Największe w Polsce Archiwum Narodowe. Wmurowano właśnie akt erekcyjny.

Archiwum Narodowe w Krakowie będzie nie tylko największym tego typu obiektem w Polsce, ale również najnowocześniejszym. Powstanie w nim między innymi pracownia konserwacji materiałów archiwalnych, hale magazynowe, przestrzenie biurowa, a dodatkowo odnowiony zostanie Twierdza Kraków.

W piątek, 8 czerwca 2018 roku przy ul. Rakowickiej 22, dokonali uroczystego podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Magdalena Gawin,  Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych – Wojciech Woźniak, Prezydent Miasta Krakowa – Jacek  Majchrowski, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego – Grzegorz Lipiec, przedstawiciel Generalnego Wykonawcy Wiceprezes Wykonawczy Skanska S.A. – Richard Burleigh, gospodarz spotkania Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie – Wojciech Krawczuk oraz Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, który również poświęcił dokument i kamień węgielny nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie.

W ciągu najbliższych 25 lat do gmachu archiwum trafi co najmniej 36 kilometrów akt z instytucji działających na terenie miasta Krakowa i województwa małopolskiego. Powierzchnia obiektu wyniesie 14 000 kwadratowych. Warto zwrócić uwagę, że główny wykonawca obiektu, firma Skanska odbuduje również Twierdzę Kraków, która znajduje się na terenie działki. Dodatkowo, podczas prac budowlanych natrafiono na odkrytą studnię z cembrowiny ceglanej z kamiennym kolistym kołnierzem. Prawdopodobnie stanowiła ona źródło wody dla parowozów, a jej historia związana jest z bocznicą kolejową wykonaną do magazynów artyleryjskich w kompleksie koszarowo-warsztatowym funkcjonującym na tym terenie w latach 1884-1892. W związku z tym, że studnia znajduje się na terenach zielonych, zdecydowano o jej zachowaniu i odrestaurowaniu.


Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły