Zamiast jeździć na narty do Szwecji, Duńczycy postanowili stworzyć w swojej stolicy wyjątkowy stok narciarski. Architekci z biura BIG w tym celu specjalnie zaaranżowali dach zakładu oczyszczania odpadów, który zmienia śmieci w energię.
Fabryka Amager Resource Center (ARC) powstała w industrialnej części Kopenhagi według projektu studia architektonicznego BIG – bjarke ingels group. Duńska grupa architektoniczna wygrała konkurs na realizację nowoczesnej oczyszczalni odpadów komunalnych w Kopenhadze w 2013 roku. Obecnie kończona już budowa stała się nowym turystycznym punktem na mapie miasta. Po pięciu latach od rozpoczęcia budowy mieszkańcy stolicy Danii będą mogli w końcu skorzystać z jej innowacyjnych rozwiązań.
Projekt odnosi się do jednej z głównych przesłanek założyciela grupy Bjarke Ingelsa tzw. hedonistycznego zrównoważonego rozwoju, co w praktyce ma oznaczać tworzenie obiektów mających pozytywny impakt na swoje otoczenie, jednocześnie tworząc przestrzenie do „zabawy”. Projektanci uwzględnili charakter dzielnicy, w której powstał budynek słynącej z przestrzeni do wykonywania sportów wyczynowych. Na dachu fabryki został stworzony tor narciarski posiadający trzy trasy. Boczna elewacja budynku natomiast została zaaranżowana pod ściankę wspinaczkową.
Fabryka jest w stanie przetworzyć 400,000 ton odpadów rocznie jednocześnie zapewniając ogrzewanie 150,000 domostw oraz elektryczność dla 550,000 ludzi. Komin fabryki wypuszcza dym w kształcie okręgów po uzbieraniu się jednej tony dwutlenku węgla. Ten wizualny zabieg ma zwracać uwagę na poziom konsumpcji fabryki. Propozycja studia jest skupiona wokół ekonomicznego, środowiskowego i społecznego wpływu budynku na jego bliskie otoczenie. ARC jest jednym z rozwiązań mających się przyczynić do obniżenia emisji węgla w Kopenhadze, a co za tym idzie zbliżyć stolicę Danii do stania się pierwszą wolną od węgla stolicą.
Między innymi o tym oraz o innych projektach z portfolio pracowni BIG opowiedział kilka dni temu architekt Bjarke Ingels, założyciel pracowni BIG Architects. Podczas wizyty w Warszawie Bjarke odwiedził również Q22, Halę Koszyki, Pawilon Zodiak oraz tzw. Bliską Wolę, w okolicy ul. Towarowej, gdzie powstanie inwestycja Towarowa 22. Więcej o tym projekcie już wkrótce!
tekst: Agata Ostrowska