce w centralnym jej punkcie w taki sposób, aby wykorzystać jej uwarunkowania oraz uchwycić najlepszy widok na panoramę gór. Dzięki temu pomieszczenia otwierają się na dwie strony – albo na wspaniały widok gór, albo na zieloną ścianę lasu.
Charakterystyczna bryła budynku składa się z trzech segmentów o różnej wysokości. Dachy jednospadowe ułożone zostały naprzemiennie. To celowy zabieg, który pozwolił podzielić funkcjonalnie bryłę budynku. Na tych „przecięciach”, w środku powstały wąskie i długie korytarze.
Więcej zdjęć publikowaliśmy TUTAJ.
2. ELEWACJĘ ZDOBI CEGŁA. JEDNORODZINNY DOM POD WARSZAWĄ
Projekt: Exterio
Zdjęcia: Yassen Hristov
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wygląda jak kilka złączonych brył. Jednorodzinny dom pod Warszawą zaprojektowali architekci z pracowni Exterio we współpracy z pracownią architektury wnętrz Hola Design. Dom w Lesznowoli zbudowany został na zielonej działce, w otoczeniu sosnowych borów. Jego atrakcją jest nowoczesna forma oraz nietypowe ułożenie cegieł w elewacji, które tworzą artystyczny wzór.
Jej nietypowa forma przypomina lewitujące domy, stąd nazwa budynku – Rezydencja (z) lewitujących domów. Projektując dom architekci chcieli dopasować oryginalną formę do leśnego otoczenia, przy jednoczesnym zachowaniu kameralnej skali zabudowy. Chcąc osiągnąć ten efekt zaproponowali formę budynku, w którym każdy z domowników będzie miał swój „domek”. W ten sposób powstała kompozycja powtarzających się rytmicznie brył w formie nowoczesnych stodół.
W założeniu projektowym zaproponowaliśmy stworzenie architektury, która nawiązywać będzie do hasła modernistów „form follows function” (forma podąża za funkcjonalnością). Nowoczesna willa miała integrować dużą rodzinę, a z drugiej strony spełniać oczekiwania wszystkich domowników, którzy pragną posiadania własnej, zacisznej enklawy z widokiem na las – opowiada architekt Marcin Klukowski z pracowni Exterio.
Więcej zdjęć domu publikowaliśmy TUTAJ.
3. DOM NA ŻOLIBORZU ZMIENIŁ SIĘ W MODERNISTYCZNĄ WILLĘ
Projekt: Paweł Lis Architekci
Zdjęcia: Tom Kurek
Lokalizacja: Warszawa
Takie projekty robią na nas największe wrażenie. Architekt Paweł Lis przygotował projekt przebudowy budynku. To dom w zabudowie bliźniaczej na Żoliborzu w Warszawie. Dzięki przeprowadzonym pracom szary i bez wyrazu gmach stał się modernistyczną perełką, która przywodzi na myśl wille z dwudziestolecia międzywojennego.
Dom znajduje się na terenie Żoliborza Oficerskiego i zbudowany został jeszcze przed II wojną światową. Na szczęście bliźniak przetrwał wojenną zawieruchę i dziś jest cennym przykładem architektury dawnych lat. Dom zbudowano w duchu międzywojennego warszawskiego modernizmu. Został zaprojektowany w powściągliwy sposób, z dwoma rzędami prostokątnych okien na elewacji frontowej i lekkim zadaszeniem strefy wejścia podpartym ścianką w formie kraty. Bryłę urozmaica boczna elewacja z okrągłymi oknami oraz otwarta i narożna loggia na poddaszu.
Patrząc na dom od strony ogrodu dostrzec można mały, ale ważny element. To zewnętrzne schody zabiegowe, tak charakterystyczne dla modernistycznych willi. Na szczęście schody udało się ocalić i dziś znowu są w pełni funkcjonalne i cieszą oczy. Schody mają oryginalną, betonową barierkę przypominającą rozwiniętą wstęgę.
Więcej zdjęć domu publikowaliśmy TUTAJ.
Przesuń suwak PRZED i PO:
4. DOM PARTEROWY POD WARSZAWĄ. PRZYPOMINA KALIFORNIJSKĄ WILLĘ Z LAT 50.
Projekt: MFRMGR Architekci
Zdjęcia: ONI Studio
Lokalizacja: okolice Warszawy
Dom Parterowy jest zlokalizowany w cichej miejscowości pod Warszawą. Początek pracy nad projektem wiązał się z zapoznaniem z wymaganiami przyszłych mieszkańców domu. Zebrana wiedza dała impuls do zaprojektowania właśnie takiego domu – przestrzennego i jasnego wewnątrz, delikatnie w klimacie kalifornijskiej willi z lat 50. Została też określona powierzchnia maksymalna, która nie mogła przekroczyć 190-200 m2.
Na początku prac projektowych autorzy musieli przygotować i uporządkować jeszcze odpowiednio działkę, na której stał inny obiekt do wyburzenia. W wyniku prac powstał obiekt liniowo rozłożony na działce, z prawie niewidocznym detalem betonowego cokołu. Cały budynek doświetlony jest pasem wysoko położonych nad ścianami podłużnych okien-świelików. Gdzieniegdzie pojawiają się wnęki, tam umieszczono wejścia i przejścia. Właściwie okna, przez które można wyjrzeć na zewnątrz to tylko – okno wziernik z kuchni, aby mieć wgląd na strefę podjazdu, oraz panoramiczne okno z salonu z wyjściem do ogrodu. Rząd tych świetlików jakoby odcina pas dachu, który został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami planu miejscowego jako spadzisty, ale został otoczony wysoką attyką. Stworzyło wrażenie lewitującego nad ścianami płaskiego dachu.
Więcej zdjęć domu publikowaliśmy TUTAJ.
5. DOM POD WARSZAWĄ JAK Z ANGIELSKIEGO MIASTECZKA
Projekt: mamArchitekci
Zdjęcia: Vandersanden/bkreative.pro
Lokalizacja: okolice Warszawy
Właściciele Kamila i Marcin przywieźli swój pomysł na dom z podróży do Anglii. Jednym z głównych założeń projektowych było spełnienie ich marzenia o stylizowanym na tamtejszą modłę charakterze budynku. Jak przyznaje arch. Renata Pieńkowska z biura mamArchitekci, nie było to łatwe zadanie, gdyż na co dzień, jak większość architektów, pracują z bardziej współczesną stylistyką. Dom pod Warszawą w angielskim stylu był dodatkowym wyzwaniem, gdyż tego typu budynków nie spotyka się w rodzimym, polskim krajobrazie.
Duża działka z sosnowym lasem i okazałą tują w willowej części Zalesia Górnego okazała się dość wąska w stosunku do planowanych gabarytów domu. Architekci zdecydowali się więc na zamknięcie głównej funkcji w zwartej bryle od strony ulicy i rozbudowanie jej niższą, parterową częścią skierowaną w głąb działki. Od strony ogrodu wielkość budynku ograniczała wspomniana już okazała tuja, która bardzo chciano zachować. Aby duży dwustanowiskowy garaż nie zdominował budynku wjazd został zaprojektowany w elewacji bocznej. Dzięki temu od strony ulicy wyeksponowana jest reprezentacyjna frontowa elewacja budynku z charakterystycznym, dekoracyjnym dwukondygnacyjnym wykuszem wejścia i holu na piętrze.
Więcej zdjęć domu publikowaliśmy TUTAJ.
6. DOM W LESIE POD WARSZAWĄ. BUDYNEK CZERPIE INSPIRACJĘ Z NATURY
Projekt: Z3Z ARCHITEKCI
Zdjęcia: Z3Z ARCHITEKCI
Lokalizacja: okolice Warszawy
Krajobraz, w jakim powstał nowy dom pracowni Z3Z ARCHITEKCI jest na tyle silny i bezkompromisowy, że od początku dyktował architektom kolejne kroki podczas procesu projektowego. Budynek z cegły położony jest bowiem na działce w środku gęstego, sosnowego lasu. Surowość i konsekwencja, do której dążyli architekci widoczna jest zarówno w formie zaprojektowanego obiektu, jak i jego materiale wykończeniowym. Dom w lesie aspiruje do stania się jednym z jego naturalnych elementów.
Podwarszawski dom składa się z dwóch głównych brył połączonych ze sobą łącznikiem ze strefą komunikacji i garażem. Bryły dzienna i nocna są analogiczne. Obie mają tę samą szerokość, kąt nachylenia dachu oraz materiał wykończeniowy. Elementem różniącym jest ich układ przestrzenny oraz zaprojektowane otwory okienne. Bryła nocna została posadowiona na mocnej bazie w postaci łącznika komunikacyjnego i strefy gospodarczej. Całość kompozycji jest zrównoważona i tworzy czytelną, prostą formę. Ascetyczny charakter brył został przełamany zastosowaniem wysuniętego, horyzontalnego przeszklenia nad szafkami kuchennymi.
Więcej zdjęć domu publikowaliśmy TUTAJ.
7. WILLA Z PAWILONEM NA WODZIE. POWSTAŁA DLA JEDNEGO Z NAJBOGATSZYCH POLAKÓW
Projekt: JMW Architekci
Zdjęcia: Piotr Krajewski
Lokalizacja: Polska
Lakefront Residence to projekt, który zrealizowali Krzysztof Jachowicz i Jakub Wiśniewski z pracowni JMW Architekci z zespołem. Okazała willa, którą zaprojektowali, zbudowana została na rozległej działce w malowniczym zakątku Polski. Otoczenie jest jak wielki park, który zachęca do spacerów.
Już sama lokalizacja budynku jest wyjątkowa. To duża, zielona działka, której znaczną część pokrywają mokradła. Różnorodność działki z jednej strony jest przyrodniczo atrakcyjna, ale z drugiej wymagała bardzo przemyślanych rozwiązań projektowych. Dom miał bowiem dysponować basenem, strefą spa czy nawet lądowiskiem dla helikoptera i podziemnym garażem dla kilku aut.
Willa zbudowana została na sztucznym wzniesieniu. Wokół niej zaprojektowano trzy stawy. Pierwszy jest zarybiony, drugi umożliwia kąpiel w naturalnych warunkach, a trzeci jest stawem widokowym. Powstał mocno przeszklony budynek, z którego wnętrza można podziwiać poranne mgły i malownicze zachody słońca. Przeszklenia mają kilka metrów wysokości. Dodatkową przestrzenią do odpoczynku na świeżym powietrzu są tarasy, które otaczają budynek na parterze oraz mniejszy na piętrze.
Więcej zdjęć domu publikowaliśmy TUTAJ.
8. METAMORFOZA STAREGO DOMKU NA MAZURACH
Projekt: TiM Grey Projektowanie Wnętrz
Zdjęcia: TiM Grey Projektowanie Wnętrz
Lokalizacja: Rudziszki
To nowy rozdział w historii budynku. Metamorfoza starego domku wydarzyła się z inicjatywy Marka Bernatowicza i Tomasza Motylewskiego z pracowni TiM Grey Projektowanie Wnętrz. Znaleźli mały dom w Rudziszkach na Mazurach, który zmienili w idealne miejsce do życia.
O zrealizowaniu takiego projektu duet projektantów myślał już od kilku lat. Chcieli kupić poniemieckie siedlisko, aby po remoncie udostępnić go najemcom.
Znamy Mazury, jeden z nas stąd pochodzi, drugi pokochał to miejsce dzięki pierwszemu. Dobrze się tu czujemy, mamy wrażenie ze jest to nasz czas i miejsce. W czasie pandemii ilość ludzi jak i nasilenie inwestycji na terenie Mazur sprawiły, że zaczęliśmy szukać miejsca które będzie bardziej oddalone od cywilizacji, gdzie będzie można znaleźć cisze i spokój – tłumaczą Marek Bernatowicz i Tomasz Motylewski.
Pocztą pantoflową dowiedzieli się, że do sprzedania jest siedlisko na północnych Mazurach, tuż przy granicy. Pierwsze zdjęcia budynku zapowiadały, że czeka ich dużo pracy. Udali się na miejsce, aby zobaczyć dom na własne oczy. Jadąc pomiędzy pagórkami pól zauważyli zieloną kępę drzew i krzewów, zza której nic nie było widać. Żadnego domu, tylko droga wjazdowa schowana w zarośniętym tunelu. Po wjechaniu na rozległy i słoneczny dziedziniec dostrzegli stary poniemiecki dom, stodołę oraz zabudowania gospodarcze. Wszystko tonęło w zieleni.
Więcej zdjęć domu publikowaliśmy TUTAJ.
Przesuń suwak PRZED i PO:
9. MIEJSKA WILLA NA ŻOLIBORZU. CEGŁĘ ELEWACJI FORMOWANO RĘCZNIE
Projekt: Trzop Architekci
Zdjęcia: Adam Marciniak
Lokalizacja: Warszawa
Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Trzop Architekci. Willa zbudowana została w 2023 roku na Żoliborzu w Warszawie. Jest skromna, ale wyróżnia się oryginalną elewacją z cegły. Materiał ten sprowadzony został z Belgii.
Żoliborz to najmniejsza dzielnica Warszawy. Wiele osób uznaje ją za najlepszą. Znajduje się tam wiele jednorodzinnych domów o willowym charakterze, które w zielonym otoczeniu sprawiają unikalne wrażenie. Spacerując takimi ulicami trudno uwierzyć, że zaledwie 10 minut jazdy wystarczy, by dostać się do ścisłego centrum Warszawy.
Projektowanie na Żoliborzu, w otoczeniu innych budynków nie jest prostym zadaniem.
Willa miejska na warszawskim Żoliborzu była ciekawym wyzwaniem dla naszej pracowni – nietuzinkowe wymagania klienta, gęsta zabudowa miejska w sąsiedztwie chronionego krajobrazu skarpy warszawskiej oraz działka o niewielkich gabarytach znajdująca się na sporym wzniesieniu względem ulicy wymagały od nas kreatywnego podejścia – mówią autorzy projektu.
Więcej zdjęć domu publikowaliśmy TUTAJ.
10. WSPÓŁCZESNA ZAGRODA POD LASEM
Projekt: Kunkiewicz Architekci
Zdjęcia: Rafał Chojnacki Fotografia Architektury
Lokalizacja: Nasutów
Architekt Mateusz Kunkiewicz z pracowni Kunkiewicz Architekci stworzył wyjątkowy projekt, który odbiegał od początkowej wizji klienta. Właściciele marzyli o bardziej tradycyjnym budynku – prostym i klasycznym, jednak architekt zaproponował coś odważniejszego. Jego koncepcja – współczesna zagroda – nie tylko wtopiła się w krajobraz, ale też zyskała niepowtarzalny charakter. Klienci zaufali wizji projektanta i dzisiaj podkreślają, że nie mogliby wymarzyć sobie innego domu.
Elewacja budynków wykonana z cegły nadaje projektowi solidny i naturalny wygląd, jednocześnie harmonijnie wpisując go w otaczający krajobraz. Drewniane detale przełamują surowość cegły, nadając kompozycji ciepła i przytulności. Dachy w ciemnych odcieniach dopełniają projekt, podkreślając jego nowoczesny styl. Każdy z budynków tworzących zagrodę ma przypisaną funkcję, co pozwala na wygodne korzystanie z przestrzeni, zarówno wspólnej, jak i prywatnej. To rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale też bardzo praktyczne.
Więcej zdjęć domu publikowaliśmy TUTAJ.
Który z dziesięciu domów jest najładniejszy? W sondzie można oddać dwa głosy! Wspólnie wybierzmy najpiękniejsze domy w Polsce!
Najpiękniejszy dom w Polsce 2024 r.
- 8. METAMORFOZA STAREGO DOMKU NA MAZURACH (25%, 389 Votes)
- 7. WILLA Z PAWILONEM NA WODZIE. POWSTAŁA DLA JEDNEGO Z NAJBOGATSZYCH POLAKÓW (16%, 242 Votes)
- 6. DOM W LESIE POD WARSZAWĄ. BUDYNEK CZERPIE INSPIRACJĘ Z NATURY (14%, 211 Votes)
- 5. DOM POD WARSZAWĄ JAK Z ANGIELSKIEGO MIASTECZKA (9%, 147 Votes)
- 10. WSPÓŁCZESNA ZAGRODA POD LASEM (8%, 131 Votes)
- 9. MIEJSKA WILLA NA ŻOLIBORZU. CEGŁĘ ELEWACJI FORMOWANO RĘCZNIE (8%, 118 Votes)
- 1. JEST W OTOCZENIU NATURY. NOWOCZESNY DOM W BESKIDACH (7%, 111 Votes)
- 4. DOM PARTEROWY POD WARSZAWĄ. PRZYPOMINA KALIFORNIJSKĄ WILLĘ Z LAT 50. (6%, 86 Votes)
- 3. DOM NA ŻOLIBORZU ZMIENIŁ SIĘ W MODERNISTYCZNĄ WILLĘ (5%, 83 Votes)
- 2. ELEWACJĘ ZDOBI CEGŁA. JEDNORODZINNY DOM POD WARSZAWĄ (2%, 30 Votes)
Total Voters: 1 410

źródło: opracowanie whiteMAD