Kamienica we Wrocławiu po remoncie. Odsłonięto napis sklepu PANI z lat 40. ubiegłego wieku

Ciekawe odkrycie na fasadzie budynku Urzędu Miejskiego. Podczas remontu budynku na rogu ulic Piłsudskiego i Gabrieli Zapolskiej, odsłonięto dwa zabytkowe napisy reklamowe mieszczącego się tam po wojnie sklepu „PANI”. Pochodzą z lat 1946-1947. To jedne z najlepiej zachowanych polskich szyldów z tego okresu w naszym mieście. 

Dawne reklamy zostaną zachowane. Kompletnie zachowany szyld w języku polskim, z lat 40. to prawdziwa rzadkość. Jak podkreślają znawcy tematu – odkryte napisy są ciekawym świadectwem odradzającego się po wojnie Wrocławia, pamiątką „okresu pionierskiego”. W czasach, gdy powstawały, ulica Piłsudskiego nosiła nazwę Ogrodowej, co jest bezpośrednim tłumaczeniem z języka niemieckiego (Gartenstrasse). Wskazuje na to wycinek z Dolnośląskiego Informatora Gospodarczego z 1947 roku.

Napisy poddano bieżącej, zachowawczej konserwacji, minimalnie ingerując w ich stan, aby zachować autentyzm. Prace przeprowadzono w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

“Lada moment odsłonimy dwa szyldy, które odkryliśmy w trakcie remontu budynku Urzędu Miejskiego od strony ul. Piłsudskiego. Pochodzą one z około 1946 roku na co wskazuje Dolnośląski Informator Gospodarczy z 1947 (ul. M.J. Piłsudskiego figuruje jako Ogrodowa, co jest bezpośrednim tłumaczeniem z języka niemieckiego Gartenstrasse). Pierwszy szyld informuje o “Składzie Fabrycznym Wytwórni Esencji i Aromatów PANI Warszawa-Wrocław”, a drugi o “Wytwórni Esencji i Aromatów PANI Warszawa-Wrocław”. Zakład prowadzony był przez “kupca” Bronisława Tracza. Szyldy są świadectwem odradzającego się Wrocławia w nowej rzeczywistości jaka nastała po 1945 r. Pochodzą z “Wrocławskiego Okresu Pionierskiego”, skłaniają do refleksji nad współczesną historią w kontekście wielokulturowości Wrocławia. Prace prowadzono w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.”czytamy we wpisie na Facebooku Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia

Czytaj też: Metamorfoza | Historia | Zabytek | Historia | Wrocław

zdjęcia: Wrocław Inwestycje Budowlane 
źródło: wroclaw.pl / Odsłonięto napisy sklepu PANI z lat 40. ubiegłego wieku