najpiękniejszy dom

Najpiękniejszy dom na świecie jest w Polsce! Zaprojektował go Robert Konieczny

From the Garden House to budynek, który zdobył tytuł Archello BEST OF 2021. Najpiękniejszy dom jednorodzinny na świecie zaprojektowany został w pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego.

Zaprojektowanie tak dużego domu było wyzwaniem. Właściciel przyszedł do pracowni architektonicznej z gotowym projektem ogrodu, który był już w zaawansowanej realizacji. Brakowało tylko domu.

Coś, co w pierwszym momencie wydawało im się niedorzecznym odwróceniem biegu rzeczy, finalnie okazało się absolutnie logiczne. Właścicielowi zależało, by po zakończeniu budowy i wprowadzeniu się do domu, mógł od razu cieszyć się w pełni z dorodnego ogrodu – informuje pracownia KWK Promes.

Aby uzyskać docelową wielkość, rośliny potrzebują więcej czasu niż trwa realizacja domu, a sadzenie wysokich drzew generuje duże koszty. Co więcej, transport dorodnych drzew jest kłopotliwy i wątpliwy ekologicznie – wymaga przewiezienia dużych drzew z odległych miejsc oraz użycia ciężkiego sprzętu.

Właściciel budynku stworzył tu piękną, zieloną oazę z jeziorem. Część ogrodu wypełnia centralną część konstrukcji, a dzięki szklanym ścianom przypomina galerię sztuki. Parter zaprojektowanego budynku jest swego rodzaju kontynuacją krzywizn, które otaczają budynek. Dzięki temu dom dobrze wpisuje się w otoczenie.

Z parterem kontrastuje biała minimalistyczna bryła piętra. Rozległy ogród był dla architektów elementem zastanym, na który mieli minimalny wpływ, dlatego potraktowali go jak element naturalny, którego się nie wybiera. Stąd nazwa projektu, bo z ogrodu ten dom wynika. Gdzie dokładnie znajduje się najpiękniejszy dom na świecie? Niestety architekt nie zdradził jego lokalizacji.


Celem architektów było stworzenie budynku, a w przyszłości kolejnych, planowanych domów wokół, które harmonijnie wtapiają się w naturę i przede wszystkim są obiektami czerpiącymi energię z alternatywnych źródeł. Na tym skupili się najbardziej w projekcie, żeby stosować i rozwijać zrównoważone systemy. Chcieli, aby przy zmieniającym się klimacie, zarówno te domy, jak i powstające z nimi zielone tereny, cały czas funkcjonowały jak jeden, samowystarczalny organizm.

Archello to portal internetowy poświęcony architekturze. Redakcja tytułu każdego roku organizuje konkurs, podczas którego wskazuje najlepsze realizacje z całego świata.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | KWK PROMES | Minimalizm | Elewacja| whiteMAD na Instagramie

fot. Jakub Certowicz, źródło: KWK Promes