Niekompletni podróżnicy. Trzydzieści rzeźb stanęło na ulicach Wenecji.

Wenecja nieodłącznie kojarzy się ze wspaniałą historią, wyjątkową architekturą pełną wąskich uliczek wytyczonych kanałami, a także ze sztuką, która kwitnie w tym mieście od setek lat. Tym razem na ulicach Wenecji stanęły rzeźby, które mają reprezentować pustkę w życiu człowieka.

Autorem cyklu rzeźb pod tytułem Podróżnicy jest francuski projektant i artysta Bruni Catalano. Autor postanowił stworzyć kolekcję trzydziestu rzeźb reprezentujących turystów przybywających do Wenecji. To, co je wyróżnia to ich wyjątkowa, „niekompletna” forma, która ma swoje przesłanie.


Realistyczne rzeźby bliskie są do klasycystycznego nurtu w rzeźbiarstwie, jednak dodanie do nich elementów dekonstruktywizmu sprawia, że rzeźby wzbudzają swego rodzaju niepokój. Jak mówi włoski artysta, jego prace to odzwierciedlenie związku między kompletnością a pustką, który wyróżniał dużą część XX wieku. Niemal każda z trzydziestu rzeźb wyposażona została w walizkę lub torbę podróżną, które mają symbolizować podróż, ale także nadzieję i poszukiwanie lepszego jutra.

Bruno Catalano  jest francuskim rzeźbiarzem o sycylijskich korzeniach. W 1982 roku rozpoczął czteroletnią pracę w Société Nationale Maritime Corse Méditerranée – do dziś podkreśla, że doświadczenie obcowania z morzem pozostaje dla niego najważniejszym źródłem inspiracji. Szacuje się, że dzieła Catalano są najczęściej sprzedawanymi rzeźbami na świecie.

źródło: designboom.com