Nie tylko jodełka! Trendy podłogowe, które zdominują rok 2021

Pandemia zmieniła nasze prywatne, domowe przestrzenie. Dziś nasze mieszkania nie tylko muszą być oazą spokoju i relaksu. Muszą być jednocześnie biurem, szkołą, a nawet siłownią. Nasze domy muszą być wielofunkcyjne, ponieważ spędzamy w nich coraz więcej czasu. W 2020 roku przeprowadziliśmy aż o 30 proc. więcej remontów niż rok wcześniej. Spośród wszystkich prac wykończeniowych aż połowa związana była z wykończeniem podłóg. Dlatego warto poznać najnowsze trendy podłogowe które pomogą stworzyć nie tylko wnętrze modne, ale przede wszystkim multifunkcyjne, piękne i praktyczne.

Jednolita podłoga w całym domu – najlepiej sprawdzą się winyle

Jeszcze kilka lat temu większość osób remontujących dom stosowała minimum dwa typy posadzek w domu. Zwykle były to panele laminowane, lub drewno w salonie i sypialniach oraz płytki gresowe w łazienkach, kuchni oraz wiatrołapie. Podział ten wynikał z właściwości użytkowych tych materiałów. Ani panele laminowane, ani naturalne drewno nie poradzą sobie w wilgotnych pomieszczeniach. Natomiast płytki gresowe z racji swojej twardości nie najlepiej sprawdzają się w salonie, czy sypialniach. Pojawił się jednak sposób na jednolitą podłogę w całym domu. To panele winylowe, które z jednej strony są miłe w dotyku i ciepłe, a z drugiej są odporne na uderzenia i całkowicie wodoodporne.

Trend ten nasilił się w trakcie pandemii. Home-office i homeschooling sprawił, że nasza przestrzeń domowa w jednej chwili musiała zyskać nowe, liczne funkcje. Dziś nasze mieszkania i domy to nie tylko spokojna przystań w której możemy ukryć się przed światem, ale także miejsce z którego zarządzamy swoim życiem zawodowym. Nowa rzeczywistość wymaga innego podejścia do projektowania spójnych wnętrz. Jednolita podłoga pozwala wprowadzić w pomieszczeniach tak potrzebny ład i spokój. Panele winylowe np. marki Arbiton są produktem, który można układać nawet na 200 m kw. powierzchni bez konieczności tworzenia dodatkowych dylatacji między pomieszczeniami. To daje niesamowite możliwości do wykreowania unikatowej i jednorodnej przestrzeni.

Klasyczna jodełka w nieklasycznym wydaniu

Od zeszłego roku w naszych salonach rządzi jodełka. Niegdyś zdobiła ona eleganckie europejskie kamienice i podmiejskie posiadłości. Dziś może zaistnieć w każdym mieszkaniu. Tzw. jodełka to system układania podłóg pod kątem od 45 stopni względem ściany. To klasyczne rozwiązanie było dotychczas zarezerwowane wyłącznie dla parkietów i podłóg z desek. Panele winylowe Arbiton z kolekcji Amaron są pierwszą w Polsce podłogą winylową z mineralnym rdzeniem przeznaczoną do zamontowania w tzw. „jodełkę”. Udało się ją stworzyć dzięki specjalnym zamkom, które umożliwiają ten specyficzny rodzaj montażu.


Podłoga ułożona we wzór jodełki to sposób na przemycenie do wnętrza luksusu i elegancji – niezależnie od tego, jaki styl aranżacji wybierzemy. To ponadczasowy wzór, który z pewnością nie wyjdzie z mody przez co najmniej następną dekadę. W 2020 roku wzór „w jodełkę” był absolutnym hitem nie tylko wśród architektów, ale także klientów. Arbiton Amaron Herringbone od tego roku będzie dostępny w aż pięciu kolorach. Są to nienachalne odcienie dębowe, które sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i rustykalnych nawiązujących do angielskich korzeni „jodełki”.

Najjaśniejszym odcieniem, który sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych jest Preston Oak, najciemniejszym natomiast bardzo ciepły i naturalny odcień Georgetown. Szczególnie warto zwrócić uwagę na fakt, że kolor Georgetown oraz Yankee pojawia się w tym roku zarówno w kolekcji Herringbone jak w tradycyjnej Amaron Wood. Tym samym architekci wnętrz zyskują unikatową okazję do eksperymentowania w zakresie jednolitych kolorystycznie różnych form podłogowych w jednym wnętrzu. W salonie możemy mieć klasyczną jodełkę, a w sypialni te same kolorystycznie panele ułożone w tradycyjny sposób np. z przesunięciem o 1/3 długości.

Duże formaty paneli winylowych

Producenci podłóg zarówno drewnianych, winylowych jak i gresów dostrzegli, że coraz chętniej wybieramy produkty o dużych rozmiarach. Pojawiły się na rynku deski podłogowe, których długość przekracza dwa metry. Najszybciej rozwijającym się segmentem w zakresie produktów gresowych są płyty wielkoformatowe. Dziś z łatwością możemy kupić gres o wymiarach przekraczających 1×3 metry. Takie płyty znakomicie imitują marmur, lub beton. Nowe trendy w projektowaniu wnętrz, stawiające na lekkość, prostotę form i otwarte przestrzenie umożliwiają im odegranie nowej, większej roli. Płytki wielkoformatowe na ścianę oraz na podłogę dobrze komponują się z wnętrzami surowymi podkreślając ich ponadczasowy charakter. Jednak równie dobrze sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych, a nawet w stylistyce glamour. Przy użyciu płytek wielkoformatowych XXL możemy uzyskać gładkie, niemal bezspoinowe powierzchnie.

Duże formaty na podłodze sprawiają, że przestrzeń jest optycznie większa i bardziej spójna. Mniejsza liczba łączeń sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Marka Arbiton wprowadziła właśnie kolekcję Amaron Superiore – panel winylowy o największych na rynku rozmiarach – 1830 mm długości i 229 mm szerokości. Jest to kolekcja stworzona dla najbardziej wymagających klientów. Dodatkowo panele wyposażone są w  synchroniczną strukturę, która oddaje głębię naturalnego drewna oraz głęboko matową powierzchnię. Superiore dostępny jest w czterech odcieniach dębu. Duże formaty desek sprawdzą się gdy planujemy układać jednolitą powierzchnię podłogi w całym domu.

Cieplejsza kolorystyka zdominuje nasze domy

W 2021 większość projektantów odejdzie od chłodnych minimalistycznych, skandynawskich projektów. Zostanie wprowadzony cieplejszy styl, a projektowane wnętrza będą bardziej zbliżone do duńskiej filozofii hygge. Jeszcze 3 lata temu w większości projektowanych wnętrz w stylu skandynawskim dominowała podłoga typu Alaskan – chłodny odcień bielonego dębu. Już dziś architekci sięgają raczej po odcienie cieplejsze typu Wellington.

Niepodzielnie na naszych podłogach będą królować jasne dębowe kolory. To one stanowią niemal 30 proc. wszystkich oferowanych przez producentów podłóg dekorów. Dąb to nie tylko synonim luksusowej podłogi, ale także kolor jasny i ciepły, który stanowi doskonałe tło dla bardziej ekstrawaganckich dodatków. Jasne kolory dębowe na podłodze nie zdominują wnętrza. Będą stanowić idealne tło zarówno dla wnętrz skandynawskich jak i glamour.  Podłoga w naturalnym kolorze dębu komponuje się także ze ścianami w zdecydowanych, nasyconych kolorach. Będzie stanowić ciekawy kontrapunkt dla obecnego koloru roku czyli szarości połączonej z cytrynową żółcią.

Użyteczność – praca w domu wymaga ultra praktycznego wnętrza

Panele winylowe to najgorętszy produkt podłogowy ostatniego roku, a to dlatego że nie ma praktyczniejszej podłogi na rynku. Szczególnie gdy mówimy o panelach najnowszej generacji –  z twardym np. mineralnym rdzeniem. Warto wspomnieć, że według badań międzynarodowej organizacji Multilayer Modular Flooring Association najszybciej rosnącą kategorią w zakresie sprzedaży są właśnie już od 2019 sztywne panele SPC (zwane także RIGID). Stanowią one obecnie w Europie ponad 30 proc. sprzedaży w segmencie paneli winylowych osiągając sprzedaż na poziomie blisko 30 mln m kw.

Trudno się nie zachwycić produktem, który do złudzenia przypomina drewno naturalne, a jednocześnie ma wszystkie zalety płytek, czy gresu. Podłogi winylowe to jedne z najpraktyczniejszych powierzchni na rynku – łatwe w utrzymaniu czystości, wodoodporne i jednocześnie banalnie proste w montażu. Podstawową zaletą paneli z rdzeniem sztywnym jest fakt, że można je układać nawet w najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach ponieważ są stabilne wymiarowo. Dzięki temu możemy je położyć na powierzchni do 200 m kw. bez dodatkowej dylatacji. Podłogi winylowe są całkowicie wodoodporne, mogą zatem być układanie nawet w kuchniach i łazienkach. Charakteryzują się niskim oporem ciepła, stanowią więc idealny materiał do zastosowania na ogrzewanie podłogowe. Podobnie jak podłogi drewniane są ciche i ciepłe, a przy tym bardzo wytrzymałe. Doskonale sprawdzają się nie tylko w domach ale także w obiektach użyteczności publicznej.

Czytaj też: Drewno | Wnętrza | Architekt | Mieszkanie | Metamorfoza

źródło: Arbiton