fot. Rafael Gamo

Najpiękniejsze, nowe ceglane budynki na świecie [TOP 5]

Jak wybrać najpiękniejsze ceglane budynki na świecie? Zadanie nie jest łatwe, zwłaszcza, kiedy do wyboru jest ponad 600 projektów z całego świata. Jury konkursu Brick Award 2020 miało więc twardy orzech do zgryzienia. Po burzliwych obradach udało im się wyłonić finałową piątkę. W zestawieniu jest budynek z Polski, który zdobył główną nagrodę, co znaczy, że w kraju mamy najpiękniejszy ceglany budynek na świecie.

Do konkursu Brick Award 2020 zgłoszono 644 projekty z 55 krajów. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Wiedniu. To było kameralne wydarzenie, bez udziału publiczności. Jego przebieg mogliśmy śledzić dzięki transmisji online.

Jury wyłoniło zwycięzców – najlepsze ceglane budynki w pięciu kategoriach: Feeling at home, Living together, Working together, Sharing public spaces oraz Building outside the box. Zgłaszane do konkursu budynki musiały posiadać materiały ceramiczne w wykończeniu – to podstawowy warunek Brick Award. Organizatorzy dokonali czytelnego podziału tworząc tych pięć kategorii, dzięki czemu mogli wyróżnić domy, budynki wielorodzinne, budynki biurowe i obiekty publiczne.

Jury przyznało też Nagrodę Główną, którą zdobył budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Architektura odgrywa ważną mediującą rolę tworząc relacje między ludźmi a zabudowaną przestrzenią. Szczególnie w obszarach miejskich widzimy potrzebę innowacyjnego podejścia i tworzenia atrakcyjnych przestrzeni mieszkalnych i przeznczonych do pracy – mówił Heimo Scheuch, CEO Wienerberger AG.

W swojej pracy architekci muszą uwzględniać realia zmieniającego się świata. Odkrywać nowe formy, materiał, koncepcje i techniki budowy. Do tego dochodzą kwestie techniczne, coraz wyższe wymagania jakościowe, koszt budowy oraz ekologia.

Brick Award daje architektom z całego świata okazję do zaprezentowania swoich innowacyjnych projektów architektury ceglanej. Ma także na celu zachęcanie architektów do dzielenia się koncepcjami projektowymi i poszukiwania nowych sposobów myślenia o architekturze. W 2020 roku Wienerberger po raz dziewiąty przyznaje te międzynarodowe nagrody. Rekordową liczbę 644 projektów zgłosiło w tym roku 520 architektów z 55 krajów – mówi CEO Heimo Scheuch.

W tym roku członkami jury byli: Helena Glantz, Urban Design (Szwecja), Toni Gironès Saderra, Estudi d’Arquitectura Toni Gironès (Hiszpania), Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Slowenia), Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dania) oraz  Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Wielka Brytania).

Najpierw pre-jury złożone z dziennikarzy zajmujących się architekturą zawęziło liczbę zgłoszonych projektów do 50 nominacji. Z tej listy jury wyłoniło zwycięzców.

I kategoria: Sharing public spaces

W tej kategorii zwyciężył budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, który zaprojektowany został przez BAAS arquitectura z Hiszpanii, pracownię Grupa 5 architekci i Małeccy biuro projektowe z Polski. Dodatkowo, budynek otrzymał Nagrodę Główną, co znaczy, że jest najpiękniejszym ceglanym budynkiem na świecie! Więcej o tej architektonicznej perełce pisaliśmy w naszym poprzednim artykule TUTAJ.

fot. Jakub Certowicz


II kategoria: Living together

Zwycięskim projektem tej kategorii został został Prototype Village House zaprojektowany przez Rafi Segal, MIT Rwanda Workshop Team (USA) wraz z Rwanda Housing Authority (Rwanda). Obiekt jest prototypem tanich mieszkań, których architektura została dostosowana do lokalnych potrzeb. Taki dom można łączyć i układać niczym klocki, tworząc różne formy urbanistyczne.

III kategoria: Feeling at home

W tej kategorii jury nagrodziło projekt Iturbide Studio autorstwa Tallera Mauricio Rochy i Gabriela Carillo z Meksyku. Ta niewielka przestrzeń zawieszona została między dwoma dziedzińcami znajdującymi się na końcach budynku. Domy w Barrio Niño Jesús w Mexico City mają zwykle tylko jedno lub dwa piętra. W trzykondygnacyjnym Iturbide Studio poszczególne przestrzenie są silnie zaakcentowane, łącząc ulicę i parter z widoczną na tle nieba panoramą miasta, gdzie dachy budynków współistnieją z koronami drzew.

W tej samej kategorii projekt Can Jaime i n´Isabelle autorstwa TEd´A arquitectes z Hiszpanii otrzymał Nagrodę Specjalną. Dom w odosobnionym miejscu, w którym relacje między przestrzeniami określone zostały przez śródziemnomorski klimat oraz tradycyjną artykulację architektoniczną z wykorzystaniem czterech dziedzińców. Zastosowanie cegły jest tu szczególnie wartościowe ze względu na fakt powstania miejsca wykorzystującego własne zasoby, które wraz z upływem czasu będzie tworzyło przyjemny mikroklimat, oazę mieszkalną o każdej porze roku.


IV kategoria: Working together

W tej kategorii wyróżniono budynki biurowe. Jury nagrodziło Miejskie Archiwum Delft, zaprojektowane przez Office Winhov z Holandii i Gottlieb Paludan Architects z Danii. Jury doceniło ten projekt uznając za koncepcyjnie jasny i precyzyjny. Architekci zaproponowali otwarty parter, który powstał jako przestrzeń, w której można poznawać i udostępniać materiały dotyczące historii miasta. Z kolei zamknięte elewacje wyższych kondygnacji skrywają magazyny archiwum.


V kategoria: Building outside the box

To kategoria, w której liczy się kreatywność. Zwyciężył w niej projekt Biblioteki Maya Somaiya zaprojektowanej przez Sameep Padora & Associates w Indiach. Jury konkursu Brick Award doceniło ten projekt za innowacyjność. Wykorzystano tutaj cegły w niekonwencjonalny sposób, kształtując dach biblioteki jako „ruchomy” krajobraz i plac zabaw dla szkoły.

Pula nagród w konkursie wyniosła prawie 30 tysięcy euro.

Czytaj też: Cegła | Dom | Biurowiec | Detal

źródło: materiały prasowe Wienerberger