NIĆ. Miejsce polsko-ukraińskiej przyjaźni i solidarności

NIĆ to kawiarnio-księgarnia ukraińska znajdująca się w Krakowie. Jest nie tylko miejscem spotkań z kulturą Ukrainy, ale też przedsiębiorstwem społecznym zatrudniającym osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Miejsca, gdzie można byłoby lepiej poznać wyjątkową historię, kulturę i tradycję Ukrainy brakowało w stolicy Małopolski od dawna. W październiku 2020 roku Fundacja Widowisk Masowych zdecydowała się jednak stworzyć kawiarnio-księgarnię NIĆ, która mieści się tuż obok krakowskiego Rynku Głównego, przy ul. Sławkowskiej.

Chociaż otwarcie zbiegło się w czasie z trwającą pandemią COVID-19, księgarnio-kawiarnia od samego początku działa niezwykle prężnie. Organizowane są tu spotkania z ukraińskimi pisarzami, pokazy filmowe i twórcze warsztaty. Przede wszystkim jest to jednak miejsce integrujące lokalną społeczność ukraińską oraz dające możliwość lepszego poznania ukraińskiej kultury mieszkańcom Krakowa.

Wśród zorganizowanych do tej pory wydarzeń był także Art-Piknik z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Nadia Moroz-Olszańska która jest prezeską fundacji, kieruje również Międzynarodowym Festiwalem Teatru Ukraińskiego.


W tym roku miał się odbyć w kwietniu, już po raz dziewiąty. Ponieważ jednak w ostatnich dniach skupiamy się przede wszystkim na pomocy osobom uciekającym z Ukrainy, nie wiemy jeszcze czy będzie to możliwe – mówi Moroz-Olszańska.

Wszystkie osoby mieszkające w Krakowie, a także odwiedzające stolicę Małopolski, zachęcamy do zajrzenia na kawę i ukraińskie słodycze do księgarnio-kawiarni NIĆ.

Czytaj też: Kawiarnia | Kraków | Ukraina  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie


Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: materiały księgarnio-kawiarni NIĆ