fot. Sebastian Szwajkowski

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje. Mozaika w kinie Charlie w Łodzi

Mozaika w kinie Charlie w Łodzi powstała wiele lat przed rozpoczęciem działalności kina. Dwa dzieła sztuki przetrwały próbę czasu i są przykładem charakterystycznych dla PRL-u elementów plastycznych.

Kino działa w budynku przy ulicy Piotrkowskiej 203/205, w którym przed laty funkcjonował Łódzki Ośrodek Szkolenia Ideologicznego. Właśnie dlatego powstały tam elementy plastyczne, odpowiadające nastrojom epoki i symbolizujące idee promowane przez ówczesne władze. Kino Charlie rozpoczęło działalność w tym budynku w 1994 r.

Na półpiętrze kina powstała mozaika przedstawiająca klasę pracującą. Dostrzec tu można motywy robotnicze i chłopskie. Kolejna mozaika znajduje się w Sali kinowej, dawnej Sali plenarnej. Dzieło powstało jako pejzaż i prezentuje osiedle na Nowym Rokiciu. Co ciekawe, to perspektywa, którą z okna swojej pracowni widział autor mozaik – Zdzisław Głowacki. Czujne oko na drugiej mozaice dostrzeże przedwojenną szkołę przy ulicy Przyszkole i elektrociepłownię EC2.

Zdzisław Głowacki urodził się w 1919 roku w Łodzi. Ukończył w tym mieście szkołę średnią, a maturę zdał w 1937 roku. Wtedy też rozpoczął studia artystyczne na Wydziale Malarskim ASP w Krakowie. Edukację przerwała II wojna światowa. Już po jej zakończeniu Głowacki powrócił na uczelnię i studia ukończył w 1947 roku jako wychowanek pracowni malarki Hanny Rudzkiej-Cybis.

Artysta po studiach wrócił do Łodzi, gdzie rozpoczął pracę artystyczno-pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Prowadził tam katedrę malarstwa i rysunku. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1968 roku.

fot. Patryk Robacha (FB Łódź zwana pożądaniem)

Samodzielną działalność artystyczną Zdzisław Głowacki rozpoczął już w 1949 roku. Początkowo był kolorystą, a następnie w okresie realizmu socjalistycznego związał się z nurtem twórczości monumentalnej o tematyce historycznej. W swojej twórczości pozostawał wierny malarstwu abstrakcyjnemu. W jego portfolio znaleźć można też portrety czy grafikę wystawienniczą. Jednak najwięcej jego dzieł składa się na mozaiki, których wykonał 32. Mozaiki jego autorstwa zdobiły gmachy licznych instytucji w Łodzi oraz w innych miastach w Polsce. Znany jest też z dziesiątek sgraffitów, które powstawały dla szkół w województwie łódzkim.

źródło: Kino- Galeria Charlie (www.charlie.pl),  Bartosz Stępień. Łódzkie mozaiki i inne monumentalne akcenty plastyczne czasów PRL-u

Czytaj też: Mozaika | Sztuka | Detal | Ciekawostki | Łódź | whiteMAD na Instagramie