Największy w Europie budynek wydrukowany w 3D. Jego budowa trwa!

W Niemczech powstaje największy na kontynencie budynek wydrukowany dzięki drukarkom 3D. Ogromne maszyny postawią obiekt szybciej niż w przypadku tradycyjnej techniki.

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni KRAUSGRUPPE. Będzie największym tego typu obiektem w Europie. Specjalnie w tym celu wykorzystano ogromne drukarki, które już pracują na placu budowy. Całość ma trwać zaledwie 6 dni.

Nietypowa serwerownia powstaje w Heidelbergu w Niemczech. Inwestorem jest lokalna firma Heidelberg IT Management GmbH & Co. K, która świadczy usługi przechowywania danych w chmurze. Z racji specyfiki obiektu projektanci mogli zrezygnować z projektowania otworów okiennych, co znacznie ułatwia proces projektowy i budowę.

Projekt zakłada wzniesienie szarego budynku. Jego ściany wykonane są ze specjalnej odmiany betonu, który z łatwością jest zasysany przez gigantyczne drukarki dostarczone przez firmę COBOD. Całość uzupełnią nasadzenia zieleni – z biegiem lat budynek zostanie przykryty pnączami.

To największy tego typu obiekt w Europie. Budynek będzie mieć powierzchnię 600 m kw., jego długość wyniesie 54 metry, szerokość – 11 a wysokość 9 metrów. Inwestora technologicznie wspierają inżynierowie firmy PERI 3D Construction.


Co ciekawe, dzięki drukowi 3D do realizacji projektu zużywana jest mniejsza ilość materiału. Projektanci mogli dokładnie obliczyć ilość potrzebnego surowca, dzięki czemu nie są generowane odpady. Warte uwagi jest również to, że budowa obiektu za pośrednictwem druku 3D generuje niemal 55 proc. mniej dwutlenku węgla w porównaniu do tradycyjnego sposobu budowy.

Już za kilka dni dowiemy się, jak wygląda gotowy budynek wydrukowany w drukarce 3D. Niżej publikujemy zdjęcia z budowy, na których dobrze widać warstwy ścian bocznych.

źródło: materiały prasowe KRAUSGRUPPE (www.kraus-heidelberg.de)

Czytaj też: Niemcy | Technologia | Ciekawostki | Modernizm | whiteMAD na Instagramie