Nasionobot (A’seed Bot) to wynalazek Mazyara Etehadiego. Celem inżyniera było stworzenie autonomicznego, samowystarczalnego robota, który będzie mógł samodzielnie eksplorować pustynne tereny, w celu sadzenia na nich nasion, mających w przyszłości zazielenić obecne nieużytki.
Nasionobot stworzony przez Mazyara Etehadiego, to malutki autonomiczny robot, którego celem jest przekształcenie niezamieszkałej piaszczystej pustynnej gleby w zielony krajobraz. Robocik wyposażony w panele słoneczne osadzone na jego „plecach”. Malutki robot przypominający nieco fokę, ładuje się w ciągu dnia i przemierza pustynne tereny w nocy. Po zidentyfikowaniu żyznych obszarów, informuje o nich swoich „opiekunów” i rozpoczyna procedurę sadzenia nasion. W oparciu o dane otrzymane z czujników. systemu nawigacji, a także wbudowanej bazie danych, robot sam wybierze, które nasiono posadzić, a także dopasuje między innymi głębokość dołka.
„Pustynnienie to ogromny problem na całym świecie, spowodowany niezrównoważonymi praktykami rolniczymi, górnictwem, zmianą klimatu i ogólnym nadmiernym użytkowaniem gruntów. Jednak podobnie jak sama zmiana klimatu, pustynnienie jest złożoną kwestią ekologiczną, którą trudno zrozumieć„ – powiedział Mazyar
Nasionobot to projekt dyplomowy Mazyara broniony na Dubajskim Instytutcie Designu i Innowacji. Robot wyposażony jest w nogi przypominające nieco śmigła, które obracając się przesuwają urządzenie w odpowiednim kierunku. Taki sposób przemieszczania się został zapożyczony ze świata zwierząt, takich jak jaszczurki które żyją na pustynnych terenach. Jak dodaje projektant koncepcja ta skierowana jest do różnych odbiorców, od jednostek rządowych po rolników i osoby prywatne. Autor dodaje również, że koszt budowy takiego urządzenia jest niewielki, co sprawia, że już niedługo armia tego typu robotów być może zacznie przemierzać pustynie zmieniając je powoli w oazy pełne zieleni.
Czytaj też: Gadżety | Technologia | Ekologia | Las | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie
źródło: designboom.com