nowoczesny tramwaj

Najpiękniejszy na świecie? Nowoczesny tramwaj ma jeździć w Hongkongu

Nowoczesny tramwaj zaprojektowali projektanci z pracowni Ponti Design Studio. Jego wygląd inspirowany jest strzelistymi budynkami miasta.

Projekt futurystycznego tramwaju „Island” dla Hongkongu to odpowiedź na problemy zatłoczonego miasta i konieczność ponownej interpretacji sposobu funkcjonowania transportu zbiorowego w erze po koronawirusie. Projekt tramwaju opracował designer Andrea Ponti. Opracowany przez niego koncept łączył wiele gałęzi, w tym: wzornictwo przemysłowe, elektromobilność, zrównoważony rozwój i transport.

Pojazd zaprojektowano jako odpowiedź na rosnącą popularność transportu prywatnego. Wiąże się to ze strachem korzystania z publicznego transportu z obawy o zarażenie koronawirusem. Nowoczesny tramwaj zaprojektowano więc tak, by zachować możliwie duży dystans społeczny między podróżnymi oraz ułatwić czyszczenie pojazdu.

Konieczność zachowania dystansu społecznego, który ogranicza swobodę poruszania się i interakcji ludzi, stał się wyzwaniem projektowym i najważniejszym punktem koncepcji tramwaju – tłumaczą autorzy projektu.

nowoczesny tramwaj


Sama nazwa tramwaju („Island”) nawiązuje do wnętrza tramwaju. Projektanci zrezygnowali z klasycznego układu siedzisk na rzecz stworzenia w środku dużych okrągłych ławek ułatwiających zachowanie odległości między pasażerami. Ci ostatni siadają plecami do siebie. Z kolei na zewnętrzny wygląd pojazdu wpłynął krajobraz Hongkongu. Strzeliste budynki i szklane fasady wyróżniające to miasto. Powstał więc elegancki pojazd z wejściami po obu stronach, które ułatwiają bezpieczny przepływ pasażerów.

Tramwaje w Hongkongu działają już od dawna. W tym roku obchodzą swoją 115 rocznicę. Co ciekawe, tramwaj „Island” zaprojektowany został jako pojazd autonomiczny – bez motorniczego. Zamiast tradycyjnej trakcji pojazd otrzyma baterie, które można szybko ładować podczas postoju na przystankach.

Czytaj też: Transport | Ciekawostki | Motoryzacja | Komunikacja miejska

źródło: Ponti Design Studio