Niedźwiadki z brązu zamieszkały w Polanicy-Zdroju. To szachowi mistrzowie!

Nowi mieszkańcy Polanicy-Zdroju pierwszą partię szachów mają za sobą – informuje polanicki ratusz. O kim mowa? Oczywiście o misiach z brązu, które zamieszkały w polanickim parku szachowym dzięki współpracy lokalnych władz z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Twórczynią rzeźb jest Karolina Konieczny, studentka wrocławskiej ASP. Pierwszy niedźwiadek wedle jej projektu pojawił się w dolnośląskim kurorcie kilka miesięcy temu i przedstawia misia z pijałką do wody. Tym razem dołączyły do niego niedźwiadki, które umiłowały królewską dyscyplinę. Zadomowiły się w polanickim Parku Szachowym z okazji otwarcia 58. Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. Akiby Rubinsteina.


Skąd w ogóle pomysł na rozsianie rzeźb misiów w mieście? Ma to związek z legendą o powstaniu Polanicy-Zdroju. Wedle niej, gdy tereny miejscowości porastała puszcza, pewien gajowy w upalny dzień poczuł zmęczenie. Gdy miał napić się wody z napotkanego źródełka, rzucił się na niego potężny niedźwiedź. Gajowy chciał go zabić, jednak dzikie zwierzę przemówiło wówczas ludzkim głosem i powiedziało, aby tego nie robić. Wówczas wskazał mu drogę do polany ze źródłem wody o wiele smaczniejszej. Gajowego, po zaczerpnięciu łyka wody, od razu opuściło go zmęczenie, a niedźwiedź zniknął. Wieść o niezwykłej wodzie szybko rozeszła się po bliższej i dalszej okolicy, a wielu ludzi zaczęło przybywać do źródła. Dookoła polany powstała osada, którą po latach nazwano Polanicą-Zdrój. 

To jednak niejedyne działania artystyczne realizowane przez lokalny samorząd we współpracy z ASP. W te wakacje rzeźby z naturalnych materiałów pojawiły się w pełnej zieleni przestrzeni dolnośląskiego uzdrowiska. Zabytkowy park zdrojowy ozdobiły rzeźby z drewna, wikliny i desek wykonane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu podczas dwutygodniowych plenerów artystycznych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Trzymamy kciuki za kolejne wspólne inicjatywy!

Tekst: Tomasz Kobylański

zdjęcia: FB.com/MiastoPolanica