Najpiękniejszy budynek w Warszawie

Najpiękniejszy budynek w Warszawie to Szkoła Podstawowa nr 400

Budynek Szkoły Podstawowej nr 400 to najpiękniejszy nowy budynek w Warszawie. Gmach zdobył główną nagrodę w konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy.

Tak zaprojektowana szkoła jest wzorem dla innych placówek edukacyjnych w Polsce. Budynek zaprojektowali architekci z biura Bujnowski Architekci (Piotr Bujnowski, Martyna Rowicka, Karina Jędrak-Kościesza).

Gmach znajduje się na zakończeniu Osi Królewskiej w Miasteczku Wilanów. W środku uczy się 750 uczniów. Budynek szkoły ma dwa piętra i powstał na planie kwadratu. W jego centralnej części zbudowano duże i zielone patio. Tuż obok mieści się wielofunkcyjna sala sportowa. Co ciekawe, główna sala sportowa została urządzona na piętrze, niżej zbudowano mniejsze sale do prowadzenia tematycznych zajęć wychowania fizycznego.

To przemyślany projekt, architekci wykorzystali każdą dostępną powierzchnię. Przykładem jest parking, który zbudowany został pod… zewnętrznym boiskiem. Architektura jest prosta i minimalistyczna. Budynek szkoły ma duże okna i elewacje z cegły ręcznie formowanej. Fasady hali sportowej wykończone są ciepłym dla oczu drewnem.
Najpiękniejszy budynek w Warszawie


Zielony dziedziniec z placem zabaw i przestrzeniami rekreacyjnymi takimi jak boiska, ogródki warzywne dla uczniów, strefy i pokoje relaksu czy zielony amfiteatr, sprzyjają rozwojowi fizycznemu i psychicznemu – tłumaczą autorzy projektu.

W szkole uczniowie i nauczyciele mogą liczyć też na przyjazną akustykę – co w przypadku obiektów edukacyjnych bywa sporym wyzwaniem. Na sufitach w salach lekcyjnych oraz sali gimnastycznej zainstalowano akustyczne panele Knauf Ceiling Solutions.

Najpiękniejszy budynek w Warszawie oprócz nagrody głównej Grand Prix zdobył także nagrody w kategorii “Obiekty użyteczności publicznej” oraz został doceniony za rozwiązania proekologiczne. Architektom gratulujemy!

Czytaj też: Edukacja | Szkoła | Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Piotr Krajewski (pkrajewski.pl)