Największa drewniana świątynia na Ukrainie zniszczona przez Rosjan.

Największa drewniana świątynia na Ukrainie, tak zwana Ławra Świętogórska, to jedna z trzech prawosławnych ławr (dużych męskich monastyrów, odpowiednik katolickich zakonów) znajdujących się na Ukrainie. Podlega Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ławra została uszkodzona w działaniach bojowych w marcu i w maju. W ostrzale pod koniec maja zginęły trzy osoby ze wspólnoty klasztornej.

W wyniku ostrzału, który miał miejsce wczoraj zapaliła się jedna ze świątyń  – świątynia Wszystkich Świętych, pełniąca funkcję pustelni (skit). Według agencji UNIAN budowla z 1912 roku to największa drewniana świątynia na Ukrainie. Pożar szaleje w samym centrum świątyni. “Wokół trwają walki, nie ma nikogo do gaszenia” – donosi agencja.

Kompleks świątyń to jedno z najważniejszych obiektów sakralnych i kulturowych na terenie Ukrainy. Główną świątynią w całym kompleksie jest wybudowany w 1868 duży, pięciokopułowy sobór Zaśnięcia Bogurodzicy. Wewnątrz znajduje się m.in. relikwiarz św. Ioanna, mnicha z Athos oraz namalowany przez niego obraz Matki Boskiej Świętogórskiej. W Świętej Górze wydrążono korytarze o łącznej długości 900 m, a także kilka pieczar służących jako cerkwie. Największą z nich jest cerkiew św. Aleksego. To właśnie w tych jaskiniach mieli ukrywać się uchodźcy. W klasztorze, oprócz mnichów i mniszek, schroniło się około 300 cywilów. Wśród nich są osoby starsze, niepełnosprawne i około 60 dzieci, w tym niemowlęta.

Eparchia doniecka Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej potwierdziła, że w klasztorze, prócz braci z monastyru i sióstr, znajdowało się około 300 uchodźców” – poinformował Tkaczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Cały obiekty wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rada Najwyższa Ukrainy wraz z prezydentem Ukrainy zaapelowała do UNESCO o wyrzucenie Rosji z szeregów organizacji. Zelenski jest przekonany, że ostrzelanie świątyni nie było przypadkiem.

“Każdy spalony przez Rosję kościół na Ukrainie, każda wysadzona szkoła, każdy zniszczony pomnik dowodzi, że Rosja nie ma miejsca w UNESCO. O czym możemy rozmawiać z państwem barbarzyńskim, z państwem terrorystycznym? Oczekujemy logicznej i uczciwej odpowiedzi ze strony ONZ i UNESCO. To ONZ, a jej statut nie przewiduje sojuszy z terrorystami. Izolacja Rosji musi być całkowita, musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swoje zbrodnie” – mówił prezydent Zełenski

źródło: Twitter NEXTA / Twitter Belsat 
zdjęcia: Twitter Belsat 

Czytaj też: #SolidaritywithUkraine | Ukraina  | Kościół  | Historia | Zabytek | Drewno

Największa drewniana świątynia na Ukrainie zniszczona
źródło: Belsat

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły