Nanjin Nexus

Nanjin Nexus. Nowy ośmiokątny wieżowiec z mieniącą się fasadą.

Nanjin Nexus  jest projektem od pracowni architektonicznej Büro Ole Scheeren. Architekci ujawnili właśnie plany najnowszego wieżowca w Chinach. 350-metrowa wieża zostanie wybudowana w pobliżu rzeki Jangcy, w dzielnicy finansowej chińskiego miasta Nanjing.

Zaprojektowany przez biuro Büro Ole Scheeren superwysoki wieżowiec o wysokości 350 metrów będzie miał kształt ośmiokąta ze żłobkowanymi bokami. Osiem wklęsłych ścian będzie pokrytych szkłem w kształcie rombów, poprzecinanym dużymi otworami, określanymi przez pracownię jako “okna miejskie”. W otworach tych znajdą się balkony z różnorodnymi roślinami i krzewami, które zostały zaprojektowane jako interpretacja ogrodów i pawilonów typowych dla prowincji Jiangsu.

Nanjing Nexus to budynek, w którym zastanawiamy się, w jaki sposób współczesna architektura może wchłonąć, a nawet wzmocnić, historyczny kontekst i znaczenie poprzez połączenie cech przeszłości z wymaganiami przyszłościowej przestrzeni”– mówi Ole Scheeren.

Nanjin Nexus posiadać będzie zakrzywione ściany i przeszklenia w kształcie rombów, które zostały zaprojektowane tak, aby poprawić nasłonecznienie budynku i zmniejszyć obciążenie konstrukcji wiatrem. Przy jednoczesnym stworzeniu efektu mienienia się, podobnego do tego, jaki można zaobserwować na tafli wody nad pobliską rzeką Jangcy.  Obiekt będzie mieścił 150 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej i hotel o powierzchni 50 000 metrów kwadratowych.

„Zbieżność przeszłości i teraźniejszości nie polega jedynie na formalnych gestach — chodzi o tworzenie rzeczywistych doświadczeń i przestrzeni o określonych cechach emocjonalnych i przeżyciowych.” – dodaje Ole

Hotel, znajdujący się na najwyższych piętrach wieżowca, będzie zwieńczony „podniebnym lobby” z tarasem na dachu, basenem, restauracją i ogrodami. Nanjing Nexus to zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie, którego celem było stworzenie punktu orientacyjnego dla centrum finansowego Nanjing.

Lubicie drapacze chmur? Mieliśmy już przyjemność opisywać budynki tego typu niejednokrotnie. Oto kilka z nich:

– BROOKLYN TOWER. NOWY NAJWYŻSZY WIEŻOWIEC NA BROOKLYNIE.
– NAJSMUKLEJSZY WIEŻOWIEC ŚWIATA GOTOWY. MA TYLKO 18M SZEROKOŚCI.
– ZIELONY WIEŻOWIEC W CHINACH. JEST JAK WERTYKALNY OGRÓD!
– DRUGI NAJWYŻSZY WIEŻOWIEC NA ŚWIECIE. MERDEKA 118 OSIĄGNĄŁ DOCELOWĄ WYSOKOŚĆ
– WIEŻOWIEC OD ZAHA HADID ARCHITECTS Z WISZĄCYMI OGRODAMI

O pracowni:
Büro Ole Scheeren — niemieckie studio architektoniczne założone w 2010 roku przez Ole Scheerena. Jedno z najbardziej znanych i utytułowanych biur na świecie. Architekci specjalizują się w budowie dużych obiektów, takich jak wieżowce, czy kompleksy biurowe. Wśród najbardziej znanych obiektów w portfolio pracowni znajdują się MahaNakhon Tower, czy opisywany przez nas niedawno hotel Sanya Horizons, o którym przeczytacie TUTAJ. 

Czytaj też: Chiny | whiteMAD na Instagramie  | Szkło | Technologia | Wieżowiec

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://buro-os.com
Zdjęcia: https://buro-os.com