Budynek LOT w Gdańsku to modernistyczny pawilon, który zbudowany został w czasach PRL. Prywatni inwestorzy chcieli w jego miejscu zbudować nowocześniejszy budynek. Stary gmach miał zostać zburzony, ale decyzję o rozbiórce zablokował Wojewódzki konserwator zabytków.
Do budowy nowego obiektu w miejscu pawilonu LOT przymierzano się już wielokrotnie. Ostatnio w 2017 r. Przeprowadzono wtedy konkurs urbanistyczno-architektoniczny na projekt dwóch wariantów zabudowy. Pierwszy obejmował projekt uwzględniający działkę, na której stoi pawilon, a drugi w większym zakresie obejmował też teren leżący pomiędzy budynkiem LOT a Pasażem Królewskim.
Pojawia się też kolejna kwestia – perspektywa odbudowy hotelu Danziger Hof (Gdańskiego Dworu). Taki pomysł postulują zwolennicy gmachu, który zbudowany został w 1898 r. i charakteryzował się bogato zdobioną elewację w stylu neorenesansowym. Budynek hotelu stał 47 lat i został zniszczony w wyniku działań wojennych.
Przeciwnicy odbudowy hotelu wskazują na przyjętą w 1964 r. Kartę Wenecką, która nie zaleca odbudowywania zabytków – architektura ma być znakiem czasów, w których jest realizowana. Petycja w sprawie odbudowy hotelu w historycznym kształcie wpłynęła do pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Petycję złożyli działacze Fundacji dla Gdańska i Pomorza.
Konserwator nie może jednak zdecydować o odbudowie dawnego hotelu. Brak mu narzędzi prawnych, aby zmusić inwestora do realizacji inwestycji w konkretnej formie architektonicznej.
W miejscu, gdzie nie została formalnie nakazana rekonstrukcja, konserwator nie ma prawnej możliwości, by wymusić na inwestorze zastosowanie konkretnego rozwiązania architektonicznego. Może tylko pracować z inwestorem i zatrudnianym przez niego architektem nad ostatecznym kształtem projektu zaproponowanego przez inwestora – powiedział serwisowi Trojmiasto.pl Marcin Tymiński, rzecznik prasowy konserwatora wojewódzkiego.
Inwestor, który chce zabudować działkę nie planuje w tym miejscu rekonstrukcji budynku hotelu Danziger Hofu. To byłoby zbyt kosztowne i trudne w realizacji. Właściciel działki przypomina konkurs z 2017 r. Drugie miejsce zdobyła wtedy propozycja architektów z biura KD Kozikowski Design, inwestor właśnie ten projekt wskazuje jako ten, które w największym stopniu spełnia jego założenia.
Póki co wszystkie dalsze prace zostały wstrzymane. Decyzja konserwatora uchroni budynek LOT-u przed wyburzeniem. Na decyzję miały wpłynąć opinie, których zasięgał konserwator. Według nich budynek pomimo tego, że jest modernistyczny, to posiada cechy budynku zabytkowego. Nie jest wykluczone, że pawilon LOT trafi do rejestru zabytków. Obecnie figuruje jedynie w ewidencji zabytków, co nie daje mu pełnej ochrony jak innym zabytkom. Czekamy na decyzje w tej sprawie.
Czytaj więcej: Gdańsk | Zabytek | Modernizm