Paryskie studio Oualalou + Choi i międzynarodowa firma architektoniczna Populus zaprojektują największy stadion piłkarski na świecie. Obiekt będzie mógł pomieścić aż 115 tys. widzów i powstanie w odległości 38 km od Casablanki w Maroku. Całość zostanie przykryta wielką płachtą przypominającą tradycyjne berberskie namioty. Grand Stade Hassan II jest częścią przygotowań do mistrzostw świata w 2030 r. organizowanych przez Hiszpanię, Portugalię i Maroko. Co ciekawe, największy stadion świata, niebędący wyłącznie boiskiem piłkarskim znajduje się w „Królestwie Pustelnika”.
Lwy Atlasu
Stadion powstanie w niewielkim mieście El Mansouria położonym kilka kilometrów od wybrzeża. Na obszarze ponad 100 hektarów architekci stworzą obiekt sportowy wpisany w okoliczną zieleń. Każdy z ogromnych sektorów stadionu będzie mógł pomieścić po 29,5 tys. widzów, a dodatkowo wyodrębnione sekcje królewskie i VIP zaoferują kolejne 12 tys. miejsc. Najciekawszym elementem inwestycji będzie ogromna płachta wykonana z aluminiowej siatki, która przykryje trybuny i place przed stadionem. Konstrukcja oprze się na dużych kolumnach i klatkach schodowych z zielonymi tarasami, zawieszonymi 28 m nad ziemią. Co więcej, ogrody znajdą się także na krytych placach przed obiektem.
Motyw płachty nałożonej na naturę północnego Maroka nie jest przypadkowy. Ostre kształty dachu przypominają łańcuch gór Atlas oddzielających północ kraju od głównej części Sahary. Taki projekt ma dodatkowy sens, jeśli weźmiemy pod uwagę przydomek reprezentacji piłkarskiej Maroka, czyli „Lwy Atlasu”.
Namiot narodu
Architekci chcieli także nawiązać do namiotów koczowniczych Berberów stanowiących drugą najliczniejszą grupę etniczną w kraju. Lud zamieszkujący głównie tereny Maghrebu (północno-zachodnia Afryka) znany jest z uroczystości i swoich tradycji związanych ze żniwami. Tradycja moussem może przyjmować różne formy związane z religią, lokalną kulturą, przedstawieniami i handlem. Pierwotnie jednak marokański moussem związany był z pielgrzymkami na cześć lokalnych świętych (w tym wypadku szejków, czyli starszyzny plemienia lub islamskich duchownych). Studio architektoniczne tłumaczy jednak, że najważniejszą inspiracją do stworzenia projektu była idea wspólnoty i gościnności występującej podczas moussem. W ten sposób projekt zgromadzi 115 tys. ludzi pod wspólnym, berberskim namiotem.
Starania króla Muhammada VI związane mistrzostwami świata, mają na celu podkreślić jego rosnąca potęgę w regionie. Choć Algieria może poszczycić się najsilniejszą gospodarką Maghrebu, to Maroko szuka własnych sposobów na osiągnięcie regionalnej dominacji. Jednym z tych sposobów jest przedstawianie kraju za granicą, jako państwa mogącego sobie pozwolić na najdroższe wydarzenia sportowe. Z kolei narodowa drużyna Maroka może poszczycić się 14 miejscem w rankingu FIFA z roku 2024 r.
Stadionowe rekordy
W kwestii bicia rekordów największych stadionów należy wspomnieć o Indiach i… Korei Północnej. Salt Lake Stadium zlokalizowany w Kalkucie mógł dawniej pomieścić, aż 120 tys. widzów, jednak z uwagi na bezpieczeństwo liczba miejsc została zmniejszona do 85 tys. Obecny rekordzista w kategorii stadionów piłkarskich to barceloński Camp Nou, mogący pomieścić 99,3 tys. widzów. Jednak największy stadion świata, ale o zróżnicowanej funkcji znajduje się w Pjongjangu. Stadion im. 1 Maja według niektórych źródeł może pomieścić aż 150 tys. ludzi. W rzeczywistości te dane mogą być zbliżone do i tak imponujących 114 tys. Co ciekawe, według rankingu FIFA z 2024 r. reprezentacja Korei Północnej uplasowała się na 110 miejscu.
Stade Hassan II jest też formą uhonorowaniem króla Hassana II, zmarłego ojca obecnego króla Maroka. Patriotyczny wydźwięk inwestycji ma dodatkowo podkreślać narodową dumę z obiektu. Nie podano jeszcze konkretnej daty zakończenia inwestycji, jednak środki na jego budowę zostały zatwierdzone pod koniec poprzedniego roku. Po zamknięciu mistrzostw obiekt będzie użytkowany głównie przez dwie lokalne drużyny.
Źródło zdjęć: © OUALALOU + CHOI, Populus
Czytaj też: Architektura | Sport | Ciekawostki | Afryka | whiteMAD na Instagramie