Największa szklarnia na świecie

Największa szklarnia na świecie powstanie we Francji. Jest kolosalna!

Największa szklarnia na świecie powstanie we Francji w 2024 roku. Tropicalia, bo tak nazwano olbrzymią przeszkloną kopułę, zaprezentowano podczas tegorocznego Venice Architecture Biennale. 

Tropicalia, czyli największa szklarnia na świecie powstanie w miejscowości Côte D’opale w północnej Francji. Projekt został zaprezentowany podczas Venice Architecture Biennale 2021 przez architektów z pracowni Coldefy & Associés, którzy odpowiadają za projekt obiektu.

Szklarnia będzie miała ponad 20.000 metrów kwadratowych powierzchni. Budynek zostanie zadaszony szklaną kopułą, która w najwyższym punkcie będzie miała wysokość 35 metrów. We wnętrzu ma powstać sztuczny ekosystem w skład którego wchodzić będą różnorakie gatunki roślin tropikalnych i zwierząt takich jak ryby, gady, płazy, ptaki, niewielkie ssaki, a także owady takie jak motyle, czy ważki. Średnia temperatura wewnętrz szklanej kopuły będzie wynosić 26 stopni Celsjusza.


“Ogromna sferyczna struktura została zaprojektowana tak, aby zintegrować się z otoczeniem poprzez brak wewnętrznych kolumn nośnych. Konstrukcja podwójnej kopuły ma zapewnić optymalną izolację termiczną, a cały budynek ma b samowystarczalny energetycznie. Całe ciepło wytworzone w wyniku działania szklarni zostanie odzyskane i zmagazynowane, a nadwyżka energii będzie eksportowana poprzez sieć cieplną do pobliskich budynków okolicznych firm.” – mówią architekci z Coldefy & Associés

Ciekawym elementem obiektu jest fakt, że jego boczne ściany zostały częściowo pokryte zielenią, wśród której poprowadzono ścieżki piesze i rowerowe, a także punkty gastronomiczne i tarasy widokowe. Zabieg ten sprawia, że budynek zdaje się wyrastać z wnętrza ziemi, ale także pozwolił na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni.

Projekt został zaprezentowany na Venice Architecture Biennale 2021 nie przez przypadek. Tematem przewodnim tegorocznej wystawy, której kuratorem jest Hashim Sarkis jest “Jak będziemy żyć razem?”. Temat ma odnosić się do przyszłości człowieka w otoczeniu natury, a także zrównoważonych sposobów na projektowanie architektury, miast i towarzyszącej im infrastruktury.

“Na tej wystawie zwiedzający będą mogli zapoznać się architekturą i systemami inżynieryjnymi stojącymi za szklarnią tropikalną, jak również z jej zrównoważoną techniką uzdatniania powietrza. Projekt przedstawia również aktualny stan badań nad fauną i florą tropikalną oraz wskazuje jej korzyści dla ekosystemu, planety i zdrowia. W przestrzeni tej odbywać się będą również konferencje z udziałem ważnych postaci świata architektury, których celem będzie zbadanie przedyskutowanie tematów wyzwań stawianych przez Tropicalię” – dodają architekci z Coldefy & Associés

Czytaj też: Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Francja | Rośliny | Szkło

źródło: Coldefy & Associés