Półszlachetne kamienie i minerały nie muszą być wyłącznie kosztownym elementem biżuterii. Coraz częściej są też ciekawym elementem wyposażenia wnętrz i interesujących rozwiązań designerskich. Krakowski artysta, a zarazem założyciel galerii kamieni i minerałów Mateusz Grymek mówi wprost: “Kamienie to przyszłość designu!”. W rozmowie z Tomaszem Kobylańskim mówi także o aspekcie edukacyjnym obcowania z kamieniami i minerałami oraz wyjaśnia, dlaczego są lepszą pamiątką z wakacji, niż plastikowe suweniry.
TOMASZ KOBYLAŃSKI: Skąd pomysł, aby właśnie kamienie pojawiły się w niecodziennym dla nich miejscu, czyli w kwiaciarni?
MATEUSZ GRYMEK: Dwa lata temu, ze zwykłej ciekawości, poszedłem na giełdę kamieni i minerałów. Poznałem tam przemiłe małżeństwo, które miało swoje stoisko z kamieniami. Okazało się, że nie są wyłącznie typowymi właścicielami hurtowni, ale różnorodny świat kamieni szlachetnych, półszlachetnych i minerałów to całe ich życie. Byli także wykładowcami na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. W trakcie rozmowy zrodził się w mojej głowie pomysł, aby stworzyć niewielkie galerie kamieni i minerałów w naszych krakowskich kwiaciarniach. Nie prowadzę działalności dla samego zysku i bardzo lubię, jak ludzie, z którymi współpracuję są mocno zaangażowani w to, co robią. Pomyślałem: “Nawet jeśli nie będzie zbyt dużego zainteresowania kamieniami wśród klientów, to sama ich obecność będzie mnie cieszyć”. Zresztą nie jesteśmy typowymi kwiaciarniami: eksponujemy obrazy i dzieła sztuki młodych twórców, wspieramy ich działalność. Kolejnym krokiem okazało się rozszerzenie asortymentu poprzez stworzenie pierwszej galerii kamieni i minerałów w naszej Kwiaciarni pod Baranami przy ul. św. Anny w Krakowie.
Kolorowych kamieni jest tu naprawdę sporo!
Tak, w tej chwili to dziewięć regałów, na których znajduje się ponad 300 kilogramów kamieni i minerałów. Jest na czym zawiesić oko! Od najmniejszych bryłek po kilkukilogramowe, piękne i olbrzymie okazy ametystów czy agatów.
O kolorowych kamieniach przypomniałeś sobie całkiem niedawno, ale już jako dziecko je uwielbiałeś. Wierzyłeś też w ich ezoteryczne właściwości?
Właśnie nie do końca. Zawsze miałem problem z wiarą w prozdrowotne działanie kamieni. Dla mnie stanowią one przede wszystkim niezwykły element natury, który świetnie wpisuje się chociażby w wystrój wnętrz. Liczne badania wskazują jednak na korzystny wpływ kontaktu z naturą na życie człowieka. Dlatego nie mam wątpliwości, że samo już obserwowanie kamieni i minerałów poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na nasze stany emocjonalne. Ciężko się nie uśmiechnąć, także w głębi serca, patrząc na niezwykłą geodę kwarcową, agatową czy ametystową.
Okazuje się, że największymi miłośnikami kamieni i minerałów jest odwiedzająca twoją galerię młodzież. Skąd tak duże zainteresowanie?
Dzieciństwo to czas tworzenia wielu kolekcji i rzeczywiście dużo młodych ludzi zbiera kamienie. Mają bogatą wiedzę na ich temat, sam podczas naszych rozmów niejednokrotnie mam okazję dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Najbardziej cieszy mnie jednak, jak znajdują u nas kamienie i minerały, których jeszcze nie mają w domach. Staramy się cały czas poszerzać asortyment, żeby każdego zaskoczyć.
Zaskakuje także młodzież, która przychodzi do twojej galerii i spędza w niej nawet kilka dni, rysując ulubione kamienie, rozmawiając o nich.
Tak, od kilku tygodni przestrzeń naszej Kwiaciarni pod Baranami stała się prawdziwym miejscem spotkań wielu ludzi. I to przede wszystkim ze względu na obecność kamieni i minerałów. Działamy w pięknej, zabytkowej przestrzeni, gdzie mamy całkiem dużo miejsca. Dlatego młodzież bez problemu może sobie usiąść na podłodze, położyć plecak i szkicować piękne wnętrze Pałacu pod Baranami. Kamienie z kolei dają możliwość bliższego spotkania z obiektem. Dlatego nie dziwię się, że młodzież tak bardzo lubi je rysować. Sam zresztą będąc jeszcze w liceum najwięcej czasu spędzałem w kościołach barokowych szkicując detale architektoniczne i liczne putta.
Kamienie i minerały mogą być częścią ciekawych rozwiązań designerskich?
Jak najbardziej, kamienie to dla mnie przyszłość designu! Natura zamknięta w nieregularnej bryle w najszerszej gamie kolorystycznej jest fascynująca. Dla mnie wyjątkowy okaz kamienia stanowi rewelacyjną i całkowicie naturalną rzeźbę, którą można upiększyć niemal każde wnętrze. Odpowiednio wyeksponowany i oświetlony kamień niewątpliwie może zbudować wyższe piętra znaczeniowe. Moja przyjaciółka, malarka z Akademii Sztuk Pięknych, na widok plastra agatu, od razu powiedziała: “przecież on wygląda jak obraz abstrakcyjny”! Oczywiście nie chodzi mi o to, żeby zmniejszyć sprzedaż malarstwa czy rzeźby na rynku sztuki, ale może zamiast jakiegoś plastikowego badziewia warto przywieźć z Krakowa naturalny kamień?
Właśnie, przecież stojąc w domu na półce będzie tak samo przypominał wakacyjny wyjazd do Krakowa.
Dokładnie. Rodzice przychodzą z dziećmi do nas, żeby kupić pamiątkę z Krakowa w postaci ametystu czy kalcytu. Ale kamienie i minerały nie muszą być tylko miłą pamiątką dla turystów, ale też dla mieszkańców. Moja mama, poza różą pustyni przywiezioną kilka lat temu z wakacji w Tunezji nie miała do tej pory zbyt dużo kamieni w domu. A teraz już marzą jej się kolejne na półkach (śmiech).
—
Galeria kamieni i minerałów jest częścią Natury i Sztuki – kwiaciarni, która powstała na Rynku Głównym w Krakowie pod koniec 2020 roku dzięki dwóm młodym artystom i miłośnikom roślin, Mateuszowi Grymkowi oraz Grzegorzowi Rusnakowi. W tym miejscu zachwyca nie tylko wielowiekowa, zabytkowa przestrzeń oraz piękny widok z okna, ale także kompozycje tworzone z miłości do przyrody i chęci zbliżania ludzi ze sztuką. Więcej na jej temat pisaliśmy w whiteMAD tutaj.
Mateusz Grymek to wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektora ASP w Krakowie. Oprócz dzielenia się z innymi miłością do kwiatów, zajmuje się także malarstwem, rysunkiem, fotografią, wideo oraz organizacją i aranżacją wystaw. Do tej pory zorganizował ich już kilkadziesiąt wystaw, w tym dwie indywidualne. Więcej na temat jego działalności można znaleźć na Facebooku: fb.com/Grymek.Mateusz
Zobacz również: Ciekawostki | Detal | Ekologia | Granit | Kamień