fot. Mir09info, wikimedia.org, licencja: CC 4.0

Oto największe pomniki na świecie. Jeden z nich jest w Polsce! [NASZ PRZEGLĄD]

Mają upamiętniać ważne wydarzenia, wspominać wielkie postacie lub świadczyć o potędze państw czy narodów. Wznosi się je od zarania dziejów. Oto największe jakie kiedykolwiek powstały.

Listę zaczynamy pomnikiem Wielkiego Buddy z Lushan. Stoi on na wzniesieniu i budynku, co sprawia, że jego całkowita wysokość to 208 metrów. Cokół, na którym umieszczono pomnik ma symbolizować wielki kwiat lotosu.

01-largest-depictions-human-form

Pomnik Buddy został w 1996 roku został wraz z pobliską górą Emei wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

_____

at-380-feet-tall-myanmars-laykyun-sekkya-buddha-built-on-top-of-po-kaung-hills-is-the-second-tallest-statue-in-the-world-at-its-foot-is-the-monywa-buddha--the-largest-reclining-buddha-in-the-world

Laykyun Sekkya – 116-metrowy posąg Buddy w Mjanma (dawniej Birma).

_____

this-statue-perched-in-chinas-hunan-province-depicts-chairman-mao-zedong-at-the-age-of-32-the-work-is-said-to-have-cost-as-much-as-35-million-to-buildPomnik Mao Zedonga, jego budowa kosztowała ponad 35 milionów dolarów.

_____

the-christ-the-redeemer-statue-located-in-rio-de-janeiro-brazil-scales-more-than-2000-feet-above-the-city-to-offer-visitors-stunning-views-the-100-foot-tall-statues-awe-inspiring-scale-and-design-rPomnik Jezusa Chrystusa wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii. Statua jest jednym z symboli Rio oraz imponującym i charakterystycznym obiektem w tym mieście. Statua mierzy 30 metrów wysokości i jest postawiona na 8-metrowym cokole.

_____

this-bright-pink-statue-of-ganesha--a-beloved-hindu-god--sits-in-the-chachoengsao-province-of-thailand-it-measures-52-feet-high-and-78-feet-widePink genesha – największy pomnik w Tjalandii.

_____

this-347-foot-high-sculpture-entitled-emperors-yan-and-huang-is-located-in-central-chinas-henan-province

Pomnik legendarnych władców – Żółtego Cesarza Huang Di i jego brata, czczonego jako bóstwo Płomiennego Cesarza, Yan Di. Mierzy 106 metrów wysokości.

_____

fot. Mir09info, wikimedia.org, licencja: CC 4.0

Pomnik “Matki Ojczyzny” w Kijowie mierzy 85 metrów wysokości (bez miecza – 52 metry) i waży około 8 tysięcy ton.

_____

this-rock-sculpture-of-the-face-of-decebalus-dacias-last-king-is-carved-on-a-jagged-outcrop-of-the-danube-river-near-the-city-of-orsova-in-romania-the-131-foot-high-carving-is-the-tallest-rock-sculPomnik Decebala w Rumunii. Wykuta w skale podobizna króla Decebala ma 40 metrów wysokości i jest uznana za największą rzeźbę skalną w Europie.

_____

the-chaukhtatgyi-buddha-is-a-giant-reclining-buddha-housed-in-yangon-myanmar-the-statue-is-a-stunning-work-of-art-from-its-golden-robe-to-its-diamond-encrusted-crownPomnik opoczywającego Buddy w Birmie o długości 54,88 m i wysokości 16 m.

_____

the-232-foot-high-leshan-giant-buddha-carved-on-the-hillside-of-the-xijuo-peak-overlooks-three-of-chinas-rivers-the-unesco-world-heritage-site-is-built-with-incredible-detail-over-a-thousand-buns-w

Posągu siedzącego Buddy (Leshan Dafo) – dzieło budowane przez blisko 90 lat. Znajduje się w Chinach w prowincji Sichuan i mierzy ponad 75 m wysokości.

_____

the-merlion-of-sentosa-standing-on-singapores-sentosa-island-is-a-121-foot-sculpture-of-a-mythical-lion-headed-fish-of-the-same-name-a-national-emblem-its-name-was-derived-from-a-malay-word-meaningPomnik Melrion na wyspie Sentosa. Ten symbol Singapuru ma 45 metrów wysokości.

_____

the-statue-of-liberty-stands-high-and-mighty-in-new-york-harbors-liberty-island-the-305-foot-statue-from-ground-level-to-flame-tip-was-created-in-france-with-giant-steel-supports-before-being-assemStatua Wolności, stała się symbolem Ameryki. Wznosi się na wysokość 46 metrów.

_____

the-christ-the-king-monument-of-swiebodzin-poland-was-created-using-donations-made-by-the-towns-residents-and-stands-172-feet-high-its-crown-alone-is-10-feet-high

Na deser Polski akcent. Pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie. Wzniesiona w 2010 według projektu Mirosława Pateckiego. Obecnie statua pomnika w Świebodzinie należy do najwyższych rzeźb przedstawiających Jezusa Chrystusa na świecie. Ma wysokość 36 metrów wraz z koroną, czyli jest aż o 6 metrów wyższa od tej najbardziej znanej w Rio. (ms)