Mural jest ogromny. Ma 10 metrów szerokości i 36 metrów wysokości, co oznacza, że jego wysokość sięga 11 kondygnacji. Zdobi go motyw, który nawiązuje do strojów ludowych Podlasia.
Mural pojawił się na jednym bloków mieszkalnych w Białymstoku przy ul. Radzymińskiej 18. Powstał w ramach akcji Folk on The Street, której inicjatorem był Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. W akcji chodziło o to, aby połączyć tradycję ludową ze sztuką uliczną.
Mural przedstawia sylwetkę chłopca, który ubrany jest w ludowy strój. Znaczną część malowidła zajmuje obraz tkaniny dwuosnowowej. Warto się jej przyjrzeć i odnaleźć ukryte w niej informacje. Autorzy muralu zamieścili tam bowiem zapis procesu pieczenia chleba. Inspirowali się tutaj tkaniną dwuosnowową pt. „Pieczenie chlebe”, której autorką jest Lucyna Kędzierska, tkaczka z Wasilkowa. Stworzyła ona tkaninę, na której przedstawiła chwile z dzieciństwa, kiedy jej matka wypiekała chleb.
Sam mural to dzieło grupy aktywistów z Białorusi, którzy zamieścili na kamizelce chłopca napis TAKTAK. Mural stał się więc kolejnym obok „Dziewczynki z konewką” (przy ul. Piłsudskiego) w Białymstoku, który nawiązuje do ludowych tradycji regionu.
Tak wyglądał blok przed malowaniem:
W ostatnich latach w Polsce pojawia się coraz więcej genialnych murali. Postanowiliśmy je zebrać i oznaczyć na interaktywnych mapach według miast. Kliknij, by zobaczyć najlepsze murale w Warszawie, Łodzi i w Poznaniu.
zdjęcie główne: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
zdjęcia w galerii: Damian Kozłowski