Narodowe Centrum Sokolstwa przy Krupówkach
Zdjęcia: TG Sokół

Opuszczony budynek przy Krupówkach zostanie wyremontowany. Powstanie w nim Narodowe Centrum Sokolstwa

Narodowe Centrum Sokolstwa ma powstać w opuszczonym od 18 lat budynku należącym do Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”. Według wstępnych informacji w obiekcie znajdzie się część hotelowa, wystawiennicza oraz sportowa. Projekt utworzenia Narodowego Centrum Sokolstwa skupia się na działaniach inwestycyjnych i szerokiej współpracy między gniazdami Związku Towarzystw Gimnastycznych w Polsce. Jedną z pierwszych atrakcji ma stać się strzelnica. 

Nowy obiekt nawiązywać będzie do historycznej działalności przedwojennych Sokolni mających za zadanie animować lokalną społeczność w obszarze kultury i sportu, zlokalizowanych w wielu polskich miastach i wsiach. Historyczne Sokolnie często działały jako jedyne miejsca aktywności mieszkańców w swoich regionach. Inwestycja pozwoli na utworzenie przestrzeni posiadającej infrastrukturę kulturalną i sportowo-rekreacyjną. W dwóch budynkach zlokalizowana zostanie baza noclegowa, przestrzeń deskorolkowa, kulturalna, warsztatowa, strzelnica, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, sala szkoleniowa, pomieszczenia administracyjne i dwie sale kulturalnokinowe na ponad 450 miejsc.

Zdjęcia: TG Sokół

“Rozpoczęły się prace związane z utworzeniem Narodowego Centrum Sokolstwa. Powstaje ono w Zakopanem, mieście sportu i kultury. Aktywność nowej Sokolni prowadzona będzie na ponad 6 tys. m kw. Ten ogromny obszar poświęcony zostanie rozwojowi działalności społecznej realizowanej przez Centrum”. – czytamy na stronie internetowej inwestora sokol.zakopane.pl/projekt

Wspólna przestrzeń wesprze rozwój nowych gniazd sokolich, dając zaplecze do rozwoju aktywności sekcji kulturalnych i sportowych Związku Towarzystw Gimnastycznych, którego zawodnicy i zawodniczki odnosili liczne sukcesy reprezentując Polskę na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Centrum czerpać będzie również z przestrzeni miasta Zakopane, uważanego za jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i sportowych naszego kraju. Miasta o wielu walorach przyrodniczych i kulturalnych. Pierwszej miejscowości, która wypowiedziała posłuszeństwo zaborcy w czasach okupacji, miejscowości darzonej szczególną sympatią przez Jana Pawła II – honorowego członka ZTG.

Zdjęcia: TG Sokół

Jako pierwszy tego typu projekt w wolnej Polsce, Narodowe Centrum Sokolstwa ukierunkowane będzie na wzrost aktywności, scalenie działalności i zachowanie dziedzictwa kulturowego ponad 60 gniazd sokolich. Dzięki inwestycji powstanie unikatowa przestrzeń do współpracy, treningu oraz wymiany wiedzy i doświadczeń.

Warto zaznaczyć, że prawa do 70 proc. budynku i działki pod nim ma właśnie zakopiański oddział TG Sokół. Pozostałe 30 proc. należy do miasta Zakopane. Strony spierały się co do tego, jak nieruchomością się podzielić. Niedawno doszło jednak do porozumienia i zakopiański magistrat wydzierżawił Sokołowi swoją część na 10 lat.

Więcej informacji o historii Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i jego działalności znajdziecie tutaj: https://sokol.zakopane.pl/historia

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Zabytek | Zakopane  | Renowacja | Drewno

źródło: https://sokol.zakopane.pl/projekt 
wizualizacja: mgr inż. arch. Krzysztof Martyniak
zdjęcie: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół / sokol.zakopane.pl