NeSpoon

NeSpoon namalowała kolejną koronkę. Ozdobiła kamienicę w Szwecji

Nowa koronka autorstwa NeSpoon powstała w Malmö w Szwecji. To już kolejne miasto, które ozdobiła artystka z Polski.

NeSpoon wzięła udział w festiwalu ArtScape, którego celem jest promocja sztuki w przestrzeni publicznej. Organizatorzy festiwalu wskazują na sztukę jako element kultury, który powinien być dostępny dla wszystkich – stając w kontrze do najcenniejszych dzieł zgromadzonych (i zamkniętych) w muzeach i galeriach sztuki. Tegorocznej edycji festiwalu przyświecały takie hasła jak: równość i różnorodność kulturowa.

Do festiwalu zaproszono polską artystkę NeSpoon, której zadaniem było zmiana oblicza ściany kamienicy w dzielnicy Sofielund w Malmö. Artystka namalowała wzór starej szwedzkiej koronki, który znalazła w zbiorach Muzeum Nordyckiego w Sztokholmie. Taki wzór popularny był w XIX i na początku XX wieku. Biała koronka w formie muralu pokryła całą ścianę budynku.

Festiwal zaprasza co roku kilku artystów, z Polski byłam drugą osobą po Natalii Rak – mówi NeSpoon.

Natalia Rak wykonała dwa murale w ramach festiwalu, w 2014 oraz w 2019 roku.

NeSpoon


Koronki autorstwa NeSpoon pojawiły się już w kilkudziesięciu miejscach na świecie. Wcześniej opisywaliśmy o jej muralach, które wykonała we Francji (czytaj TUTAJ oraz TUTAJ), Grecji (czytaj TUTAJ) oraz Hiszpanii (czytaj TUTAJ). W tym ostatnim mieście nie ograniczyła się do jednej ściany, ale tchnęła nowe życie w cały kwartał starej części niewielkiego miasta Belorado, czym wywołała uśmiechy na twarzach mieszkańców.

W planach artystki jest jeszcze kilka malarskich interwencji. Polka planuje w tym roku wykonanie kolejnych murali w europejskich miastach. Z pewnością o nich napiszemy.

Czytaj też: Murale | Sztuka | Kultura | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: NeSpoon