Największa zielona fasada w Europie powstała w Niemczech. 

Fasady pokryte roślinnością to coraz popularniejszy trend na całym świecie. Opisywaliśmy je między innymi przy okazji budowy zielonego biurowca w Lonydnie, o którym przeczytacie tutaj, a także opisując apartamentowiec w Wietnamie, wyglądajacy jak wertykalny ogród, o którym przeczytacie tutaj. Dziś prezentujemy wam kolejną tego typu realizację. Największa zielona fasada w Europie powstała w niemieckim Düsseldorfie.

Największa zielona fasada w Europie pokryła biurowiec Kö-Bogen II, który znajduje się przy placu Gustaf-Gründgens-Platz ciągnącego się wzdłuż ulicy Schadowstraße. Ekologiczny biurowiec powstał w sąsiedztwie teatru pochodzącego z lat 60., a także charakterystycznego 95-metrowego budynku biurowego Dreischeibenhaus Tower, który powstał w 1950 roku.

Największa zielona fasada w Europie, która pokryła budynek składa się z ponad 30.000 roślin pnących, które nie tylko usprawnią kwestie związane z termoizolacją budynku, ale także dadzą schronienie i pokarm dla tysięcy pożytecznych owadów, bowiem na dachu, a także między alejami zieleni pojawiły się hotele dla owadów, a także pasieki. Rośliny sadzone są w formie podłużnych żywopłotów, które będą ciągnąć się na długość ponad 8 kilometrów. Co więcej, na placu przy budynku nasadzonych zostanie 80 drzew kwitnących.Tak o inwestycji mówią architekci z pracowni Ingenhoven Architects, która odpowiadała za projekt budynku:

„Pochyłe fasady tworzą dynamiczne wejście na plac Gustaf-Gründgens-Platz i otwierają niezakłócony widok na ikony powojennego modernizmu – biurowiec Dreischeibenhaus i teatr Schauspielhaus – a dalej, na publiczny ogród Hofgarten z jego magnoliami. Kompozycja zielonej fasady umożliwia oscylowanie w świadomej nieokreśloności pomiędzy miastem a parkiem. Jest to bezpośrednie nawiązanie do pobliskich ogrodów Hofgartenem” – mówią architekci.

Prace projektowe nad obiektem architekt Christopher Ingenhoven rozpoczął już w 1992 roku, kiedy wysunął pomysł rewitalizacji centralnie położonej części Düsseldorfu, uznawanej przez mieszkańców za architektoniczną bliznę po II wojnie światowej. Architekt zaproponował władzom miasta, by przenieść ruch aut do podziemnego tunelu, a powierzchnię zrewitalizować i udostępnić pieszym. Plan architekta zaczął się realizować dopiero 20 lat później, kiedy wygrał w konkursie na projekt centrum biurowo-handlowego Kö-Bogen II. Kolejnym elementem, który wpisuje się w założenia z początku lat 90. była rewitalizacja w 2017 roku teatru Düsseldorfer Schauspielhaus, który znajduje się po drugiej stronie Gustaf-Gründgens-Platz.

Czytaj też: Ekologia | Architektura | Zieleń | Elewacja | Biurowiec | Niemcy

źródło:  ingenhoven architects / HGEsch