Nie zostanie wycięta. Słynna sosna w Falenicy będzie pomnikiem przyrody

Niedawno zrobiło się o niej głośno za sprawą planowanej rozbudowy przez PKP linii otwockiej. Urząd m.st. Warszawy wspólnie z mieszkańcami zabiegali, by drzewo uratować. Wszystko wskazuje na to, że sosna w Falenicy zyska status pomnika przyrody.

Sosna rosnąca przy ul. Patriotów w warszawskim Wawrze to jeden z symboli dzielnicy. Charakterystycznie pochylającemu się nad jezdnią drzewu wcześniej groziła wycinka z powodu rozbudowy linii kolejowej do Otwocka, jednak sosnę udało się obronić, a urzędnicy Biura Ochrony Środowiska rozpoczęli działania w kierunku ustanowienia jej pomnikiem przyrody.

W kwietniu tego roku został przesłany do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) projekt uchwały Rady Miasta w tej sprawie. RDOŚ odmówił jednak uzgodnienia, na co prezydent m.st. Warszawy złożył zażalenie. Wczoraj Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w całości uchylił wcześniejsze postanowienie RDOŚ i otworzył drogę do tego, aby sosna otrzymała status pomnika przyrody.


Dwa lata naszych starań w końcu się opłaciły! Najsłynniejsze drzewo w Wawrze zostanie uznane pomnikiem przyrody. To doskonała wiadomość, zwłaszcza teraz, na dwa dni przed organizowanym w niedzielę świętem falenickiej sosny – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zieleni i zrównoważonego rozwoju.

Wkrótce Rada Miasta otrzyma projekt uchwały w sprawie ustanowienia sosny pomnikiem przyrody.

Przyrodnicy szacują, że sosna w Falenicy ma 50 lat. Drzewo wita wszystkich, którzy wjeżdżają do stolicy od południowego wschodu. Sosna w 2020 roku wzięła udział w konkursie Drzewo Roku i zajęła w nim II miejsce. Więcej o konkursie Drzewo Roku pisaliśmy w artykule TUTAJ.

źródło: UM Warszawa, zdjęcia: Konkurs Drzewo Roku

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły