New Murabba. Wysoka na 400 metrów kostka stanie w Rijadzie!

New Murabba ma stać się wizytówką i symbolem bogactwa Saudów. Sześcienny wieżowiec będzie miał 400 metrów wysokości, 400 metrów szerokości i 400 metrów długości i ma stać się dominantą ultranowoczesnego miasta jakim już niedługo ma stać się Rijad – stolica Arabii Saudyjskiej. Jak zapowiedział Jego Królewska Wysokość Książę Mohammad bin Salman bin Abdulaziz, premier i przewodniczący New Murabba Development Company (NMDC) budowa ruszy jeszcze w tym roku. Zakończenie prac planowane jest na 2030 rok, zgodnie z wizją rozwoju Królestwa nazwaną Saudi Vision 2030. Przypomnijmy, że to nie jedyny megaprojekt realizowany w państwie Saudów.

Oszałamiający projekt New Murabba będzie oparty na koncepcji zrównoważonego rozwoju. Zadaniem architektów było zaprojektowanie obiektu oraz jego otoczenia, które wspólnie zaprezentują bogactwo, nowoczesność i wizję rozwoju, którą podstawili przed sobą Saudowie. Co powstanie wewnątrz sześciennego wieżowca w Rijadzie? Sporo. Poniżej przytaczamy oficjalny komunikat na stronie inwestora Public Investment Fund:

“Wewnątrz i w najbliższym otoczeniu powstaną tereny zielone oraz ścieżki spacerowe i rowerowe, które poprawią jakość życia poprzez promowanie zdrowego, aktywnego stylu życia aktywności społecznej. Znajdzie się tu także słynne muzeum, uniwersytet technologiczno-projektowy, wielofunkcyjny teatr oraz ponad 80 lokali rozrywkowych i kulturalnych.”

Sześcienny obiekt będzie zlokalizowany na skrzyżowaniu dróg King Salman i King Khalid na północnym zachodzie Rijadu. Inwestycja powstanie na powierzchni 19 kilometrów kwadratowych. Projekt obejmie ponad 25 mln mkw. powierzchni użytkowej, w tym ponad 104 tys. lokali mieszkalnych, 9 tys. pokoi hotelowych i ponad 980 tys. mkw. powierzchni handlowej, 1,4 mln mkw. powierzchni biurowej, 620 tys. mkw. aktywów rekreacyjnych oraz 1,8 mln mkw. powierzchni przeznaczonej na obiekty komunalne.

“Projekt New Murabba zapewni wyjątkowe doświadczenie życia, pracy i rozrywki, a wszystko znajdzie się w promieniu 15 minut spacerem. New Murabba będzie miała własny system transportu wewnętrznego. Sześcienny kształt zapewni jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni.” – czytamy na stronie Public Investment Fund

Co ciekawe, budynek od wewnątrz wcale nie będzie przypominał kostki. Obiekt będzie przypominał nieco matrioszkę, w której spiralny “kręgosłup” zostanie opakowany w cylindryczną bryłę, która następnie zostanie obudowana prostopadłościennym filarami, zamykającymi tubę w szkatułce o wymiarach 400x400x400 metrów. Wybór sześcianu, poza wspomnianym wcześniej zagospodarowaniem przestrzeni, nawiązuje także do kształtu Al-Kaby – miejsca kultu i najświętszego miejsca dla wyznawców Islamu, który znajduje się w Mekce.

“Uruchomienie NMDC jest częścią strategii Public Investment Fund mającej na celu odblokowanie potencjału obiecujących sektorów, umożliwienie sektorowi prywatnemu i zwiększenie treści lokalnych, przyczynienie się do rozwoju projektów nieruchomościowych lokalnej infrastruktury oraz dywersyfikację źródeł dochodów dla saudyjskiej gospodarki. Oczekuje się, że do 2030 r.zwiększy ona PKB o 180 mld SAR i stworzy 334 tys. bezpośrednich pośrednich miejsc pracy. Projekt ma zostać ukończony w 2030 roku.” – czytamy w komunikacie

Przypomnijmy,  że to nie jedyny megaprojekt realizowany w państwie Saudów. Pisaliśmy również o gigantycznym, linearnym mieście, które powstaje wzdłuż pustyni. Więcej o linearnym mieście THE LINE przeczytacie TUTAJ

źródło: YouTube, Public Investment Fund (https://www.pif.gov.sa/en)

Czytaj też: Arabia Saudyjska  | Rijad  | Architektura | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki |