Najszybszy samolot pasażerki wszech czasów zaprezentowany! Boeing odkrywa karty.

Męczą was wielogodzinne podróże samolotem? Na myśl o kilkunastu godzinach w ciasnym fotelu dostajecie palpitacji? Nie martwcie się! Wasze koszmary już niedługo się zakończą. Nowy, koncepcyjny samolot Boeinga doleci do każdego miejsca na Ziemii w mniej niż 3 godziny!

Hipersoniczny odrzutowiec zaprojektowany przez inżynierów Boeinga to prawdziwy cud techniki.  Według zapewnień jego autorów, samolot osiągnie niewyobrażalną prędkość wynoszącą, aż Mach 5! Mach to jednostka prędkości, określającej stosunek prędkości obiektu w danym środowisku do aktualnej prędkości dźwięku w tymże środowisku. Oznacza to, że odrzutowiec od Boeinga będzie się poruszał pięciokrotnie szybciej niż dźwięk. Dla porównania najszybszy obecnie istniejący samolot pasażerski, czyli Concorde poruszał się z dwukrotną prędkością dźwięku.

Spoglądając na kilka dekad wstecz, jesteśmy o wiele mądrzejsi. Znamy nowe technologie i innowacyjne rozwiązania (…). Teraz musimy eksplorować kolejne dziedziny!

Po katastrofie Concorde’a w 2000 roku, samoloty pasażerskie osiągające prędkość przekraczającą prędkość dźwięku na stałe zniknęły z nieba. Ostatnia ponaddźwiękowa maszyna tego typu została uziemiona w 2003 roku. Ma się to jednak szybko zmienić. Boeing zaprezentował właśnie wizualizacje swojego hipersonicznego odrzutowca, dołączając tym samym do Space X i Virgin Galactic, które równie prężnie pracują nad podobnymi technologiami. Jak zawsze w wyścigach tego typu, każdy nowy konkurent do dodatkowy impuls do działania. W wypadku napędu hipersonicznego impuls ten jest miele widziany. Kto z nas nie chciałby lecieć z Warszawy do Nowego Jorku w mniej niż 2 godziny? 


Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły