NAMASTE TOWER. TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ W SERCU BOMBAJU

W sercu Bombaju powstaje spektakularny budynek, który ma stać się wizytówką Indii jako prężnie rozwijającego się ekonomicznie i kulturowo kraju.

Namaste Tower – bo taką będzie nosić nazwę wieża – to połączenie powierzchni hotelowej, biurowej, handlowej oraz gastronomicznej. Zaprojektowany został przez biuro projektowe Design Studio dla firmy Atkins. Obiekt będzie miał 64 piętra, na których zmieści się 380 pokoi hotelowych oraz 9.000 m kw powierzchni biurowej klasy A. Jego całkowita wysokość to ponad 300 metrów. To oznacza, że wieża będzie widoczna z odległości ponad 40 km.

Projekt budynku jest bardzo charakterystyczny. Architekci inspirowali się kulturą indyjską. Do tradycji nawiązuje także sama nazwa wieżowca.  “Namaste” oznacza tradycyjne indyjskie powitanie. Z kolei w sanskrycie słowo to oznacza: “kłaniam się tobie”.

Dwa skrzydła budynku są splecione ze sobą niczym ręce pozdrawiające Bombaj. W ten sposób projekt hotelu symbolizuje najwyższy symbol gościnności i powitania. Na tym jednak nie koniec. W projekcie nawiązano do uroczystości mehndi (podczas której ręce i nogi panny młodej oraz pana młodego są ozdobione henną). Uroczystość ta należy do najważniejszych przedślubnych rytuałów. Architekci postanowili nawiązać do tego zwyczaju w elewacji drapacza tworząc piękny i niepowtarzalny graficzny wzór. Pozwoli on stworzyć poczucie przejrzystości i głębokości budynku, jednocześnie pomagając utrzymać właściwości termiczne.

Na dachu umieszczona zostanie spora ilość kolektorów słonecznych. Pozwolą one zapewnić 12% energii potrzebnej do podgrzewania ciepłej wody w hotelu. Powstanie tam też restauracja i bar, który zapewni niepowtarzalny punkt widokowy dla gości hotelowych oraz turystów. Obiekt ma być dostępny dla mieszkańców. W przyziemiu urządzonych zostanie kilka kawiarni, pojawią się ekskluzywne butiki, elementy małej architektury i zieleni. (ms)