Witold Cęckiewicz, fot. Jan Zych, źródło: Politechnika Krakowska

Nie żyje architekt Witold Cęckiewicz. Był twórcą modernistycznych ikon

Architekt zmarł 20 lutego w Krakowie w wieku 98 lat. Witold Cęckiewicz zaprojektował między innymi budynek hotelu Cracovia w Krakowie, ambasadę Polski w Nowym Delhi i kino Kijów, również w Krakowie.

Witold Cęckiewicz urodził się 24 kwietnia 1924 roku. Na kartach historii zapisał się jako wybitny architekt i urbanista. Był wykładowcą Politechniki Krakowskiej i innych uczelni. Do najsłynniejszych dzieł jego autorstwa były projektu hotelu Cracovia, kina Kijów, biurowiec PKP w Krakowie przy rondzie Mogilskim czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Jego życie było mocno związane z Krakowem. W latach 1955-1960 piastował stanowisko głównego architekta tego miasta. W latach 70., 80., i 90. był dyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Cęckiewicz był też twórcą tego Instytutu.

Ogromny dorobek projektowy i realizacyjny Witolda Cęckiewicza obejmuje zespoły urbanistyczne, obiekty architektoniczne i rzeźbiarskie, m.in. hotel „Cracovia” i kino „Kijów”, biurowiec PKP w Krakowie, współautorstwo zespołów osiedlowych w Krakowie (Mistrzejowice, os. Podwawelskie) projektów na trzech wyższych uczelniach (Politechnika Krakowska, Akademia Rolnicza w Lublinie i Politechnika Rzeszowska) oraz założeń pomnikowych na polach Grunwaldu (wspólnie z Jerzym Bandurą) i na terenie nazistowskiego obozu straceń w Płaszowie.

Ambasada RP w Nowym Delhi, źródło: Wikimapia

Jednym z najbardziej spektakularnych projektów jest Ambasada Polski w Nowym Delhi, która uchodzi za ciekawy przykład polskiej architektury XX wieku. Podniesiony na filarach obiekt był symbolem nowoczesności i symbolizował aspiracje PRL. Za projekt gmachu Cęckiewicz otrzymał nawet nagrodę rządu Indii za najlepszy nowy budynek powstały w stolicy kraju. Niżej publikujemy archiwalne zdjęcia modernistycznego budynku.

Za swoją działalność Witold Cęckiewicz był wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Otrzymał m.in.: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Honorową Nagrodę SARP, Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagrodę m. Krakowa w dziedzinie nauki i techniki, Komandorium Orderu Grzegorza Wielkiego przyznane przez Ojca Św. Jana Pawła II (za osiągnięcia w zakresie architektury sakralnej), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, nagrodę m. Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki, Nagrodę I stopnia Prezesa Rady Ministrów, Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości „za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956”, doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 24 lutego 2023 roku o godzinie 12 na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

źródło: Politechnika Krakowska

Czytaj też: Modernizm | Architektura PRL | Ciekawostki | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Więcej o hotelu Cracovia pisaliśmy tutaj:

Rocznica otwarcia hotelu “Cracovia”. Ikona modernizmu zyska nowe życie!