zabudowa podcieni na placu Zbawiciela

Nielegalna zabudowa podcieni na placu Zbawiciela wstrzymana!

W ostatnich dniach głośnym tematem była nielegalna zabudowa podcieni na placu Zbawiciela, o czym alarmowali m.in. aktywiści z Miasto Jest Nasze. Dnia 28.12.2022 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał natychmiastowe zaprzestanie prowadzonej tam (bez pozwolenia) zabudowy przy użyciu płyt z przeszkleniem. Dziś pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, którzy odwiedzili to miejsce, potwierdzili, że prace zostały przerwane.

W podcieniach placu Zbawiciela doszło do nielegalnej zabudowy. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał prowadzone prace w trybie natychmiastowej wykonalności. Co więcej, urząd wszczął postępowanie o wymierzeniu kary za prowadzenie prac bez wymaganego pozwolenia konserwatorskiego. Kara administracyjna może wynieść do pół miliona złotych. Rozpoczęto też drugie powstępowanie kontrolne, które może zakończyć się nakazem przywrócenia zabytku do stanu pierwotnego.

zabudowa podcieni na placu Zbawiciela


Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zaalarmowali w mediach społecznościowych o nielegalnym procederze kilka dni temu:

“Dopiero co miesiąc temu odkryto zabytkowe podcienia kolumnady i zdemontowano nielegalne ogródki restauracyjne na placu Zbawiciela, a dziś bliżej niezidentyfikowane osoby znowu wznoszą samowolę budowlaną w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Warszawy. Nadzór budowlany na razie nie interweniuje”.

W 2019 roku MWKZ wydał nakaz rozbiórki nielegalnie stojącego pawilonu, który w całości zajmowała restauracja “Heritage Shop & Wine”. Konserwator powołał się m.in. na założenia Osi Stanisławowskiej. Konstrukcja była zbudowana od zera specjalnie na użytek lokalu, który nie wynajmował ani centymetra powierzchni w samym budynku – informowali aktywiści Miasto Jest Nasze. W listopadzie 2022 roku podczas kontroli stwierdzono jej usunięcie po przeprowadzeniu niełatwej batalii prawnej. Plan zagospodarowania przestrzennego nigdy nie pozwolił na budowę podobnych obiektów w tym miejscu, dlatego werandy miały już nigdy nie wrócić na plac Zbawiciela. Niestety, 9 listopada na swoim facebookowym profilu restauracja informowała, że ich lokal niebawem powróci w to samo miejsce, totalnie ignorując wydany nakaz rozbiórki.
MWKZ zawiadomił organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami tj. uszkodzenia zabytku.

Czytaj też:| Warszawa | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

Temat: Nielegalna zabudowa podcieni na placu Zbawiciela wstrzymana!

Źródła: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, tvn24.pl, warszawa.naszemiasto.pl, Miasto Jest Nasze

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły